Clio 4 akü tavsiyesi

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
günaydın, evet arkadaşım anlatıklarınız bariz şekilde aküyü işaret etmekte ve değerlerde bunu doğrulamakta, akünüzü değiştirmeniz şart.
efb yada agmli bir akü tercih etmelisiniz.

goggilgokhan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
günaydın, evet arkadaşım anlatıklarınız bariz şekilde aküyü işaret etmekte ve değerlerde bunu doğrulamakta, akünüzü değiştirmeniz şart.
efb yada agmli bir akü tercih etmelisiniz.

Merhaba

Aküyü değiştirdim ama aynı hata devam ediyor. hareket halindeyken fren istemi arızası kafasına göre yanıp sönüyor. belki sensörler ile ililgi bir durum olabilir, gerçekten fren sisteminde bir arıza olsa ışığın sabit yanması gerekmezmi. En garantisi servise götürüp baktıracağım.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba

Aküyü değiştirdim ama aynı hata devam ediyor. hareket halindeyken fren istemi arızası kafasına göre yanıp sönüyor. belki sensörler ile ililgi bir durum olabilir, gerçekten fren sisteminde bir arıza olsa ışığın sabit yanması gerekmezmi. En garantisi servise götürüp baktıracağım.

aküyü doğru model,ölçü vede güncel (rafta çok beklememiş olan ürün lazım) bir akü ile değiştirdiğinize eminmisiniz?
aküyü bir ölçtürün çıkması gereken değerler minimumda:

araba çalışmazken: 12.75v (12.65e kadar kabul ama taze güncel bir akü genelde 12.8v çıkar)
araba çalışırken : bunu yaparken farlarınız ve klima açık olsun çünkü bizim araçlarda akıllı akü sistemi var bunlar kapalı olur ise tam performans çalışmaz değer yanıltır: çıkması gereken değer en az 14.0v ama genelde 14.2 ile 14.4v arası çıkar taze akü.

akünüz çok beklemiş ise (rafta) fazla boşalmış olabilir ya zaman vereceksiniz aracınız doldurmaya çalışacak (bunu yaparken farlarınız muhalak açık olsun) yada aldığınız yere değiştirtin.

dediğim gibi verdiğiniz değerler bariz şekilde kötü değerlerdi ve yan etkisi yani çıkan sorunda birebir uyumlu (akü zayıflayınca bu arıza çıkıyor hepimizde,sitede dolu konusu var)

eğer akü iyi ise vede ona rağmen bu değerler ve bu sorun çıkıyor ise birde aküyü besleyen alternatör'ede bakılmalı oda sorunun kaynağı çıkabilir

goggilgokhan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba

Sorun çözüldü. Fren hidrolik yağı eksikmiş :) hidrolik yağı kutusuna dışarıdan bakınca dolu gibi görünüyordu o yüzden aküye odaklanmıştım. ama hidrolik yağı kutusunun yan tarafından dikkatli bakınca yağ seviyesinin min yazısının altında kaldığını gördüm, yağ ekleyince hatayı daha almadım. 750 tl'ye yiğit agm akü aldım, masrafım oldu ama zaten 7 yıldır aynı aküyü kullanıyordum ömrü azalmıştı şimdi olmasa bile mutlaka yakın bir zamanda değişecekti. sağlık olsun diyelim.

yardımın ve desteğin için teşekkür ederim.

10urmusic

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Biriside demiyo ki frenle alakalıdır belki o problem diye. Akü değiştirler, yok eski akü yok ora değilse alternatör. Adama boşuboşuna akü masrafı yaptırdınız.

SahinMehmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2013 model clio start stoplu aracımın aküsünü 2 yıl önce değiştirip mutlu marka yeni akü aldım.
2 yıl içinde akü 2 kez öldü ve garantiden yenisi geldi şu an 3. Sıfır akü takılı ve 4 günde tamamem bitiyor. Bi çok ustaya gösterdim sorunu bulamadılar. Acaba akü start stopa uygun değil mi. Normal akü ile start stop akü farklı mı

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
2013 model clio start stoplu aracımın aküsünü 2 yıl önce değiştirip mutlu marka yeni akü aldım.
2 yıl içinde akü 2 kez öldü ve garantiden yenisi geldi şu an 3. Sıfır akü takılı ve 4 günde tamamem bitiyor. Bi çok ustaya gösterdim sorunu bulamadılar. Acaba akü start stopa uygun değil mi. Normal akü ile start stop akü farklı mı
hocam başka akü takın. 4 günde akünün bitmesi imkansız. 2 yıllık çelik akü var bulunduğum bölgede akü soğuğu yiyor ama bitme durumu yok. cereyan kaçağı neyim mi var?

SahinMehmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4 elektrikçi gördü az kacak var amabu normal dijital araçta olur diyorlar. Start stoplu akü ile normal akü ayrı mı.

SahinMehmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yokmu bunu bilem

EUBOV

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4 elektrikçi gördü az kacak var amabu normal dijital araçta olur diyorlar. Start stoplu akü ile normal akü ayrı mı.
Start stop akü farklı hocam. Bildiğim kadarıyla start stoplu araca normal akü takılırsa sadece start stop çalışmaz diye biliyorum. Şarj dinamosuna baktırdınız mı ? Akü şarj olmuyor olabilir

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi