captur 1.2 yakit tuketimi

Atom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bukundugum ilde her 100 metrede kasis var. Dedigim gibibirde kisa mesafe kullaniyorum. En son kullandigim uzunnyol 1000 km ve ortalamam 4.5. 90 sabit hizla oda.
Sunu demek istedim. Bukundugumuz ile ve kullanim duumuna gore yakit degisiyo ama reno fabrika verisini uzun yol harici yakalayamiyor.

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
13 Haziran'da Kocaeli Kartepe'den Marmaris Turunç'a gittik. Arabam daha 60000 bakımından çıkalı 2 gün olmuştu (bujiler de değişti). Yolun çoğunu ECO açık, bagaj dolu ve klima yer yer açık 110km/h ile sabit olarak gittik. Marmaris'e varınca 6.2 idi ortalama. Oradan Turunç'a varana dek dağ tepe gittik, 10.5 oldu. Geri dönüşte birkaç yer de gezdik ve eve vardık, son ortalama 6.3. Toplam 1750km.Bana fazla geldi, neden mi? Aynı yollardan, aynı şartlarla geçen sene Bodrum'a 5.6 ile vardım. Bir sorun mu var diye kafama takıldı!

HTC EVO 3D X515m cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ahmetyılmaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uzun yolda, araba yüklü ve klima açık 6.3 yaktı bende. Bu değer klima olmadığında 6'ya kadar inebilir. Bana göre gayet iyi. Bundan daha iyisi nasıl olur? Ben memnunum.

banagelensanagelsin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eco modu bir iki denedim, cok dusuk devirlerde vites atiyor, direk enjeksiyonlu araclarda dusuk devir karbon birikimine sebep olurr denir genelde.

ayagim agirdir, sehir disinda kullaniyoruz genelde 90-130 arasi gidiyorum 7.8 in altina inmedi. Hanim sakin kullanir onun surusuyle de 7.4 den assagi goremedik. 25000 de yag eksiltme olayi oldu 1 litre kadar gitmisti.

Sehir icindede 8.5-9.0 civari, vallahi nasi yakaladiniz anlamadim 5 ler 6 lar

ahmetyılmaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eco modu bir iki denedim, cok dusuk devirlerde vites atiyor, direk enjeksiyonlu araclarda dusuk devir karbon birikimine sebep olurr denir genelde.

ayagim agirdir, sehir disinda kullaniyoruz genelde 90-130 arasi gidiyorum 7.8 in altina inmedi. Hanim sakin kullanir onun surusuyle de 7.4 den assagi goremedik. 25000 de yag eksiltme olayi oldu 1 litre kadar gitmisti.

Sehir icindede 8.5-9.0 civari, vallahi nasi yakaladiniz anlamadim 5 ler 6 lar

Aydın'dan Depoyu fulledim Antalyaya geldim. Tavas yolundan 330 Km toplam. Antalyaya vardım ve hala "kalan yakıt 550 Km" diyor. Oradan anlaşılıyor zaten ne kadar yaktığı.

Bulgaristana gittik geldik toplam 1900 Km yaptık. 6.3 yaktı ortalamada. 900 TL yakıt ile 1900 Km yol yaptık.

Hesap ortada. Yaklaşık 6.3 - 6.4 ortalama yapıyor o zamanki Benzin fiyatını baz alıp hesaplayınca.

Yağ eksiltme de yaşamadım bu güne kadar. Arada kontrol ederim. Yağ hep tam.

orchidologist

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
0.9Tce motor ile karma ortalama 5.6 litre.
Selamlar

SONATE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.2 tce 120 hp yaz kullanımı ortalama-karma tüketim 5.6 lt.(kışın max.0.8 lt kadar artabiliyor..)
uzun yolda mutlaka hız sabitleyici kullanıyorum.rampa aşağı inerken vites küçülterek sadece motor freni ile iniyorum,neredeyse hiç ayak frenini kullanmıyorum (böylece balatalarım aşınmamış oluyor vede alternatör vasıtasıyla akü şarj oluyor ve akünün ömrü uzuyor..)
Genelde de freni ş.içi dahil (gerekmedikçe) çok az kullanıyorum.(şunu unutmayın, ''ne kadar sık frene basıyorsanız, okadar gereksiz gaza basmışsınız demektir..'')
uzun yolda tek kişi sakin kullanımda ort.4.0 lt.leri görebiliyorum.(ort.80 km gibi hızlarda..)
ş.içi çok sıkışık dur-kalk trafik hariç (sadece ışıklarda duracak şekilde) 6 lt.lerde seyredebiliyorum.
trafik ışıklarında asla sert kalkış yapmıyorum,sert araç kullanmıyorum.belirtiğim gibi olması gerektiği gibi trafik kurallarına,hız sınırlarına uyarak sakin,yumuşak araç kullanırım,asla ani hızlanma yapmam (gerekmedikçe) bunu özellikle belirtmek istiyorum.
bu güne kadar 6.5 lt.yi hiç görmedim max.6.lt.lerde kullandım Captur'umu.
Bir keresinde kurtköyden şileye giderken 65.km sonrasında şileye vardığımda ort.tüketim 3.9 lt.idi.dönüşte tekrar sıfırlayıp eve vardığımda ort.tüketim 4.2 lt gösteriyordu.zaman zaman 100-120 km.lere çıktığımda oldu.kısa bir süreliğinede olsa..(10 dk.gibi)
son 980 km ort.tüketimim 4.9 lt.
yakıt tüketimini lastik basıncının düşük olması,hava filtresinin kirli olması,bakımların zamanında yapılmamış olması,hava sıcaklığının düşük olması vs.vs.. gibi değerler etkiler ve arttırır ama asıl önemlisi kullanım şekliyle vede dolaylı olarak kullanıcıyla ilgilidir..
Kıssadan hisse;
''çok yakan otomobil yoktur, çok yaktıran (kötü) kullanıcı vardır..''
Kısacası tüketim değerleri kişiden kişiye,kullanıcıdan,kullanıcıya kullanım şekline göre değişiklik göstermektedir,yukarıdaki farklı farklı kullanıcıların yakıt-tüketim değerlerinde olduğu gibi..
umarım yardımcı olabilmişimdir,
herkese keyifli sürüşler..

Son düzenleme:

ahmetyılmaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.2 tce 120 hp yaz kullanımı ortalama-karma tüketim 5.6 lt.(kışın max.0.8 lt kadar artabiliyor..)
uzun yolda mutlaka hız sabitleyici kullanıyorum.rampa aşağı inerken vites küçülterek sadece motor freni ile iniyorum,neredeyse hiç ayak frenini kullanmıyorum (böylece balatalarım aşınmamış oluyor vede alternatör vasıtasıyla akü şarj oluyor ve akünün ömrü uzuyor..)
Genelde de freni ş.içi dahil (gerekmedikçe) çok az kullanıyorum.(şunu unutmayın, ''ne kadar sık frene basıyorsanız, okadar gereksiz gaza basmışsınız demektir..'')
uzun yolda tek kişi sakin kullanımda ort.4.0 lt.leri görebiliyorum.(ort.80 km gibi hızlarda..)
ş.içi çok sıkışık dur-kalk trafik hariç (sadece ışıklarda duracak şekilde) 6 lt.lerde seyredebiliyorum.
trafik ışıklarında asla sert kalkış yapmıyorum,sert araç kullanmıyorum.belittiğim gibi olması gerektiği gibi trafik kurallarına,hız sınırlarına uyarak sakin,yumuşak araç kullanırım,asla ani hızlanma yapmam (gerekmedikçe) bunu özellikle belirtmek istiyorum.
bu güne kadar 6.5 lt.yi hiç görmedim max.6.lt.lerde kullandım Captur'umu.
Bir keresinde kurtköyden şileye giderken 65.km sonrasında şileye vardığımda ort.tüketim 3.9 lt.idi.dönüşte tekrar sıfırlayıp eve vardığımda ort.tüketim 4.2 lt gösteriyordu.
son 980 km ort.tüketimim 4.9 lt.
yakıt tüketimini lastik basıncının düşük olması,hava filtresinin kirli olması,bakımların zamanında yapılmamış olması,hava sıcaklığının düşük olması vs.vs.. gibi değerler etkiler ve arttırır ama asıl önemlisi kullanım şekliyle vede dolaylı olarak kullanıcıyla ilgilidir..
Kıssadan hisse;
''çok yakan otomobil yoktur, çok yaktıran (kötü) kullanıcı vardır..''
Kısacası tüketim değerleri kişiden kişiye,kullanıcıdan,kullanıcıya kullanım şekline göre değişiklik göstermektedir,yukarıdaki farklı farklı kullanıcıların yakıt-tüketim değerlerinde olduğu gibi..
umarım yardımcı olabilmişimdir,
herkese keyifli sürüşler..
Bu değerlerin gerçek tüketimi yansıtıp, yansıtmadığı konusunda çok emin değilim. Bu kadar az tüketim düz yolda bile çok zor. 5'in altındaki tüm verileri manuel olarak kontrol etmek lazım. Depoyu fulleyip, yola çıkmalı. Vardığınız yerde depoyu tekrar fulleyip ne kadar benzin tüketilmiş ona bakmalı ve gidilen mesafeye bölünmeli. Çıkan sonucu aracın verdiği değerlerle karşılaştırmalı.

Bu araç 5 lt altında zor yakar, hele 4 lt altında... Teknik olarak pek mümkün görünmüyor. Ne kadar yavaş giderseniz gidin, herşey ne kadar doğru ayarlanmış olursa olsun, en 5 lt ve üzeri yakacaktır. Fabrika değerlerinin de altına inmesi bana göre çok zor.

SONATE

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gerçekleri saptırmak,kimseyi kandırmak gibi bir gayem yok (böyle bir davranış ne bana,nede bir başkasına fayda sağlamaz..) iyi niyetimle birebir yaşadıklarımı ayrıntılarıyla yazdım.inandırıcı olmam için ne yapmam gerekiyor, çocuklar gibi yemin mi etmeliyim..
yazdıklarımı dikkatli okursanız, bu değerlere ulaşılabileceğine sizde inanacaksınızdır.özellikle altını çiziyorum sakin kullanım,tek kişilik kullanım değerleridir bunlar..
üstüne basa,basa tekrar ediyorum sadece deneyimlerimi paylaştım, inanıp inanmamak size,sizlere kalmış..
kazasız,sorunsuz,depremsiz,mutlu,sağlıklı günler,keyifli sürüşler..

ahmetyılmaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gerçekleri saptırmak,kimseyi kandırmak gibi bir gayem yok (böyle bir davranış ne bana,nede bir başkasına fayda sağlamaz..) iyi niyetimle birebir yaşadıklarımı ayrıntılarıyla yazdım.inandırıcı olmam için ne yapmam gerekiyor, çocuklar gibi yemin mi etmeliyim..
yazdıklarımı dikkatli okursanız, bu değerlere ulaşılabileceğine sizde inanacaksınızdır.özellikle altını çiziyorum sakin kullanım,tek kişilik kullanım değerleridir bunlar..
üstüne basa,basa tekrar ediyorum sadece deneyimlerimi paylaştım, inanıp inanmamak size,sizlere kalmış..
kazasız,sorunsuz,depremsiz,mutlu,sağlıklı günler,keyifli sürüşler..

Yanlış anladınız. Size yönelik asla bir şey demedim. Okuduğunuz değerleri paylaşmışsınız sonuçta. Ben bu değerlerin gerçek tüketimi yansıtıp yansıtmadığına yönelik kaygılarımı yazdım sadece.

Siz neden yalan söyleyesiniz ki hem? Öyle bir iddiam olmadı. Ben teknik bazda yazdım.

Yanlış ifadelerim olduysa özür dilerim.

Selamlar...