Clio 4 1.2 Icon (2012)'un hoparlörlerini nasıl değiştirdim..

Hattori

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Net cevap bulamayınca detaylı anlatımla ben yaptıklarımı paylaşayım da ihtiyacı olanlar baksın artık.
Clio 4 Icon'un üzerinde gelen ses beni tam anlamıyla tatmin etmediğinden giriştim bu işe. Ancak amacım ses yüksekliği/şiddeti değil; kalitesi idi.
Anfi + Sub işine girmek ilk etapta hiç istemediğim şeydi. Zaten bagaj yetersiz!
Hem de ucuzundan halledeyim istedim. gittim bu 16cm Alpine hoparlörleri sipariş verdim (100 TL) : http://www.hepsiburada.com/alpine-sxe-1725s-16cm-koaksiyal-2-yollu-220w-hoparlor-p-OTALPSXE-1725S
Daha az zahmetli ve kısa sürede yapılsın istiyorsanız aynısının 13cm'ini alabilirsiniz. Hem akustik plastik kabinin orjinalliğini de bozmamış olursunuz. Ben 16cm'i daha iyi bas vereceğini düşünerek sipariş ettim lakin öyle aman aman bir fark olmadı. Fakat ses kalitesi belirgin bir şekilde değişti. Hoparlörler 2 yollu.
Dediğim gibi bayağı zahmetli olsa da değdi buna.
Yalnız benim ustam arkadaşımdı. Bu arkadaş ağır arıza imiş! İnsan arkadaşını tanımaz mı? :p
İlk defa ondan aracıma özel bir şey yapmasını istedim. Yoksa ufak tefek arızalarda zaten gittiğim bir adam...
Arkadaşım hoparlörlerin içinden çıkan vidaları dahi beğenmedi; gitti daha iyisini aldı! Kestirdiği yuvarlak mdf'yi siyaha boyadı vs. vs.. Gerisini siz anlayın.
İlk kapının perçinlerini sökerek yaptık fakat buradaki tecrübemizle 2. kapıda perçinleri sökmeye gerek duymadan işlemi çok çok daha kısa sürede hallettik.
Sonuç ise elde ettiğimiz ses benim için baslar hariç tatminkar oldu diyebilirim. Özellikle bluetooth aracılığı ile müzik çaldığımda fark daha da süper diyebilirim.

Fotolar:

1NjnP1.jpg

gXjLjL.jpg

qE9293.jpg

Mk9l96.jpg

Y435Bl.jpg

D3okM6.jpg

E3QEY8.jpg

jBzY5n.jpg

2jvQgj.jpg

ZY21DZ.jpg

Bitti: