Clio 4 1.2 İlginç Yakıt Tüketimi Farkı (110km ve 120km farkı)

Crossroads

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen hafta 100 km yolu 120km sabit hız 2 yolcu,klima açık şekilde yapınca 7.2 litre ortalama yakıt tüketimi sonucu oldu.
Bu bana yüksek geldiği için bugün aynı yolu aynı yolcularla ve klima açık şekilde yaptım.110km hıza sabitledim ve sonuc 5,6 litre.

Sadece 10km/s hız farkı ile 4 te 1 az yaktırtmak bana ilginç geldi.Araç bunu yanlış hesaplıyor olabilir mi?Doğruysa bu kadar fark 5 ileri vitesin dezavantajından mı kaynaklanmaktadır?

Tommi-Makinen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Devir bandi ile alakali bir durum olabilir belki optimum denge 110Km ile saglaniyordur. Motor sanzuman uyumu acisindan, tabi 6 ileri uzun yolda avantajli ancak maalesef bizim araclarda manuel olarak bulunmuyor..

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Yakıt farkı oluyor ama bu kadar olmaması lazım diye düşünüyorum. Acaba araç kurumlarını temizledi de motor daha rahat mı ilerledi yada lastik basıncı yada hava ısısı farklı da olabilir

Crossroads

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yakıt farkı oluyor ama bu kadar olmaması lazım diye düşünüyorum. Acaba araç kurumlarını temizledi de motor daha rahat mı ilerledi yada lastik basıncı yada hava ısısı farklı da olabilir
Bu kadar fark bana da çok sürpriz geldi, ama lastiklere herhangi bir hava basma durumum olmadı,hatta 2. gidişimde hava 4 derece daha sıcaktı klima da haliyle daha çok yıprandı.sanki bu araç 110 km optimum tüketim olarak ayarlanmış gibi geldi bana.fransada birçok otoyolda limit 110 bu arada.

Crossroads

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Devir bandi ile alakali bir durum olabilir belki optimum denge 110Km ile saglaniyordur. Motor sanzuman uyumu acisindan, tabi 6 ileri uzun yolda avantajli ancak maalesef bizim araclarda manuel olarak bulunmuyor..
Bana da optimum 110 gibi geldi ,ama %5-10 fark olur da %25 fark 10 km hız için çok yüksek.1.2 motor olmasından kaynaklı olabilir belki de.

Cliotouch19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yaptıgınız 2 denemede guzergah gidis-donus mu yoksa gidiş- gidiş mi çünkü gıdıs+donus ıse bayagı fark eder gıttıgınız yoldakı ınıs asagı donuste yokus yukarı oluyor ve sonucu etkılır. ayrıca saat bile önemli bu konuda 2 denemede günün aynı saatlerınde yapılmamıssa rüzgar ve sıcaklık farkından dolayı bu farklar cıkabılır. ben 0,9 tce de 100 ile 110 km hız arasındakı farkı denedım 500 km lık guzergahta birinde 5.2 cıktı birinde 5.7

emre007

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bir önceki msjta arkadaş gerekli ve mantıklı açıklamayı yapmış(yaptıgınız 2 denemede guzergah gidis-donus mu yoksa gidiş- gidiş mi çünkü gıdıs+donus ıse bayagı fark eder gıttıgınız yoldakı ınıs asagı donuste yokus yukarı oluyor ve sonucu etkılır.)