Captur Kış Lastiği

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul
Bilgim olmamasına rağmen artık fazla paraya kıymıycam sanırım .2000 TL az bir rakam değil.İllaki yola çıkıyoruz ve ana arterler malum açık oluyor.Tali yollardada işimizi görse kafi.

Yusuf Gunes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Oyyy oy. Ben de istiyorum kış lastiği de fiyatları gördükçe kaçıyorum. İşimiz Allah' a kaldı, inşallah bu sene kar fazla tutmaz. Tek tesellim lastiklerin yeni oluşu.

Kış lastiği alacaksanız ses, performans, yumuşaklık gibi değerlere dikkat edin, fiyatı ne olursa olsun ikinci planda tutmaya çalışın. Alacağınız ürün 4 mevsim lastiğinden daha uzun süre kullanılacak unutmayın arkadaşlar. hatta Kar lastikleri diş derinlikleri yetersiz seviyeye düştüğünde 4 mevsim lastiği olarak ömrünü tamamlayabiliyor. Bilmeyen arkadaşlara küçük bilgilendirme olmuş olsun.
Kişisel lastik tercihlerim (aracımızla uyumlu mu bilmiyorum sadece marka geçeyim dedim) Toyotires, Michelin, Yokohama. Sonrasında diğerleri sıralanıyor ancak goodyear ve bridgestone' dan genel anlamda memnun kalmadım. Özellikle bu iki markanın bazı modelleri çok anormal yol sesi yapıyor. iyice araştırıp almak lazım.

Kış lastikleri sıcak havalarda kullanıma uygun değil frenleme mesafesi oldukça uzuyor tecrübeyle sabit

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Petlas Snowmaster w651 pişman olmazsınız bende tereddütlüydüm forumları okudukça ön yargım kırıldı geçen kış takıldı yaz dahil sökmedik.Biz çamurlu yollarda da kullandığımızdan yazın bile sökme ihtiyacı duymadık.

Bu lastik hem kış hem hafif arazi lastiği.

Yakıt olarak da yazın 5.5 dan 5.7 gibi oldu çok fark etmedi..

Daha önceleri michelin dışında lastik almamıştım.Petlas Snowmaster w651 oldukça başarılı ,pişman olmazsınız paranız cebinizde kalır ,üstelik yerli üretim ve çok taze oluyor ,ben hepsiburada.com dan almıştım.Kasımda aldım üretileli 1-2 hafta olmuştu.

Son düzenleme:

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Petlasin kis lastigi :)

n2oVEV.jpg

KuralZ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sayın Ygunes, haklısınız, ancak şöyle bir detay var;
Yasal diş derinliği sınırı 4 mevsim lastiklerinde 1,6mm. Üreticinin önerisi 3 mm.' dir.
Kış lastiklerinde bu rakkam 4mm' dir. Ancak hiçbir kış lastiği kullanıcısının 6mm' nin altında kar lastiği kullanacağını düşünmüyorum. Haliyle 5-6 mm' ye düşmüş bir kar lastiğinin atılmasındansa 4 mevsim lastiği olarak ömrünü tamamlamasında sakınca yoktur.
Kar lastiğini özel kılan şeylerin başında yumuşak yapısı, derin diş profili ve profil üzerinde yere vakum uygulayarak lastiğin yere gerçek anlamda yapışmasını sağlayan diş için yarıklardır. Lastikler aşındıkça bu vakum uygulayan profiller aşınır ve biter, ancak diş profilleri yeterli derinliktedir. Sonuçta lastik hala kullanılabilir durumdadır.
Lastikler hakkında daha bilgili arkadaşlar hatam varsa düzeltsin lütfen.

Lastik yumuşak yapısı nedeniyle fren mesafesi ve sürüş konforunda artı ve eksi değişimler yaratır, o konuda haklısınız. Ne var ki kış lastiğiniz verimli ömrünü tamamladığında 4 mevsim lastiği olarak gerçek ömrünü tamamlarsa paracıklar da cebimizde kalır ;)

Yusuf Gunes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elbette devir tasarruf devri.Bu konunun uzmanı da değilim fakat söz konusu diş derinliğinden ziyade kış lastiklerinin sıcak havalarda sertleşmesi nedeniyle yola iyi tutunamayacağını düşünüyorum.hımm

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Artik konu kapanabilir :) Guray abi kış lastiği sorununu çözdü :)

EpMPOn.jpg

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul
Aynen öyle Özcan .Diğerleri ile arasında 2 katı fark var. Olumlu yorumlarında olması Petlastan yana karar vermemde yardımcı oldu.

Çekilişede katılalım olurda Mercedes çıkarsa satar aracı RS yaparım :)

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Güzel günlerde, kazasız, belasız ve arızasız sürüşler dilerim.:eyv

KuralZ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı olsun, lastikle ilgili yorumlarınızı bekliyoruz :eyv