Clio 4 DCI İstanbul Tüketim Değerleri

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Mazotu kaç liradan alıyorsun. Bunu söylersen ortalama değerlerini hesaplamak istiyorum.

Son düzenleme:

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Benim aldığım Shell GTL 4,380.krş baz aldım. Bu km. ve mazot tüketim değerlerine göre; 100 km 3,784 litre 1 km de 0,165.krş yakıt tüketimin olmuş. Bu değerler için sapka çıkartılır. İyi ki varsın Clio 4 1.5 90 bg.

Not: Bu değerlerin kat edildiği yol konusu da dikkate alınmalıdır. Her yol koşulları bu değerleri vermez. Bu değerleri elde edemiyorum diye karamsar tavır içine girmeyin lütfen..

mobilman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aldığım Shell GTL 4,380.krş baz aldım. Bu km. ve mazot tüketim değerlerine göre; 100 km 3,784 litre 1 km de 0,165.krş yakıt tüketimin olmuş. Bu değerler için sapka çıkartılır. İyi ki varsın Clio 4 1.5 90 bg.

Not: Bu değerlerin kat edildiği yol konusu da dikkate alınmalıdır. Her yol koşulları bu değerleri vermez. Bu değerleri elde edemiyorum diye karamsar tavır içine girmeyin lütfen..

Doğru diyorsunuz.. 3.7lt deki ortalama hızınızı da yazar mısınız? Misal ben 21.7km ortalama hızda 5.3 yakıyorum.
Sizin o değerleri yakalayabilmeniz için en az 50km üstü ortalama hızınız olmalı..

Sami Demirpaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mazotu kaç liradan alıyorsun. Bunu söylersen ortalama değerlerini hesaplamak istiyorum.

Herzaman Florya'da Shell'den alıyorum. 3 depo Vpower dizel, 1 depo GTL kullanıyorum. Eniştemin Shell petrolü olduğundan bana sürekli GTL kullanmamı tavsiye etmiyor. Onun tavsiyesi üzerine 4 depoda 1 GTL dolduruyorum.

Yakıt fiyatlarının pek farkında değilim lt bazında. Her defasında 40 - 41 lt arası doluyor. Ortalama 165 170 tl gibi ödüyorum.

Sami Demirpaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Zaten en baştada yazdığım gibi bu değer sakin kullanarak yakalayabiliyorum.

Kimse otoyola çıkıp 60 la giderken ortalama sıfırlayıp bu değeri yakaladığımı düşünmüyordur umarım.

Bu ortalamayı yakalamada birçok etmen önemli. Lastik havalarım herzaman kontrol edilir, asla ani gaz vermem, vites değişimine dikkat ederim.

Bu arada ortalama hızımı başka biride sormuştu ozaman baktığımda 29 km/h idi.

Babamın aracında eco sürüş puanlaması diye birşey var. Sizin kullanım tarzınıza göre size puan veriyor, ben herzaman tam puan alıyorum ondan. Birçok kişi ile o araçta iddalaştık ve tam puan alamadılar.

Bu konuyu açarken de örnek olması açısından düşündüm. Çünkü birçok insan fabrika değerlerini yakalayamıyor.