Çılgınca birşey yaptım

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 2013 icon aracımda malesef lastik basınç sensörü yok. Konu hakkında derinlemesine araştırma yaptım. Avrupada 2014 yılından lastik basınç sensörü zorunlu olunca Renault araçlarına bu özelliği ekliyor.
Peki biz bu özelliği aracımıza kazandıramaz mıyız? Cevap hem evet hem hayır :D

Clio araçlarda lastik basınç sensörü iki tip bulunuyor.
  • Direct TPMS
  • Indirect TPMS
Direct TPMS lastiklerin içerisinde basınç sensörleri olan sistem. Aracın BCM (Body control module) beyni sensörler ile iletişimi sağlayıp gerekli veriyi gösterge paneline (cluster meter) aktarıyor.

Indirect TPMS lastiklerin içinde sensör olmadan, ABS beyni ile çalışan bir sistem. Araçlarımızda her bir tekerin hızını ölçen sensörler var. ABS beyni bu veriyi okuyor. ABS beyni teker hızlarda belli oranda fark tespit eserse lastik basınç uyarısı verdiriyor.

2012-2014 araçların hepsinde Direct TPMS sisteminin alt yapısı var. Ama uyumsuz olan tek şey kadran beyni (cluster meter) Ddt 4 all ile bu beynin TPMS seçeneği açılamıyor. BCM beyninden TPMS sistemini açınca araçta birşey değişmiyor çünkü kadran bunu okuyamıyor.
Bende bir çılgınlık yaptım ve 2016 model bir kadran aldım. Bu kadranı araca takıp gerekli ayarları yaptıktan sonra eureka diye bağırdım çünkü nihayet TPMS sistemini aktif edebildim. Araçlarımızın tek ihtiyacı faz iki araçlarda bulunan gösterge tablosu :D
Bir gün kullandım gayet güzel, sonradan farkettim ki eco tuşuna basınca gösterge tepki vermiyor :( Bazı göstergelerde eco ışığı yanmıyormuş. Bende söktüm göstergeyi iade ettim :D Şimdi eco ışığı yanabilen bir faz 2 gösterge arıyorum :D

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Zafere giden yol [emoji1]
Keyifli iş hoşuma gitti elinize emeğinize sağlık

eaglemania

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 2013 icon aracımda malesef lastik basınç sensörü yok. Konu hakkında derinlemesine araştırma yaptım. Avrupada 2014 yılından lastik basınç sensörü zorunlu olunca Renault araçlarına bu özelliği ekliyor.
Peki biz bu özelliği aracımıza kazandıramaz mıyız? Cevap hem evet hem hayır :D

Clio araçlarda lastik basınç sensörü iki tip bulunuyor.
  • Direct TPMS
  • Indirect TPMS
Direct TPMS lastiklerin içerisinde basınç sensörleri olan sistem. Aracın BCM (Body control module) beyni sensörler ile iletişimi sağlayıp gerekli veriyi gösterge paneline (cluster meter) aktarıyor.

Indirect TPMS lastiklerin içinde sensör olmadan, ABS beyni ile çalışan bir sistem. Araçlarımızda her bir tekerin hızını ölçen sensörler var. ABS beyni bu veriyi okuyor. ABS beyni teker hızlarda belli oranda fark tespit eserse lastik basınç uyarısı verdiriyor.

2012-2014 araçların hepsinde Direct TPMS sisteminin alt yapısı var. Ama uyumsuz olan tek şey kadran beyni (cluster meter) Ddt 4 all ile bu beynin TPMS seçeneği açılamıyor. BCM beyninden TPMS sistemini açınca araçta birşey değişmiyor çünkü kadran bunu okuyamıyor.
Bende bir çılgınlık yaptım ve 2016 model bir kadran aldım. Bu kadranı araca takıp gerekli ayarları yaptıktan sonra eureka diye bağırdım çünkü nihayet TPMS sistemini aktif edebildim. Araçlarımızın tek ihtiyacı faz iki araçlarda bulunan gösterge tablosu :D
Bir gün kullandım gayet güzel, sonradan farkettim ki eco tuşuna basınca gösterge tepki vermiyor :( Bazı göstergelerde eco ışığı yanmıyormuş. Bende söktüm göstergeyi iade ettim :D Şimdi eco ışığı yanabilen bir faz 2 gösterge arıyorum :D
Valla bravo üstad 20 liraya bi basin olcer alip haftada bir dort lastige dokundurup 3 dkka harcamaktansa boyle bir uğraşa girmen takdir edilesi bir durum[emoji3] valla imrendim sana ben bunun nasil yapildigini internetten araştırmaya usenirim ya [emoji3]

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler arkadaşlar :D şimdi merak ettiğim şey, hem eco ışığı yanıp hem de faz iki olan kadranı nasıl bulacağım? Aslında faz iki olduğunda zaten kadran kırmızı oluyor. Eskileri sarı ibreli. Aramızda biri varsa benim aracım kırmızı ibreli ve eco ışığı yanıyor diyen, bana araç donanımı ve üretim yılını söyleyebilir mi :)

RClio4

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçta mevcut Makyajlı kasa (Faz2) üretim tarihi 2016 12.ay trafiğe çıkış 2017 Ve Icon paket

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçta mevcut Makyajlı kasa (Faz2) üretim tarihi 2016 12.ay trafiğe çıkış 2017 Ve Icon paket

Tamam benim aldığım cihaz da 2016 üretimdi. Şunu farkettim, orjinal kadranımın köşeleri krom çerçeveli iken bu aldığın düz plastik idi. Sizinki de krom çerçeveli mi? Muhtemelen benim aldığım joy pakete ait bir kadran idi

RClio4

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimki eski kasalardaki gibi krom değil sizinki gibi plastikte değil aliminyum eski kasada nasil teyp çevresi kromsa veya vites bende vites ekran hepsi aliminyum yeni kasalarda

bediboy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tebrikler :eyv