Captur 1.2 TCe 5. yıl Periyodik Bakımı

cebir2015

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen sene Captur 1.2 TCe için 4. yıl periyodik bakımı ile ilgili bilgi vermiştim;
http://www.renaultfanclub.com/renau...0-captur-1-2-touch-4-yil-periyodik-bakim.html

Bu sene geçen sene yaptırmadığım Alternatör Kayışı ve Bujilerin de değişmini içeren 5. yıl periyodik bakımını yaptırmak için Isparta, Oto Petrol Renault yetkili servisine gittim.

Yapılan/Ücretlendirilen işlemler;
1. Motor Yağı
2. Karter Tapa Contası
3. Yağ Filtresi
4. Hava Filtresi
5. Polen Filtresi
6. Alternatör Kayışı + Gergi Kiti
7. Ateşleme Bujisi (4 adet)
8. Paket Renault Bakımı
----
9. Motor İç Temizleme > Bunun hediye olduğu söylendi!
10. Yaz Cam Suyu (1LT)
11. Sarf Malzeme ve Geri Dönüşüm Bedeli

Toplam ödenen (%25 indirim yapılınca) 1400,34TL.

Araç ~41.000km de, eski kayışı inceledim hiçbir sorun(eskime, yıpranma) görünmüyordu; eğer Özel Servise gitsem zannediyorum 1 yıl daha kullanabilirsiniz diyebilirlerdi.

-----------------
Geçen sene ben bakım yaptırdıktan sonra paylaşılan
http://www.renaultfanclub.com/renau...1-2-tce-4-yil-bakimi-soke-mimar-otomotiv.html
"ön taraf 12mm den 9 mm ye düştü arka taraf 12 mm olarak ayarlandı"

konusunda EDC şanzımanın baskı balata kalibrasyonunu diye birşey okumuştum. Bu sene gittiğim Y. Servise bu ayarın da yapılmasını istediğimi söyledim. Bana aracı bilgisayara bağlayıp böyle bir ayar olmadığını gösterdiler. Orada bir yerde
Debriyaj 1 9.8 mm
Debriyaj 2 15.4 mm

yazan bir yer vardı. Bunu 9-12 yapamaz mısınız dedim, onu araç kendi yapıyor biz buradan müdahale edemeyiz dediler.

Söke'deki Y.Servis yapıyor da siz nasıl yapamıyorsunuz diyince kem küm :cool: Sonuç EDC şanzımanın baskı balata kalibrasyonunu diye birşey yapamadılar.

---
Şuan eksik olan ve Yapılması gerekenler;
1- Akünün değişmesi gerektiği söylendi, akü değişimi için ~670TL (yine %25 indirimli) fiyat çıkardılar, şimdilik onu yaptırmadım.
2- Fren pedalına basarken ve özellikle pedaldan çekerken gıcırt diye(paslı demirler bir birine sürtünüyor gibi) bir ses geliyor. Ona baktırmam gerekiyor.
3- Arka silecek bazen çalışıyor, bazen çalışmıyor.

Son düzenleme:

yyildirayy

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Ben aracın garantisi bitti (2015 model) servise gittim bana 700 civarı rakam çıkardılar dışarıda servisin kullandığı aynı yağı kullandırarak aynı bakımı 200 liraya yaptırdım. (Yağ, yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresi değişimi)
Kusura bakmasınlar ama servis birazcık bizi yolunacak kaz gibi görüyor.
Garanti bittiği için daha servise gitmem galiba.

ahmetyılmaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araç 2013 Model 1.2 TCe EDC. Aralık ayında Yetkili Servis bana 1800 TL masraf çıkardı. Üstelik "Triger değişecek" dediler, huylandım ve yaptırmadım. Bir daha da aramadılar zaten.

Konu şurada: http://www.renaultfanclub.com/renault-captur-kulubu/98129-1-2-tce-edc-4-yil-agir-bakimi.html

Zira bu araçlarda zaten triger yok, zincir var. Onun da ömrü en az 80.000 Km. Benim araç daha 15.000 Km.

Alternatör kayışları değişmeliymiş. Böyle diyorlar. Haftaya Aydına gideceğim. Orada tanıdık Usta var. Bakalım ne diyecek. Ona göre paylaşırım ben de. :)

ahmetyılmaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar, aracı tanıdık ustaya götürdüm. Sadece yağ ve yağ filtresi, polen filtresi değişti. Motor hava filtresi değişmedi zira buz gibi tertemizdi. Bu araçlarda zincir var, triger yok. Zincir de 100.000 km'den önce değişmiyor dediler. Toplam maliyet 300 TL bile değildi. Dövizdeki dalgalanma başlamadan önceydi bu. 15 gün kadar oldu.

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eveet arkadaşlar. Şimdi sizlerle bugün yaşadığım korkunç olayı paylaşayım.
Öncelikle şunu söyleyeyim; gece vardiyasından çıktığımdan araçla serviste babam ilgilendi. Ben bakılması gerekenleri bir kağıda yazıp verdim, bu listenin içine 60000 bakımı kesinlikle olamayacak diyerek de yazmadım. Derdim frenlerdi, bayrıda el freni çekilyken geri kaçırmasıydı ve hazır servisteyken mekanik/yürür aksamının gözden geçirilmlesiydi. Zira yağını bile internetten MOTUL alıp kendim değiştirmiştim. Yani yağ değişimi de istemiştim ki ben MOTUL kullandığımdan ve Renault da ELF kullandığından...

Neyse sonuç olarak değişen parçaların fotoğraflarını, listelerini ve fiyatlarını sizlerle paylaşıyorum. Yorum sizlerin.
Özel olarak istediğim birşey olacak; özellikle anlayan arkadaşlar parçaları inceleyip gerçekten değişmesi gerektiği için mi değiştirilmiş yoksa 60000 bakımının adetindendir diye mi değiştirilmiş bunu yazarsanız çok sevinirim. Zira fiyatı görürseniz içimdeki yangını anlarsınız.

Google Drive da açtığım klasörden sökülen parçaların hepsine beraber bakabilirsiniz :

https://drive.google.com/drive/folders/1L0NBr46UHs-Jbw8af4jaLcS7Vm0Z_MDP?usp=sharing

Buradan da sökülen parçaların temizlenmiş hallerini görebilirsiniz :

https://drive.google.com/drive/folders/1Y8TPc0-e1cT9cPZXsJGYwWqqioX1D9Ob?usp=sharing

Son düzenleme: