Clio 4 1.5 dci edc turbo arızası

tuky

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abim servisten yeni çıkan arabayı tam denemek için izmirden istanbula clioyla gitti giderken sıkıntı yoktu. Ordan geri dönüşte afyona geldi. Gelirken eskişehir civarında enjektörleri kontrol ettirin. Egzoz emisyonu kontrol ettin cruise controlu kontrol ettirin. Motoru kontrol ettirin arızası belirdi. Dün eşkişehir tarafındayken gelirken arabada aynı zamanda tork hiç kalmadığını fark etmiş. Gece ermatı seferber ettik falan filan servis bulduk bir tane. Turbo arızanlamış. Hani bu yokuş kalkışı kontrol ettirin esc yi absyi kontorl ettirin msjı gibi gelir geçer diye düşündüm sabah geçmedi hala geçmedi. Ne bahtsızmışız yaa. Kaç tane renaultmuz oldu ilk kez bukadar bahtsısız. Annemide ikna ettim bu vasıtayla. Kadjar 1.5 dci edc icon. Onuda alırken talisman gelmiş olursa heleki 1.6 dci 160 hp 7 ileri edclisi gelmiş olursa ikisini aynı anda alalım dedim filan gösterdim beğendiler dedimki babamla anneme
İkinizinde emekli arabaları olmuş oldu dedim kafaları dahada çok bu işe yattı [emoji48][emoji23] megane da bana kalır. Abimde bakar kendine bişiler [emoji23]

Konu kaydı. Nedir cliodan çektiğimiz [emoji36][emoji36][emoji36]

Sent from my iPhone using Tapatalk

FelixCrail

Ömer Sirel, Renault Modus 1.6 Dynamique,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bahtsızlıktan değil, turbolu arabayı nasıl kullanacağını bilmemekten.

tuky

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şuana kadar hep turbolu dizelimiz oldu hiç turbosuz benzinli kullanmadık bi 1.4tsi scriocco oldu

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
uzun ama çok uzun süredir 1.5 dci 90lıktaki turboyu biliyorum, bu turbo eski nesil 1.5dci lardada biryana fiat multijetde, opel 1.3 cdti lardada kullanılan turbo ve kaya gibi sağlam.

açıkçası neredeyse fiat Albea,paliodan ,opel corsa c (2003-2006) dan beridir bildiğim bu turbonun ilk defa bu denli kısa ömürlü olduğunu görüyorum , yanlış anlamayın ama bu denli kısa ömürlü çıkması bencede yukarıdaki arkadaşın dediği gibi sebebi sizden kaynaklıdır.

söz edilen turbonun yurtdışındaki takma adı ufak ve sağlam oluşundan dolayı ''kurşun geçirmez fındık'' aralarında birkaçı 600-700bin kmde taksi biliyorum 1 kere turbo değiştirmiş özetle ilk turbosu 350-450bin km dayanmış ve bunuda kırsal motorin kullanarak yapmış, sizinkisi biraz abartı olmuş.

yada araca bakan ustada yanlış beyanda bulunmuş olabilir sıkıntınız başka bir sorun olabilir.

tuky

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet sorun turbo elektronik kapağıymış. Ayrıyeten sebebi bizden değilmiş. Sebebi ne bugun belli olucak. Birde kendimizi övmüş gibimi olcak kendimi tanıtmış gibi mi olucam bilemedim ama yanlış anlamayın ama benim babam 40yıllık şöfor her yıl en az 150.000km yapıyor bizim işimiz gereği şantiyelerimiz hep ankara trabzon van gibi yerlerde o yuzden babamın da başına ilk defa böle bir şey geliyor. Yani ben babamı bildim bileli turbo dizel kullanıyor halada öle

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet sorun turbo elektronik kapağıymış. Ayrıyeten sebebi bizden değilmiş. Sebebi ne bugun belli olucak. Birde kendimizi övmüş gibimi olcak kendimi tanıtmış gibi mi olucam bilemedim ama yanlış anlamayın ama benim babam 40yıllık şöfor her yıl en az 150.000km yapıyor bizim işimiz gereği şantiyelerimiz hep ankara trabzon van gibi yerlerde o yuzden babamın da başına ilk defa böle bir şey geliyor. Yani ben babamı bildim bileli turbo dizel kullanıyor halada öle

hocam yanlış kullanıyorsunuz demedikki zaten :) , sebebi sizsinizdir dedik ikisi farklı cümleler. birinde siz kullanmayı bilmiyorsunuza çıkar yol, diğerinde siz kullanmayı biliyor ama bazı riskleri alıyorsunuz oluyor,umarım anlaşılmıştır.

babanız 40 değil 140 senede dizel kullansa aşırı hızlı sürüyorsa yapacak bir şey yok nede geçmiş tecrübesinin faydası olur öyle değilmi, adam biliyor ama hızı sevior olur.

yine yanlış anlamayın ama siz değilmisiniz aynı sitede megane 3 forumunda megane gt line alıp yazılım ile aracı 165hp-380tq çıkaran? onunlada tatmin olmayıp çift turbo takacam diyen? ben artık fazla olur gereksiz olur dediğimde olsun ben risk almak istiyorum diyen? :)

yanlış anlamazsanız ben zaten sebebi sizsinizdir derken babanızı değil siz ve abinizi kastetmiştim, bu mantık ile bu aracıda mutlaka sürmüş risk almıştır bunlar diyerek içimden.

diyorum ya söz ettiğiniz turbo kaya, kurşun geçirmez nede aman aman üzerinde şikayet duyduğum bir turbo o sebeble sizinde geçmiş yorumlarınıza bakarak sadece bir genelleme yaptım.

tuky

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Neyse bugun servise gitcek hayırlısı ve kabul ediyoruz hızlı kullanıyoruz
En kötü şey kontrolsüz sürattır biz kontrol şekilde yapıyoruz. Yani öle ducato maxiyle 160 yapmıyoruz mesela master uzun şaşeyle 160 yapmıyoruz
Neyse bugün belli olcak

tuky

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Turbo valfi değişti o kadar