Clio 2 2006 1.5 dCi marş basıp çalışmama sorunu

engintopal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar arkadaşlar, Clio 2 2006 1.5 dCi dize aracımız var. Marş kuvvetli basmasına rağmen araç bazen çalışmıyordu. Yer Mersin, çok soğuk bir memleket değil. Örneğin sabah tek marşta çalışıyordu, akşam çalışmıyordu. Bu durum bazen oluyordu. Gün içinde deniyorum çalışıyor, akşam işten dönerken çalışmıyordu mesela. Şuan ise hiç çalışmıyor, marş kuvvetli vurmasına rağmen. Çalıştığında performansta sıkıntı yok, yokuşta bayılma, tekleme falan olmuyor. Sadece rolantide dagalanma var biraz. Bir kere de gaz vermeyince yolda stop etmişti. Sorun neden kaynaklı olabilir, ustalar çözüm bulamadı. Bozukken bakmam lazım diyip duruyorlar. Bilgisayarda “DF137 Yakıt yolu basıncı regülasyonu işlevi, basınç maksimum değerin üzerinde” hatası çıkmakta. Teşekkürler.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba geçmiş olsun mazot pompası üzerindeki kahve rengi müşür arızalı olabilir değişip deneme fırsatınız varsa onu değişin

engintopal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba geçmiş olsun mazot pompası üzerindeki kahve rengi müşür arızalı olabilir değişip deneme fırsatınız varsa onu değişin

Cevap için teşekkürler. Mazot filtresini falan değiştirdik, pompaci da pompanin basincini bir miktar arttirdi. Fakat sorun 2. gün yine tekrar etti, bu sabah çalışmadı. Fakat yolda giderken herhangi bir cekis dusuklugu bayilma tekleme stop etme suan olmuyor. Sorun yine de kahverengi musurden kaynaklı olabilirim mi? Enjektorleri de olctuler biraz zayif ama arizali değil dediler. Kahverengi musur biraz pahalı bir parçaymış, degisince beyine de reset atmak gerekiyormuş.

Son düzenleme:

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
egzantrik sensörüden kaynaklı olabilir bende buna benzer bir durumla karşılaştım bazen yapıyordu normal çalıştırıyordu stop edip tekrar denediğimde hızlı çeviriyordu fakat calışmıyordu ekzantrik sensörünü söküp temizledim iyice yerine oturttup sıktım artık sorun olmuyor sizde bir temizleyin yerinide temizleyin kolay ulaşılabilecek yerde triger kayışının orda ince bir anahtarla sökebilirsiniz

engintopal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
egzantrik sensörüden kaynaklı olabilir bende buna benzer bir durumla karşılaştım bazen yapıyordu normal çalıştırıyordu stop edip tekrar denediğimde hızlı çeviriyordu fakat calışmıyordu ekzantrik sensörünü söküp temizledim iyice yerine oturttup sıktım artık sorun olmuyor sizde bir temizleyin yerinide temizleyin kolay ulaşılabilecek yerde triger kayışının orda ince bir anahtarla sökebilirsiniz
Cevabınız için teşekkürler, motorun sağında yer alan çift vidali krank mili devir sensöründe de yapar demişlerdi, onu temizleyip takmistik. Bahsettiginiz egzantirik sensörü (yolcu tarafında kalan) sensörün ise sadece soketini söküp takmiştik. Resimlerine baktım tek vidalı sanirsam bahsettiginiz. Kolayca sökülüp takılırsa onu da bir deneyip yazacağım. İnsallah temizleyince düzelir. Durduk yere de masraf yapmak istemiyorum, mazot filtresini bosuna değiştirmiş olduk mesela 120₺ +50₺ işçilik verdik. Tekrardan sağolun.

engintopal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O sensör egzanti sensörü kablolarıyla oynayınca mars basma esnasinda çalıştı. Biz de sorunu çözdük derken aynı akşam denedik yine çalışmadı. Hatta çalıştırınca ve vurdurunca da stop etmeye başladı. Pompaciya götürdük yakıt basıncında dalgalanma var kahverengi musuru değiştirdi, dalgalanma halen devam ediyordu. Eski bizim musuru tekrar taktik. Beyinciye göndereceğiz dedi. Beyindeki çip değişmiş 2 tane. Anladığım kadariyla bu sensörden gelenim verileri okuyan cipler. 800₺ beyinci demiş, 200₺ de pompacinin işçiliği. 1000₺ ödemiş olduk. 2-3 gündür sorun yok. Sorun devam ederse yazacagim. Cevaplarınız için teşekkürler.