clio 3 1.2 Authentique Modeli Katlanır Elektrikli Isıtmalı ayna projesi

Gurhanm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet arkadaşlar öncelikle merhaba;
Bir çok kişinin olumsuz karşıladığı bu projeyi işim dolayısıyla geçte de olsa ufak ufak ilerlemeler ile devam ettirmekteyim.
Yaptığım her ilerlemeyi sizinle buradan paylaşıcam ve inşallah aracın orijinal tesisatını bozmadan alt yapıya sadık kalarak bunu gerçekleştiricem. Çok maliyetli olsa da emini buna değicek ve araca opsiyon katıcaz. Bu projeden sonra yağmur ve far sensörü projesine de başlayacağım. Şimdi gelelim asıl projemize. İşe ilk olarak şemayı bulmak ile başladım zor da olsa şemayı bir şekil de buldum. Renault VISU programı ile şemayı çıkardım.

Bakınız :
dLmAg4.jpg

Şemada bulunan R3 ve R4 kapı soketleri 239 ve 240 ayna soketleri 134 ise ayna ayar düğmemiz katlanabilir olan (isteyen arkadaşlara katlanma olmayan sadece elektrikli ısıtmalı olan şemayıda atabilirim)

Daha sonra kapı soketlerini söküp alt yapı hazır mı değil mi diye baktım ki çok şükür çekili idi fakat D7 ve D8 pin hattı boş bunlar ise D7 aynaların kilit ile açılması D8 ise kilit ile kapanmasını sağlayan pinler bunlar için araçta kullanılan 0,35 nyaf gri ve bej rengi kablo ecu küçük pin alarak iki kapı arasına orijinal kablo demetine bağlı hat çekicem bu sayede katlanır ayna sistemin de alt yapı tamamen hazır olucak kapı soketlerini de buraya koyuyorum.

Bakınız:
r0noGm.jpg

üstte ki soketler sol kapıya ait alttakiler sağ kapıya ait
ayna ve düğme yi haftaya sipariş vericem daha sonra düğme için gerekli parçayı çıkmacıdan temin ettim onunda fotosunu atıyorum

bakınız:
bvmdWZ.jpg

eğer sadece elektrikli ve ısıtmalı ayna isteyen arkadaşlar düğme ve aynaları aldıktan sonra soket ve ecu pinlerin bağlantılarını yaptıktan sonra kullanabilir yani kapı içi tesisatı şemaya göre çektikten sonra kullanabilir fakat kapıdan kapıya iki kablo çekerek katlanır ayna kullanmak bana daha cazip geldi şuan için bu kadar gerekli parçaları temin edince daha detaylı bir şekilde burdan devam edicem şimdilik hoşçakalın :halay

SelimPusat60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet arkadaşlar öncelikle merhaba;
Bir çok kişinin olumsuz karşıladığı bu projeyi işim dolayısıyla geçte de olsa ufak ufak ilerlemeler ile devam ettirmekteyim.
Yaptığım her ilerlemeyi sizinle buradan paylaşıcam ve inşallah aracın orijinal tesisatını bozmadan alt yapıya sadık kalarak bunu gerçekleştiricem. Çok maliyetli olsa da emini buna değicek ve araca opsiyon katıcaz. Bu projeden sonra yağmur ve far sensörü projesine de başlayacağım. Şimdi gelelim asıl projemize. İşe ilk olarak şemayı bulmak ile başladım zor da olsa şemayı bir şekil de buldum. Renault VISU programı ile şemayı çıkardım.

Bakınız :
dLmAg4.jpg

Şemada bulunan R3 ve R4 kapı soketleri 239 ve 240 ayna soketleri 134 ise ayna ayar düğmemiz katlanabilir olan (isteyen arkadaşlara katlanma olmayan sadece elektrikli ısıtmalı olan şemayıda atabilirim)

Daha sonra kapı soketlerini söküp alt yapı hazır mı değil mi diye baktım ki çok şükür çekili idi fakat D7 ve D8 pin hattı boş bunlar ise D7 aynaların kilit ile açılması D8 ise kilit ile kapanmasını sağlayan pinler bunlar için araçta kullanılan 0,35 nyaf gri ve bej rengi kablo ecu küçük pin alarak iki kapı arasına orijinal kablo demetine bağlı hat çekicem bu sayede katlanır ayna sistemin de alt yapı tamamen hazır olucak kapı soketlerini de buraya koyuyorum.

Bakınız:
r0noGm.jpg

üstte ki soketler sol kapıya ait alttakiler sağ kapıya ait
ayna ve düğme yi haftaya sipariş vericem daha sonra düğme için gerekli parçayı çıkmacıdan temin ettim onunda fotosunu atıyorum

bakınız:
bvmdWZ.jpg

eğer sadece elektrikli ve ısıtmalı ayna isteyen arkadaşlar düğme ve aynaları aldıktan sonra soket ve ecu pinlerin bağlantılarını yaptıktan sonra kullanabilir yani kapı içi tesisatı şemaya göre çektikten sonra kullanabilir fakat kapıdan kapıya iki kablo çekerek katlanır ayna kullanmak bana daha cazip geldi şuan için bu kadar gerekli parçaları temin edince daha detaylı bir şekilde burdan devam edicem şimdilik hoşçakalın :halay
Elinize emeğinize sağlık gelişmeleri takip edeceğim. Anladığım kadarıyla elektroniğe bu işlere eliniz yatkın forumda memolikk kullanıcı adlı abimiz bizim araçlara yokuş kalkış desteği eklenir mi diye soru sormuştu bu konu hakkında bir fikriniz var mı?

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gurhanm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yokuş kalkış desteği ciddi maliyet demek yani araç üzerinde ki ecu sistemi uyumlu mu daha sonrasın da araca eklenicek bir çok sensör - değişicek bir çok parça var ve bu biraz külfetli bir uğraşılırsa eklenebilir diye düşünüyorum cevabınız için teşekkür ederim bu arada

SelimPusat60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yokuş kalkış desteği ciddi maliyet demek yani araç üzerinde ki ecu sistemi uyumlu mu daha sonrasın da araca eklenicek bir çok sensör - değişicek bir çok parça var ve bu biraz külfetli bir uğraşılırsa eklenebilir diye düşünüyorum cevabınız için teşekkür ederim bu arada
Masrafa girmeye değmez o zaman hani bazı araçlarda yazılımla sonradan yokuş kalkış desteği aktif ediliyor ya onun gibi birşey var mı bizde de ondan sordum cevabınız için teşekkür ederim

Gurhanm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mahane 3 ve fluence nin bazı modellerin de sistem hazır çekili geliyor sadece tuşu alıp beyinden aktivasyon yapınca sistem çalışır duruma geliyor ama bizim araçlarda maalesef sistem hazır değil, ben opsiyonları mı tamamladıktan sonra bu konulara da yönelicem hız sabitleyici mesela airbag a kadar değişmesi gerekiyor orijinal sistem de fakat ben peugeot 206 kolunu kullanarak yapıcam bakalım zaman neler göstericek yavaş yavaş fullicem aracımı [emoji1690][emoji16]

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
mahane 3 ve fluence nin bazı modellerin de sistem hazır çekili geliyor sadece tuşu alıp beyinden aktivasyon yapınca sistem çalışır duruma geliyor ama bizim araçlarda maalesef sistem hazır değil, ben opsiyonları mı tamamladıktan sonra bu konulara da yönelicem hız sabitleyici mesela airbag a kadar değişmesi gerekiyor orijinal sistem de fakat ben peugeot 206 kolunu kullanarak yapıcam bakalım zaman neler göstericek yavaş yavaş fullicem aracımı [emoji1690][emoji16]

mi 8 lite cihazımdan tapatalk kullanılarak gönderildi
ilk önce emeğine sağlik işten anlayan arabasinda proje denemeye başliyor hayirli olsun
bizim faz 2 lerde yan aynalari da elektrikli yapsak tesisat çekilimidir acaba ayrica extreme modellerde fluence aksesuar prizi takilinca usb girişi falan çaliştirmak mümkün olurmu bunlari yapsan sen yaparsin çift aux girişi olan aksesuar prizi yerine hafiza karti oy-kuyan usb aux girişi olan fluence ve megane aksesuar prizi montaji yaparsan tüm clio culara inannilmaz bir iyilik olur teşekkürler emeklerine sağlik sonucunu bekliyoruz yokuş kalkişdesteği gereksiz arabayi değiştireceğiz o zaman artik :D

Gurhanm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abim öncelikle güzel yorumun için çok teşekkür ederim aksesuar prizlerini takmak mümkün fakat teybin değişmesi gerekiyor yine renault un orjinal teybi ile bu işi yapabilirsin ben bunu araştırıp sana yardımcı olucam belki orijinal teybe de entegre olursa bu işlem teyp değiştirmeden de olabilir mutlaka araştırıcam bende orijinal teyp olmadığı için hiç bakmamıştım [emoji16] gençlikten ötürü tabiri caiz ise gırtlak dolu tesisat mevcut araçta [emoji16] yokuş kalkış için de araç değiştirme abi el freni devam yoksa böyle az yakan araç bulmak zor
Ayna işine de gelirsek senin aracında da çekilidir diye düşünüyorum katlamalı istemez isen elektrikli ayna alıp kapı içindeki r3 soketli kablo tesisatını çekip montajladığın da sorunsuz çalışacaktır diye düşünüyorum hayırlısı ile bitireyim şu işi hazır çekili tesisat kabloları yapıp size göndererek yardımcı olabilirim diye düşünüyorum abim saygılar...

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gurhanm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet arkadaşlar katlanır ayna piyasada çok zor bulunuyor yan sanayisi de tek tük var ve fiyatları ciddi rakamlar, katlanır ayna projemiz şuanlık iptal gibi duruyor elektrikli ısıtmalı olarak ayna siparişlerini yarın geçiyorum cumartesi günü de diğer parçalar gelecek ve pazar hava güzel olursa inşallah montaja başlıyorum.
Katlanır aynayı daha sonra aynaya kendim motor montajı yapıp deneyeceğim ya da ileri de ki günler de satın alıp sisteme iki adet kablo çekip halledeceğim ama sonunda o katlanır aynaları yapacağım şimdilik esen kalın hafta sonu görüşmek üzere :)

Gurhanm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet arkadaşlar parçalar elime ulaştı fakat ayna butonu hatalı geldi bu işi yaparken torpido aydınlatma ve bagaj aydınlatma aldım şansıma mı artık bilmiyorum torpido aydınlatmanın soketi yani tesisatı çekili değil bagaj lambası da yine hatalı geldi parçaları doğru şekilde tamamlayınca fotoğraf atıcam montaj içinse güzel bir günü bekliyorum bu aralar bandırma da rüzgar ve soğuk var iş yapmak cidden zor bakalım güzel bir günün gelmesi ile inşallah çünkü cidden bu işi sabırsızlıkla bekliyorum :D

SelimPusat60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Katlanır ayna işi cidden zor motor falan takmak uğraştırıcı iş kolay gelsin derim olmazsa da fazla zorlama başarısız olunca soğuyor bu işlerden insan :D torpido aydınlatma takılışını ayrıntılı anlatırsan sevinirim bende zaman bulursam yapacağım hangi malzemeler lazım hangi parça montajı adım adım resimlerle buraya atarsan güzel olur...