Clio 1.2. 4000 bin devirden sonra gelen ilginç ses

nayti

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle herkese iyi aksamlar.

Nette pek bir ilgi edinemedim forum üyelerine sormak istedim. Aracım vites farketmeksizin tam 4000 bin devirde tuhaf bir ses çıkartıyor. Bir kaç kişinin başına daha gelmiş ama çözum yok. Sesin nereden geldiğini çözemedi. Ön traftan geliyor ama titreme egzoz borusuna vuruyor kafa kariştırıyor. Bu ses sadece 4000 bin devirde pluyor sonrasinda kesiliyor.

Son düzenleme:

onurh89

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam araç kaç model ?

metehanaslan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sesin duyulduğu bir video yükleyebilirseniz daha iyi yorum yapabiliriz

milic

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bendede var hocam o ses.bu 3. clio 4 aracım.joydada icondada vardı.ayrıca farketmemiş olabilirsin sesin biraz daha düşüğü 2000 devirdede var.5.vites 66 km hızda yapıyor özellikle

nayti

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam arkadaslar araç 2013 model icon paket
Eskiden touch paket vardi bu sesi hiç duymamıştım.

Milic hocam bu aracimda da bubses yoktu sanki sobradan fırladı çiktı gibi. Zaten google da arattigımda ilk verdiğin linkleri incelemiştim.

Metehanaslan iftardan önce video cekip buraya atmaya çalışacağim

Son düzenleme:

milic

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ses sonradan çıkmamıştır hocam.siz sonra farketmişsinizdir.genellikle aracı 4000 devirlerde kullanmadığımız için farketmiyoruz.özellikle yokuş çıkarken düşük vites 4000 devirde daha çok belli ediyor ses kendini.bende 2013 1.2 joy,2015 1.2 icon ve şuandada 2015 1.2 joy var bu ses 3 araçtada mevcuttu.ayrı olarak 3 araçta gördüğüm diğer bişeyde araçların rölantisi çok düşük ve titriyor.debriyaja basınca düzeliyor

selcukp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu bahsedilen ses 3900-4000 devir bandında bende de var. Aslında herkez titreşim demiş bence değil yani motor titreşim yapmıyor. ses içerde titreşim gibi algılanıyor çünkü araç zaten plastik iç malzemeyle dolu ve titreşimi yapan motor değil motorun etkisiyle titreşimi yapan iç plastik aksamlar bana kalırsa. Titreşimden ziyade motorun sesi abarth egzos varmışcasına değişiyor devir biraz daha yükseldikçe ses azalıyor veya 3800lerde zaten kesiliyor. Önemli olan bu bir sorun mu yoksa motorun karakteristik bir özelliğimi. Bildiğimiz gibi araçlar 16 supaplı ve değişken supap zamanlaması bizim motorlarda varmı ? Bu supap zamanlaması teknolojisini japon araçlarında görebilirz toyotanın vvt-i ve hondanın vtec motorlarında bu var ve belli devirlerde supap açıp kapatıyorlar demem o ki bizde 2004 model bi corolla vardı ve tam 3200devirde bizim araçlarda olduğu gibi motorda ses değişimi oluyor du 3400 devirlerde de ses gidiyordu bu ses değişimde değişken supap zamanlamasından kaynaklıydı motor vvt-i motordu. Bizdeki ses değişimini corolladaki ses değişimine benzetiyorum eğer ki motorlar benzer teknolojiyse ses değişimi değişken supap zamanlamasından olabilir