Clio 1.4 RNA Klima Sorunu (2000 model)

bilmex

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Yaklaşık olarak 7-8 aydır kullanıyorum ve genel olarak aracımdan memnunum. Klima ilk aldığımda soğutuyordu. Daha sonra soğutmayınca özel servise götürdüm. Gazı eksilmiş tamamladık dediler. 1.5 ay sorunsuz çalıştı klima. Kış ayları olduğu için ara ara denemek için çalıştırdım sıkıntı yoktu. Şimdi havalar ısınınca açtığımda 3-4 kez çalışmadı. Bugün açtım 10 km. lik yol boyunca canavar gibi soğuttu. Gittiğim yerde 1 saat kadar kaldım. Tekrar yola çıktım 3-4 km sonra soğutmayı kesip yavaş yavaş sıcak hava vermeye başladı. Gün içinde sürekli klima açıp kapatmama rağmen aynı şeklide bir süre soğutup sonra kesiyor. Bazen hiç soğutmuyor. Gazdan olsa hiç soğutmaz. Bi soğutup bi kesmesi neden olur acaba. Bi elektrik soketi filan varmıdır bunun kontrol edebileceğim. Bir de bu modelde klima polen filtresi yokmu acaba, youtube da bir video da yerini gösteriyordu fakat ben o kapağı açamadım yani bir vida v.s. yoktu. Nerededir polen filtresi.Tecrübeli üyelerden veya benzer sorun yaşayan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar..

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlginç bir durum.
Klima soğutmazken klima düğme ışığı yanıyormuydu ona bir bakın. Sigortası filan varsa o atıyordur ara sıra

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ek olarak klima kompresörünün manyetik kavramasında da sorun olabilir.

bilmex

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlginç bir durum.
Klima soğutmazken klima düğme ışığı yanıyormuydu ona bir bakın. Sigortası filan varsa o atıyordur ara sıra

Cevap için teşekkürler.

Şimdi aynısını yaptı 2-3 km kadar soğuttu, daha sonra üflemeye devam ediyor fakat sicak hava üflüyor. Bunu yaparken de ac düğmesinde ki ışık yanıyor.

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevap için teşekkürler.

Şimdi aynısını yaptı 2-3 km kadar soğuttu, daha sonra üflemeye devam ediyor fakat sicak hava üflüyor. Bunu yaparken de ac düğmesinde ki ışık yanıyor.

SICAk HAVA ÜFLERKEN kaputu açıp klima kompresörünün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

bilmex

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
SICAk HAVA ÜFLERKEN kaputu açıp klima kompresörünün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sıcak hava üflerken klima kompresörü devreden çıkıyor. Kaputu açıp bakmadım ama zaten arabanın çekişinden belli oluyor. Klima sağlıklı çalıştığında hem önden kompresör sesi geliyor hemde çekiş düşüyor. Ama kestiğinde arabanın çekişi normale dönüyor ve extra ses gelmiyor. Sanki çok basit bir soket arızası v.s. gibi geliyor ama nereyi kontrol edeceğimi bilmiyorum.

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
Bunu içindeki gaz fazlaysada yapabilir. İç ortam ısı sensöründende yapabilir.

bilmex

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bunu içindeki gaz fazlaysada yapabilir. İç ortam ısı sensöründende yapabilir.

Cevap için teşekkürler.

Klimam dijital değil, yine de iç ortam ısı sensörü oluyor mu? Varsa yerini biliyormusunuz?

machinehead

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, çok uzun yıllar clio aracım olduğundan bu söylediğinizi çok iyi biliyorum. Benim kendi tespitim aracın deviri düşük kaldığında klimayı çalıştırmamasıydı. Özellikle kırmızı ışıkta rölantide deviri arttırdığımda tık diye bir ses geliyor ve klima çalışmaya başlıyordu.