Clio 3 1.2 benzin baskı balata bittiği nasıl anlaşılır ?

SelimPusat60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar bu aralar şüpheleniyorum değişim zamanı geldi mi diye debriyaj ilk zamanlara göre biraz üstten kavramaya başladı yarım debriyajin biraz üstünden kavrıyor sanki birde yakıt tüketimi arttı normalde 100 km ye 7 litre yakardi şimdi 8.5 litre falan yakıyor. Denemek için 3. Viteste el freni çekik kalkmaya çalıştım stop etti 5.viteste de denedim yine stop etti internette stop ediyorsa bitmemiştir diyorlar ama kafam karışık sizce ne yapmalıyım siz ne zaman ne kadara değiştiniz bittiği zamanlar durum nasıldı sizde ?

hosabyasin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar bu aralar şüpheleniyorum değişim zamanı geldi mi diye debriyaj ilk zamanlara göre biraz üstten kavramaya başladı yarım debriyajin biraz üstünden kavrıyor sanki birde yakıt tüketimi arttı normalde 100 km ye 7 litre yakardi şimdi 8.5 litre falan yakıyor. Denemek için 3. Viteste el freni çekik kalkmaya çalıştım stop etti 5.viteste de denedim yine stop etti internette stop ediyorsa bitmemiştir diyorlar ama kafam karışık sizce ne yapmalıyım siz ne zaman ne kadara değiştiniz bittiği zamanlar durum nasıldı sizde ?
Baskı ve balatanın ömrü tamamen kullanıma bağlıdır. Trafik ışıklarında yarım debriyajla bekleyen biriyseniz ve yarım debriyajı sık kullanıyorsanız 50.000 km görmek zor. Fakat dikkatli kullanımda ömrünü 2'ye hatta 3'e katlayabilirsiniz. Ömrünü tamamladığını nasıl anlayacağınıza gelirsek; sizin de bahsettiğiniz gibi yukarıda kavrama, el frenini çekip aracı harekete zorlama veya yokuşta araba çalışmıyorken vitese takıp geriye kaçıp kaçmadığına bakılabilir. Ayrıca normal şartlarda kalkışta zorlanma ve titreme de baskı ve balatanın habercisidir.

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
stop etmeme olayı tamamen sıyıran balatadan kaynaklı eğer sizin balatanız tamamen bitmediyse balata daha kavrayabildiği için stop ediyordur bende de clio 3 var dci benimde pedal üstte kavrıyor dediğiniz viteslerde stop ediyor debraj bitti diyemiyorum çünkü kesin belirtiler bunlar değil
eğer yokuş yukarı kalkarken titreme fazla hızlanmalarda devir saati hızlıca yükselirken km saati cok yavaş yükseliyorsa balata ömrünü tamamlıyor diyebiliriz

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende de kavrama noktası çok yukarda kavrıyor o yüzden yokuşlarda kalkarken ya bağırtıyorum yada geri kaçırıyorum yada stop ettiriyorum bir türlü tam alışamadım heyecanlanmaya başladım bu yüzden panik olmaya başladım yokuş kalkış desteği olmadığı için canımı sıkıyor ama araçtan memnunum baskı balata değiştim ilk aldığımda tüm ağır bakımını yaptım diğer rutin bakımınıda zamanında yapıyorum herşeyini yaptırdım şimdide hızlı giderken fren yapınca direksiyon titremeye başladı disklerin torna yaptır dediler

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende de kavrama noktası çok yukarda kavrıyor o yüzden yokuşlarda kalkarken ya bağırtıyorum yada geri kaçırıyorum yada stop ettiriyorum bir türlü tam alışamadım heyecanlanmaya başladım bu yüzden panik olmaya başladım yokuş kalkış desteği olmadığı için canımı sıkıyor ama araçtan memnunum baskı balata değiştim ilk aldığımda tüm ağır bakımını yaptım diğer rutin bakımınıda zamanında yapıyorum herşeyini yaptırdım şimdide hızlı giderken fren yapınca direksiyon titremeye başladı disklerin torna yaptır dediler

eğer çok zorlanıyorsanız el freni ile aracı kaldırmanızı tavsiye ederim hem daha basit hemde baskı balatayı korursunuz çünkü fazla gaz basmak baskıyı fazladan zorlayıp aşındırıyor
birde disklerde aşınma fazla ise torna önermiyorlar bence sıfır disk taktırmak daha güvenli olur

SelimPusat60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kalkışta titreme zorlanma yok bende . Ustaya sordum baskı balara bitti mi diye yok daha var tam bitmemiş dedi .bende sadece yukardan kavramaya başladı eskiye göre birde debriyaja basmazken bosluk var aşağı yukarı biraz . Yakıtı fazla yakıyor dedim hava filtresi değiştin mi dedi ben unuttum onu değişmeyi en son geçen sene bu zamanlar değişmistim yan sanayi takmıştım . Siz hava filtresini orijinal mi yan sanayi mi kullanıyorsunuz arada hissedilir fark var mı ?

SelimPusat60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Senin yaptığın masrafı bakımı kimse yapmamıstir abi şu arabaya 😀 senin dediğin gibi kullanımda direksiyonda titreme bende de var benimde diskler ya torna ya değişim gerekiyor ama masraflardan ona sıra gelmedi daha..

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba diskleri torna yaptık sol disk hafif sıcakken yıkama yüzünden yamulmuş şimdi düzeldi daha öncesinde hiç işlem görmemiş mga balata çıktı üstünden ferodo taktık frenci kale takbunlar tozlu dedi şuan ötme falan yok
gelelim el frenine onu da kampanaların ordan ayarladı el frenini çekerken ses var dedi balataların sağlam dedi hiç sökülmemiş bunlar yahu diye zorlandı frenci adam :) neyse sıktı el frenini test ettik iyi dedi ben aldım arabayı 4 tık yukarı çekiliyor şimdi el freni zor çekilmeye başladı acaba böyle olması iyimi yoksa ayarı yanlışmı 4 diş çekiliyor sadece şimdilik problem yok gibi ama alışamadım çamlıcaya çıkayım tekrar kaçırıyomu diye yoksa test etti kaçırmıyor artık

SelimPusat60

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba diskleri torna yaptık sol disk hafif sıcakken yıkama yüzünden yamulmuş şimdi düzeldi daha öncesinde hiç işlem görmemiş mga balata çıktı üstünden ferodo taktık frenci kale takbunlar tozlu dedi şuan ötme falan yok
gelelim el frenine onu da kampanaların ordan ayarladı el frenini çekerken ses var dedi balataların sağlam dedi hiç sökülmemiş bunlar yahu diye zorlandı frenci adam :) neyse sıktı el frenini test ettik iyi dedi ben aldım arabayı 4 tık yukarı çekiliyor şimdi el freni zor çekilmeye başladı acaba böyle olması iyimi yoksa ayarı yanlışmı 4 diş çekiliyor sadece şimdilik problem yok gibi ama alışamadım çamlıcaya çıkayım tekrar kaçırıyomu diye yoksa test etti kaçırmıyor artık
Abi el freninin 4 tikta tam tutması normal zaten zaman geçtikçe yukarı doğru çıkmaya başlayacak ben geçen sene yaptirdim 4 tikta tutuyordu benimde ama şimdi 8-10 tık yukarıda tutuyor. Denemene gerek yok bence şimdi taş gibi olmuştur kaçırmaz. Abi sorması ayıp bu işlemler için ne kadar ödeme yaptın ayrıca yakın zamanda baskı balata değişmiştin galiba sen ne kadara mal oldu sana parca + işçilik yazabilir misin abi?

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi el freninin 4 tikta tam tutması normal zaten zaman geçtikçe yukarı doğru çıkmaya başlayacak ben geçen sene yaptirdim 4 tikta tutuyordu benimde ama şimdi 8-10 tık yukarıda tutuyor. Denemene gerek yok bence şimdi taş gibi olmuştur kaçırmaz. Abi sorması ayıp bu işlemler için ne kadar ödeme yaptın ayrıca yakın zamanda baskı balata değişmiştin galiba sen ne kadara mal oldu sana parca + işçilik yazabilir misin abi?
disklere tornaya işçiliğe 130 fren ayarına 40 tl aldılar sanayıde biraz fazla aldı ama yapacak bişey yok balatalar benden elimde vardı işçiliğe bu kadar aldı namıssız :)
baskı balata arabayı aldığımda ağır bakıma sokmuştum geçen sene kurban bayramında değişmişti
ben malzemeyi akbayreno dan almıştım fiyatı hatırlamıyorum benim mesajlarda vardır önceden yazdıklarımda ama nasıl bulunur bilmiyorum işçilik ekstra işler çıkınca nalaştığımdan fazla vermek durumunda kalmıştım sadece baskı balata triger için üst kapak contası ve radyatör değişimi için yağı filtreler devirdaim hepsine 800 tl almıştı galiba