Clio 4 - 1.2 16V Yokuş Kalkışı

Efe S.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle herkese merhabalar.

Clio 4 1.2 16V 75 HP İcon araç sahibiyim. Tanıtım köşesinde de belirttiğim üzere Trabzon'da ikamet ediyorum. Malum buranın yolları fazlasıyla dik rampalarla dolu. Aracım çok dik rampalarda kavrarken kavramayı yeterince düzgün yapmama rağmen gaz yemeyerek bazen stop ediyor.(Motor tekliyor) Daha önce Peugeot 308 dizel aracım vardı bu tür sorunlar hiç yaşamazdım. O aracım da manueldi. Bu sorunu aşmak için el freni kullanmak şart mı? Yahut benzer sorunla karşılan arkadaşlar var mı? Bazen yeri geliyor gazı köklememe rağmen araç gaz yemiyor. Bu sorun araçta 2 yahut 3 kişi olduğunda oluyor. Tek başımayken henüz karşılaşmadım.

Son düzenleme:

slayerbugs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar universiteyi ktu de okumus biri olarak iyi bilirim o yokuslari yokus kalkis yardimcisi frenleri gec birakiyor olabilirmi? Normalde ayaginizi frenden cektikten snr 2 saniye daha fren balatalari tutar yokus kalkista. Bu 2 sn lik dilimde arabayi kaldiroyor olabilirmisiniz? Yada sistem 2 sn sonra birakmadi gerekirken frenleri birakmiyor olabilir? Akla ilk gelen bu yoksa renault larin debraji diger markalara gore gec kavriyor arabaya alisamamis olabilirsiniz. Buda degilse aracin debraj sisteminde yada motorunda bi sikinti var demektir.

SM-N910H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

popshot

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bende clio 1.2 75 joy kullanıcısıydım.Araç 1.2 atmosferik bir motor ve 308 ile karşılaştırmak yanlış olur.
Ben yokuşlarda 1.6 atmosferik bir araca göre bir vites kayıp yaşadım.Bu araçlar turbo dizel gibi yokuşta gaza basınca yokuşu tırmanmaz yani tabiri caizse kaptırmanız lazım yokuşlarda.
Aracınızda yokuş kalkış var , dik biyerde kalkarken eğim yeterli ise ve araç viteste ise frene biraz sert basarsanız sizi üç saniye geriye kaçırmaz.
Bu araçlarda gaza basmktan korkmayın ,aksi halde bu sorunlar yaşanır.
Lakin birinci viteste bile gaza yüklendiğinde yine kalmıyorsa bi anormallik vardır.

popshot

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Birde performans yeterli değilse dip gaz olayını kulanabilirsiniz.
Gaza tam tam bastığınızda bi tık daha gaz seviyesi açılıyor ve araç bi tık daha hızlanıyor.
Lakin anlık yakıt seviyesi 20 lt lerde geziyor bu evrede :)

Efe S.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar universiteyi ktu de okumus biri olarak iyi bilirim o yokuslari yokus kalkis yardimcisi frenleri gec birakiyor olabilirmi? Normalde ayaginizi frenden cektikten snr 2 saniye daha fren balatalari tutar yokus kalkista. Bu 2 sn lik dilimde arabayi kaldiroyor olabilirmisiniz? Yada sistem 2 sn sonra birakmadi gerekirken frenleri birakmiyor olabilir? Akla ilk gelen bu yoksa renault larin debraji diger markalara gore gec kavriyor arabaya alisamamis olabilirsiniz. Buda degilse aracin debraj sisteminde yada motorunda bi sikinti var demektir.

SM-N910H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar. Evet yokuş kalkış var. Fakat bu sistemin böyle çalıştığını bilmiyordum. Yana aracı kaldırmak için yokuş kalkışın iptal olmasını bekleyip mi gaz vermek gerekiyor? Ben gaz verince otomatik olarak devreden çıktığını düşünmüştüm.

Diğer bir hususta da debriyaj gerçekten çok geç kavrıyor fakat yine de fena sayılmam. :)

Efe S.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bende clio 1.2 75 joy kullanıcısıydım.Araç 1.2 atmosferik bir motor ve 308 ile karşılaştırmak yanlış olur.
Ben yokuşlarda 1.6 atmosferik bir araca göre bir vites kayıp yaşadım.Bu araçlar turbo dizel gibi yokuşta gaza basınca yokuşu tırmanmaz yani tabiri caizse kaptırmanız lazım yokuşlarda.
Aracınızda yokuş kalkış var , dik biyerde kalkarken eğim yeterli ise ve araç viteste ise frene biraz sert basarsanız sizi üç saniye geriye kaçırmaz.
Bu araçlarda gaza basmktan korkmayın ,aksi halde bu sorunlar yaşanır.
Lakin birinci viteste bile gaza yüklendiğinde yine kalmıyorsa bi anormallik vardır.

Merhabalar. Yanlış anlamayın ikisini asla karşılaştırmıyorum. Ki zaten karşılaştırılacak motorlar değiller. :) Yokuşu tırmanmadığının farkındayım bunu dediğiniz gibi dip gaz olayıyla aşıyorum. Fakat her ne olursa olsun aracın yokuşlarda kalkması gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten bu konuda çok şaşırttı beni araç. Kavramayı düzgün yapıyorum fakat yine de araç 1-2 saniye ileriye gittikten sonra motor tekleyip stop ediyor. Sanırım dediğiniz gibi dip gaz yapmak gerekecek yokuşta kalkarken. :) Bu söylediğim her yokuşta olmuyor elbette çok dik yokuşlarda araba yüklüyken başıma geliyor.

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yokuş kalkış için yorumlar yanlış arkadaşlar. kalkış için devreden çıkmasını beklersen araç geri kayar sistemin hiç bir anlamı kalmaz. bende icon 90 lık dci var ve yokuş kalkış sağlıklı çalışıyor. siz debriyajı bıraktığınızda sistem kendini çözüyor zaten. buda büyük olasılıkla frenin tuttuğu yönün aksine hareket ile oluyor. sizin aracın bence gücü yetmiyor. beygir düşük çünkü. özellikle araç dolu olduğunda yapıyor demeniz bu tezi güçlendiriyor. bir ikinci olasılık debriyaj kacırıyor olabilir. bu durumu da anlarsınız koku falan yapar.

Efe S.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yokuş kalkış için yorumlar yanlış arkadaşlar. kalkış için devreden çıkmasını beklersen araç geri kayar sistemin hiç bir anlamı kalmaz. bende icon 90 lık dci var ve yokuş kalkış sağlıklı çalışıyor. siz debriyajı bıraktığınızda sistem kendini çözüyor zaten. buda büyük olasılıkla frenin tuttuğu yönün aksine hareket ile oluyor. sizin aracın bence gücü yetmiyor. beygir düşük çünkü. özellikle araç dolu olduğunda yapıyor demeniz bu tezi güçlendiriyor. bir ikinci olasılık debriyaj kacırıyor olabilir. bu durumu da anlarsınız koku falan yapar.
Evet bazen dediğiniz gibi koku yapıyor. Özellikle araç zorlandığı zamanlarda.

Yokuş kalkış desteğinin ben de söylediğiniz gibi çalıştığını düşünüyor zira dediğiniz gibi o zaman desteğin hiçbir anlamı kalmıyor.

popshot

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşın söylediği gibi ,yokuş kalkışın gaza bastığınızda kendini çözer otomatik olarak.
Ben tekleme sorunları pek yaşamadım.Büyük bi ihtimalle debriyaj balatasında sorun var.

3harfli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.2 aynı araçta 5 kişi klima açık yokuşlarda gayet rahat kalkıyor. Yokuşta o biçim yokuşlar. Yokuş kalkış Veli nimet zaten. Hem kalkışı kolaylaştırıyor. Hemde baskı Balat'a ömrünü uzatıyor. Sizin araç sıkıntılı. Beygir düşük yokuşta kalkamıyor diye bir durum söz konusu değil. Vede aracı kaldırmak için geriye kaçırmasını beklemenize gerek Yok. Sistem zaten siz debriyajdan ayak çekince otomatik devre dışı kalıyor. Gaz debriyaj ile kalkın. Baskı balatanız ömrünü doldurmuş olabilir. Aktarma organlarında bir sıkıntı olabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi