Clio 1.2 75 hp yakıt tüketimindeki anormal tutarsızlık

gkhan92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cümleten selamlar değerli dostlar, Yakıt tüketimimdeki anormal farklılığın sebebini çözemediğim için konuyu açma ihtiyacı hissettim..

Geçenlerde Mersin-Ankara arası yeni yapılan o21 üzerinden yapmış olduğum seyahatte full depo ile Ankaraya zor vardım depo lambası yanmak üzereydi.. Yakıtı fullediğimde 530 km de 39 litre yakıt aldığını gördüm,

Asıl mevzu burada başlıyor, Dönüşte tekrar depoyu fulleyip Mersine geldiğimde depo yarının üzerinde doluydu ve farklı günlerde 6-7 kez araca şehir içi dur kalk yoğun trafik bindiğim halde az önce depoyu fulledim ve 584 km de 23.2 litre yakıt aldığını gördüm (100 km de 3.97 lt)

Eğer Ankaradan gelir gelmez depoyu fullemiş olsam ve şehir içinde farklı zamanlarda binmemiş olsam 530 km de 19 litre civarı tüketim çıkacaktı diye tahmin ediyorum, Bu araçta bu kadar ciddi tüketim farkını rakımla açıklayamadım, 120 130 lu hızlarla 90 lı hızlar arasında bu kadar tüketim farkı olur mu? o21 mi çok yaktırıyor dönüşte ücretsiz yol üzerinden geldim çünkü.

1.2 cliosu olan dostların tüketimlerini merak ediyorum..

Hepinizin yolu açık olsun, güzel günlerde güzel sürüşler..

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba yakıt pompası erken atmış olmalı . 1.2 75hp motor 100 km de 3.97 lt yakıt tan çok daha fazlasını tüketir. Depo fulleyince yakıtı görecek kadar doldurun ve tekrar aynı şekilde depoyu fulleyin birde öyle ölçüm yapın.

Heredot00

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar, Kendi aracım için konuşuyorum uzun yolda 90 Km hızı geçmeyince 4-5 lt alıyorum. ( eğer yol çok eğimli değilse ) ama 120 km gibi hıza sabitleyince 7-8 lt altına inmiyor. Açıkçası 90 km ile gidince yol bitmiyor. 100-110 civarında kullanmaya çalışıyorum. Tasarruflu kullanım için Mümkün olduğunca 120 ve üzerine çıkmayın. Benim gözümde bu araba maalesef uzun yolda gitmeye uygun değil.

gkhan92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
pompa attıktan sonra tüketime inanamadığım için depo ağzına kadar doldurduğum halde tüketim bu hocam, bu araçla 80-90 civarı gitmekle 120-130 hızlarla gitme arasında bu kadar farkı halen normal bulmuyorum, rakım farkı desek o kadar etki etmez .. bu ay içinde tekrar gideceğim bu sefer videolu fotoğraflı çekmeyi düşünüyorum