Captur Dci Start & Stop Kışın Çalıştırma Hakkında?

alipasalierkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar,

Dün başıma gelen bir olaydan sonra bu konuyu açmayı düşündüm. Aracım Captur 1.5 Icon DCI Start & Stop. Aracımı yaklaşık 1 haftadır kullanmıyordum. Mâlum kış şartları bu hafta baya yoğundu. O yüzden aracımla seyahat etmedim. Bir haftaya yakın süredirde aracımdan uzaktım. Dün aracımı çalıştırmak istedim. Soğuk havalarda kimse çalıştırmamıştı. Dün marşa bastım. Daha doğrusu Start & Stop' a bastım. Aracım normal çalıştı. Fakat hemen istop etti. Göstergede herhangi bir ikaz falan olmadı. Işıklar normal yanıyordu. Teyp ve gündüz farları filan çalışıyordu. O şekilde de kaldı zaten. Kontakta olmadığı için ne yapacağımı şaşırdım. Araba çalışmadı, herşey çalışık bir şekilde öyle kaldı. Sonra tekrar düğmeye bastım. Araç bu sefer zorlanarak çalışmaya başladı. Sanki mazot veya akü eksik gibi kesik kesik kendini çalıştırmaya çalıştı. Fakat yine istop etti. Herşey aktif bir şekilde yine kaldı. Sonra biraz daha napsam diye düşündüm. Biraz vakit geçtikten sonra tekrar düğmeye bastım. Bu sefer yine kesik kesik yaptı. Fakat çalıştı. Birkaç saniye sonra seside düzeldi. Şimdilik bir sıkıntı yok. Normal çalışıyor. Şimdi sormak istediğim. Bu gibi durumlarda kışın çalıştırırken Start & Stop olan araçlarda ne yapılmalı? Ben ilk defa böyle bir araç kullanıyorum. Çevremde kullan başkasıda yok. Kontak olsa ne bileyim motor ısıtması çalışana kadar bekleyip marşa basılır. Ama bunda ısıtma falan yok basınca direkt çalışıyor. Varsa da ben bilmiyorum. İçimizde bilen arkadaşlar varsa bilgi verirseler sevinirim veya böyle bir olay başına gelenler varsa ne yaptılar. Böyle kış şartlarında bu araçlar nasıl çalıştırılmalı? Kontak falan olmadığı için ne gibi bir prosedür izlenmeli? Acaba benim başıma gelen durum kış ile alakalı değilde başka bir problem mi? Çünkü araç uzun süre çalışmadı. Birde böyle göstergeler falan açık kaldığında nasıl kapatacağız. Kontak olmadığı için öyle açık kalıyorlar. Tekrar basınca araba çalışmayı deniyor olmuyor. Buda kafama takıldı. Bunun içinde bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Kılavuzda da dün üstün körü inceledim. Ama bu konular hakkında birşey bulamadım.

fossegrim7

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba bende ilk defa captur ile start stop özellikli araç kullanıyorum. Bana alırken dediklerine göre fren+start yapmadan önce sadece start düğmesine basıp kontağı aciyorsun. Sonra gösterge ışıkları yanıyor vs. Bunlar sondukten sonra çalıştırmak için fren+start yap dediler bana. Umarım bir faydası olur bu bilginin.

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
düğmeyle çalıştırma ile kontak arasında bir fark yok. sadece hareket stilleri değişik.

1 kere basın ve elektrik sistemini açın yarım kontakla aynı görevi yapmış oluyorsunuz. kzıdırma buji ışığının sönmesini bekleyin ve ardından fren e basarak düğmeye tekrar basın buda normal kontak anahtarını tam tur çevirmeyle yaptığınız işlemin aynısı.

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Senin gibi bende bu aralar capturu ayda bir iki kere çalıştırıyorum. İzmir'de gecen hafta mevsim normallerinin altında bir iklim yaşadık, "-6 -7 dereceleri" gece gördük. Bu yüzden 15 gün çalıştırmadığım capturu çalıştırıp yarım saat ısınmasını sağladım. Söz konusu sizin yaşadığınız olay başıma gelmedi, start & stop düğmesine bastığımda bazen çalışmadığı oluyor ama bu fren yada depriyaja basılması için uyarı ile normale dönüyor. Sizin durumunuz tekrarlanır ise servise göstermenizi tavsiye ederim. Araç stop ettiği zaman tüm devrelerin ve ışıkların sönmesini istiyorsanız, araçınızın şoför kapısını açmanız arabanın tüm elektrik sisteminin otomatik olarak kapanmasını sağlayacaktır. Geçmiş olsun...

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Aracı boşa al, kartı yuvasına tak yarım marş pozizyonuna getir, araç gerekli hazırlıkları yapar ve seni bekler daha sonra marşa bas çalıştır...

Kafka

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar, bende de Captur 1.5 Icon var, 10 gün oldu kullanmaya başlayalı. Aldığımdan beridir hemen her gün kullandım, yalnız kızdırma bujileri ile ilgili şöyle bir şey dikkatimi çekti: Öncelikle vitesi boşa alıp bir kez start düğmesine basıyorum, bütün ışıklar yandıktan sonra bir kısmı sönüyor ama bu yanan ışıkların içinde kızdırma bujileri yok. sonra fren+start yapınca kızdırma bujisi ışığı 1-2 saniyeliğine yanıyor, sönünce araç çalışıyor. Bu durum normal midir, yoksa ilk basışta mı yanması gerekiyor? Bu konu hakkında tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi forumlar diliyorum.

alipasalierkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgilendirmeler için teşekkürler. Ben aldığımdan beri direkt fren+start şeklinde çalıştırıyordum. Daha doğrusu bayide öyle söyledilerdi. Ondan dolayı bu konu hakkında bilgim yoktu. Artık o şekil çalıştırırım. Aldığımdan beri 1.5 sene oldu. Ama geçen sene bu kadar kış olmamıştı. Sanırım ondan dolayıda pek bu durumla karşılaşmadım. Ne zaman çalıştırsam çalışmam demediydi. Artık soğuk havalarda buna dikkat edeceğim.

puredown

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
iyi aksamlar iconu alalı 4 gün oldu trafıkte dururken bazen gaza basınca çalışmıyor kontaga basmak zorunda kalıyorum tsk

alipasalierkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
iyi aksamlar iconu alalı 4 gün oldu trafıkte dururken bazen gaza basınca çalışmıyor kontaga basmak zorunda kalıyorum tsk

Start & Stop devreye giriyordur. Stop ettiği zaman debriyaja basarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Gaz ile çalışmaz. Debriyaj ile start yapar. İsterseniz o özelliği direksiyonun sol tarafında konsolda kalan uzun düğmelerden kapatabilirsiniz.

puredown

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ilgin için tesekkurler