Captur farlari ve lastik basinclari hakkinda

tansel.er

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,
Aracin farlari yollarda pes pese paralel dosenmis seritleein uzerinden gecerken titreme yapiyor. Yani aksam farlar acikken bu cizgilerin uzerinden gecerken ondeki araca vuran isigimdan farlarimin vibrasyonla titredigini gorebiliyorum. Bu durum capturlarin genelinde boyle mi acaba?

Diger bir konu ise bugun farkettim ki aracin kapisinda yer alan basinc seviyeleri ile fabrika cikisi arasinda cok ciddi farklarin olmasi. Ornegin on lastikler icin 33, arka lastikler icin 30 deger verilmis kapida yazana gore. Bu degerlere getirip kontrol ettigimde ise lastiklerin on arka farki olmaksizin 48 de oldugunu farkettim ve kapida yazan degerlere dusurdum. ozellikle cukurlara girdigimde on takimdan aldigim sesler oldukca azalmis durumda.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastikleri kapidaki ayara dusurmeniz cok iyi olmus. Olmasi gereken o. Oyle sisiriyorlar iste.. Farlar hakkinda bir fikrim yok ama kronik olabilir

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Farların titremesi normal değil.
Captur yurt dışı üretimi olduğu için nakliye ve depolama esnasında zarar görmesin diye 40 psi civarında hava basıyorlar, bayi aracı teslim ederken normal haline getirmesi gerekiyor ama buna uyan bayi yok gibi...

tansel.er

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastik tarafinda belirttiginiz gibi fark edilir bi yumusama oldu ozellikle hafif cukurlarda.

Far icin ise bu titremeyi farkettigim gunden beri gozume takiliyor ve rahatsiz oluyorum. Uygun bi zaman da sinyal kolu icin servise gidecegim. O esnada farlari da gosterecegim. Sonucu yine buradan paylasacagim. Yorumlariniz icin tesekkur ederim.

tansel.er

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastik basinclarini kapida yazan deger olan on lastikler 33 ve arka lastikler 30 psi seviyesine dusurmustum fakat bugun oncelikle "lastik basinclarini kontrol edin" uyarisini verdi ve araci hareket ettirdigimde " lastik patladi STOP " uyarisini verdi ve 4 farkli yerde kontrol ettirmeme ragmen lastik basinclarinda bir degisiklik olmadigini gordum. Bu sorun sizce neden kaynaklanmis olabilir?

tansel.er

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araci bugün servise goturdum ve durumu izah ettim. Servisteki ilgili danışman Lastik basinclarini dusurdukten sonra kadranin oldugu bolumdeki bilgi ekranindan lastik basinc ogreticiye gelinerek bu menude dolasmamizi saglayan asagi yukari tuslarindan asagi tusuna yedi kilometre boyunca basili tutulmasi gerektigini ve bu 7 km den sonra 10 km de tusa basmadan yol yapilmasi gerektigini, bu sayede aracin o anki lastik basincini hafizaya aldigini ve kontrol uyarisi vermeyecegini soyledi ve nitekim de oyle oldu.

Insan bilmeyince bazi seyleri bir suru kotuluge yorabiliyor basiba gelen olaylari. Bunu da bu sayede ogrenmis olduk.

Bilmeyen arkadaslar icin servise gitmelerine gerek kalmadan bir cozum olur umarim.

hizli yanit alabilmek icin lutfen alinti yaparak cevap verin.
imessage : tansel.er@iphoneyardim.net
twitter : @tanseler

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Araci bugün servise goturdum ve durumu izah ettim. Servisteki ilgili danışman Lastik basinclarini dusurdukten sonra kadranin oldugu bolumdeki bilgi ekranindan lastik basinc ogreticiye gelinerek bu menude dolasmamizi saglayan asagi yukari tuslarindan asagi tusuna yedi kilometre boyunca basili tutulmasi gerektigini ve bu 7 km den sonra 10 km de tusa basmadan yol yapilmasi gerektigini, bu sayede aracin o anki lastik basincini hafizaya aldigini ve kontrol uyarisi vermeyecegini soyledi ve nitekim de oyle oldu.

Insan bilmeyince bazi seyleri bir suru kotuluge yorabiliyor basiba gelen olaylari. Bunu da bu sayede ogrenmis olduk.

Bilmeyen arkadaslar icin servise gitmelerine gerek kalmadan bir cozum olur umarim.

Hem aracı sürüp hem de 7 km boyunca tuşa nasıl bastın merak ettim ? :)

unicorn64

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

kitapçığa göre lastik basıncını öğretmek için aracı hareket ettirmeye gerek yok, hatta özellikle motor çalışmıyorken diye belirtilmiş
yol bilgisayarında lastik basinc ogreticiye gelinerek aşağı yada yukarı tuşuna 3-5 sn basmak ve <GECERLI REFERANS BASINC> mesajını görmek yeterli...

tansel.er

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kitapçığa göre lastik basıncını öğretmek için aracı hareket ettirmeye gerek yok, hatta özellikle motor çalışmıyorken diye belirtilmiş
yol bilgisayarında lastik basinc ogreticiye gelinerek aşağı yada yukarı tuşuna 3-5 sn basmak ve <GECERLI REFERANS BASINC> mesajını görmek yeterli...
Servis bu sekilde bilgi verdi. Anlasilan zor yoldan igrenmisiz :))