Clio 4 Cızırdama Sorunu

JaGuaR06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle herkese merhaba,
Aracım 2017 model touch 1.5 dci
2 adet sorunum var sizlere danışmak istedim.

1-Özellikle bozuk yollarda cok azda olsa titreşim oldugunda ön yan kapılardan ( özellikle yolcu kapısı ) cızırtı sesi geliyor.

2-Yukarıda dediğim sesin aynısı özellikle hava soğukken(sıcak havada da oluyor ama soğukta ses artıyor) az bir titreşim oldugunda dahi önden de geliyor ( direksiyon üstü göstergelerle cam arası ,sürücü kısmının önü )

Belkide bu iki ses aynı yerden geliyor ama ben anlayamıyorum o da olabilir.Daha detaylı dinleyip onu da anlamaya çalışacagım

Ses cızırtı sesi ince tiz bir ses.Benzer videoları internetten buldum aşağıya ekledim.

Bu konuda tecrübesi olan varsa önerilerini alabilir miyim ? Garanti kapsamında araç şuan,servise gitmeli miyim ,servise gidersem ne yol izlemeliyim,bu sorunlar kronik midir ?

Teşekkürler.

Ses aşağıdakilere benzer gibi ufak yol bozukluklarında hemen oluyor :

https://www.youtube.com/watch?v=4DVAJDiuupo
https://www.youtube.com/watch?v=-IHlbrVawI8

hittheroadjack

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kapı gözlerinde kalan malzemeler olabilir mi? benim başıma geldiği için söylüyorum, kapı iç malzemeleri dandik plastik olduğundan içine konan şeylerin titremesi çok cızırtı yapabiliyor...

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Donanımhaber'de bana yazan arkadaş sensin sanırım. Buradan da izah etmeye çalışayım.

Cızırtı sesinin bir kaç kaynağı var benim tespit edebildiğim kadarıyla.

1. Kadran gölgeliği - Üstten biraz bastırıp veya yukarı doğru esnetince sesin kesildiğini gördüm.
2. Ön göğüsteki multimedia ve klima kontrollerinin olduğu parlak siyah bölüm. Resimde işaretlediğim yerden tutup kendime doğru biraz esnetince cızırtı sesinin kesildiğini gördüm.
3. Tavan ışığı plastiği - Yukarı doğru biraz bastırınca ses kesiliyor ve bir süre idare ediyor.
4. Sağ kapı hoparlörü - Ufak bir tıklama ile ses kesiliyor ve bir süre idare ediyor.
5. Ön koltuk başlıkları çıtırtı tarzı ses yapıyor. - Garanti kapsamında değişimini yaptırdım ses kesildi. Serviste biraz ısrarcı olmak gerekiyor bunun için.
6. Güneşlikler de bazen cızırtı benzeri ses yapabiliyor. Onları da yukarı doğru biraz bastırınca ses kesiliyor.
7. Bagaj kapağı - Megane 2 ayarlı kaput takozu diye geçen parçayı takınca bagaj kapağından gelen gıcırtı sesi kesiliyor. N11'de yazınca görürsün.

B sınıfı araç olunca hemen her yerinden ses gelmesi normal. Bir yerin sesi bitince diğeri başlıyor.

LlY26J.jpg

JaGuaR06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Malesef dedıklerınız care olmadı galıba servis yolu gozukuyor ama sesin nereden geldıgını tam anlayamadım işin doğrusu
sürücü kapısından mı,A sütündan mı,yoksa gostergelik tarafından mı
O bölgeden ses genelde nereden gelir,servise gitsem cunku sesin nereden geldıgını acıklamam daha ıyı olacagını dusunuyorum,Birde servise gitmeden cozebılsem yukarıdakı arkadasın dedıgı gıbı cok daha ıyı olacaktı ama servis müdahalesi gerekecek galiba

teşekkürler

melihergln

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi benimde aracın bazı yerlerinden ses geliyor çoğunu tespit ettim ama özellikle sağ tarafımdan bi çıtlama sesi geliyor tam olarak nerden geldiğini bir türlü çözemedim gerçekten çok sinir bozucu şöfor koltuğundayken kendimi ileri geri oynatıyorum aynı ses geliyor sanki koltuklardan geliyor gibi ama tam emin olamadım daha önce başına gelen varmı acaba ???

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Silikon sprey alıp deneyin plastik birleşim yerlerine.