Clio 4 Arduino ile MediaNav Sıcaklık ve ECO driving2

efefurkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Merhaba

Uzun zamandır MediaNavda Eco2 bilgilerini nasıl görebiliriz? ile uğraşıyordum. Araçda eksik olan BIC modülü de aldık ama ya uymadı yada bozuk mal sattılar :)

Sonra CAN BUS modülleri ve arduino ile bunu yapan bir yabancı arkadaşın anlatımından yola cıkarak bir modül de biz yaptık. Şuan bu yaptığımız henüz tam değil çünkü daha derli toplu olamalı ve enerjisini kendisi invert etmeli yani 12v dan 5v'a inverter eklemem de gerekiyor (Bu modül 5v ile çalışyor). Şuan modülümüz enerjisini Medianav daki Usb portundan alıyor.

Video da anlattım burdan da anlatayım kısaca. Bu yapacagımız modül için kullandıklarım ;

-2 adet MCP2515 Can bus sheld
-1 adet Arduino pro mini ve Usb serial arayüz (arduino kartınız da usb portu var ise Usb serial arayüze gerek yok)
-Bir miktar farklı reklerde kablolar.
-Bir adet Usb kablosu.

Videoda bir kaç hata yapmışım. :D Nedense Obd soketine sürekli odb demişim.

Birde videoda SCK-SI-SO bağlantılarında hatalı anlatım olmuş şimdiden affola. Pro mini için 11 - 12 -13 pinleri SPI pinleridir. Başka kartlarda değişebilir.
2 CAN modülü kullanıyoruz demiştik Bunlardan bir tanesi araçtan data alıyor diğeri ise bu datayı adresleyip multimedya CAN hattına gönderiyor.

Buradaki 2 modülün olduğu resim de

Üstteki modülün CS pini arduinoda 5. pine bağlı. Bu modülümüz Datayı araçdan okuyor. Modülün sağındaki CAN çıkışları

Can H >> OBD2 soketinde 6. pine
Can L >> OBD2 soketinde 14. pine girilecek

Alttaki modül ise yeni dataları MediaNAv a gönderiyor

Modülün sağındaki CAN çıkışları

Can H >> OBD2 soketinde 13. pine
Can L >> OBD2 soketinde 12. pine girilecek

Arduino Skect ve MCP2515 Library
https://www102.zippyshare.com/v/fbQAl70y/file.html

Gerekli dosyalar.zip dosyasını masaüstüne çıkartalım. MCP2515_2.zip dosyasını zipden çıkarmadan Arduino IDEye girip Üstten Taslak>> librari ekle >> ZIP dosyası ekle diyerek sonra MCP2515_2.zip dosyasının olduğu yoldan seçerek tanıtacağız.
Sonra Sketch'i açıp direk aruinomuza yükleyeceğiz. Bağlantılar tamam ise yeni modülünüz hayırlı olsun.

Alttaki resimde arkadaş besleme için bir inverter yapmış dediğim gibi ben yapmadım orada görülen hiç bir elektronik komponenti kullanmadım. Direk 5 voltu MediaNav dan aldım.

Buradan doğrusu paylaşalım
e6aa0e5s-1920.jpg
PDMvp5.jpg

Son düzenleme:

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam tebrik ederim büyük emek ve bilgi harcamışsınız,heyecanla takip ediyorum.bic modül ucuz olsa alıp deniycektim ama fiyatı malum .

MUZOF

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba öncelikle emeğinize sağlık 12 voltu 5 volta düşürmek için çok basit olarak çakmaklık usb dönüştürücülerini ( telefon sarjı için kullanılan telefoncularda satılan) kullanabilirsiniz.Media nav ın usb çıkışı nın amperi çok yüksek değildir (500 ma gibidir) + çirkin bir görüntü olur kanısındayım çakmaklık usb dönüştürücüsüne kablolar bağlayarak media navın arkasında biryerlerde bağlantısını sağlayabilirsiniz.

efefurkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba öncelikle emeğinize sağlık 12 voltu 5 volta düşürmek için çok basit olarak çakmaklık usb dönüştürücülerini ( telefon sarjı için kullanılan telefoncularda satılan) kullanabilirsiniz.Media nav ın usb çıkışı nın amperi çok yüksek değildir (500 ma gibidir) + çirkin bir görüntü olur kanısındayım çakmaklık usb dönüştürücüsüne kablolar bağlayarak media navın arkasında biryerlerde bağlantısını sağlayabilirsiniz.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Tabi haklısınız derli toplu hale gelecek inverter de yapılabilir yada çakmak şarjı da kullanılabilir. Fakat amacım öncelikle denemek çalıştırmak tı. Diğerleri işinn süslemesi. Modul tam istediğimi yaptıkdan sonra ki plan. Bu arada modul 100ma dahi çekmiyor bu nedenle bu usb den besleme konusunda sıkıntı olmayacak kanısındayım. Şimdi amaç medianavda eksiksiz ve olması gerektiği gibi veriler görmek. Bundan sonra inverter de yapacağım arabalara kolayca monte edilip sarsıntıdan etkilenmeyecek şekilde olacak kutulu vs şekilde.

hayrican

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
konuyu takip ediyorum gelişme var mı acaba?

efefurkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yok hocam iş nedeniyle hiç bakamadım. Ama bi ara üstüne düşüp uğraşıcam bakalım.

ertugrulsahna

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Takipteyim hocam bunu kullanılabilir seviyeye getirelim herkes yararlansın

ASUS_X00DD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen ben de takipteyim inşaallah olur

efefurkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba

Bir kaç gündür modulu bakır plakete aktarmaya çalışıyordum. Sonuç iyi gibi paylaşacağım

r1lZma.jpg

Saygılar.

Son düzenleme:

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Süpersin ya bende bu kadar ilim yok malesef ,artık başarılı olursa bizim gibi cahillere ücreti karşılığı yaparsan süper olur.