Clio 4 debriyaj düşmesi ACİL!!!

RainMaker

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 2015 model clio joy sahibiyim, 2 saatlik yol gittim, şehiriçinde vites geçirememye başladım. Araba çalışırken vites geçmiyor. Zaten debriyaj seviyesnn indğni farkettm. Dururken vitese geçiyor. Sordum debriyaj a ait 2 yer var 2 sinden biri arıza yapmştr dediler. Usta getrdm baktı şanzımanı açmam lazım dedi yarına anca dedi. Bn de 3. Viteste zar zor dönüyordum, oturdğm yerde kendi tamircime götrmk için, yolda debriyaj normale döndü. Tamircime götrdm hidrolik yağı eksilmiş dedi ekledi. Eve giderken yokuş aşağı inerken tekrarladı. Sonra yine düzeldi. Arabaya 60bin bakımı yaptrdm, usta denedim dedi hiç arıza yapmadı. Parçayı istersen değiştrrm ama arıza görünmüyor dedi. 2 gün önce hidrolik kapağını açtım akrabama göstermek için, tam kapatmamış 2 satlk yol gittim yine yokuş indm uzun süre, vites geçişleri zorlanmaya başladım, sonra geçiremedim. Kaputu açtm kapak kenardn sızdrmş. Biraz debriyaj ı pompaldm düzeldi. Arıza ne olabilir? Böyle bişey yaşayan var mı?

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Arkadaşlar 2015 model clio joy sahibiyim, 2 saatlik yol gittim, şehiriçinde vites geçirememye başladım. Araba çalışırken vites geçmiyor. Zaten debriyaj seviyesnn indğni farkettm. Dururken vitese geçiyor. Sordum debriyaj a ait 2 yer var 2 sinden biri arıza yapmştr dediler. Usta getrdm baktı şanzımanı açmam lazım dedi yarına anca dedi. Bn de 3. Viteste zar zor dönüyordum, oturdğm yerde kendi tamircime götrmk için, yolda debriyaj normale döndü. Tamircime götrdm hidrolik yağı eksilmiş dedi ekledi. Eve giderken yokuş aşağı inerken tekrarladı. Sonra yine düzeldi. Arabaya 60bin bakımı yaptrdm, usta denedim dedi hiç arıza yapmadı. Parçayı istersen değiştrrm ama arıza görünmüyor dedi. 2 gün önce hidrolik kapağını açtım akrabama göstermek için, tam kapatmamış 2 satlk yol gittim yine yokuş indm uzun süre, vites geçişleri zorlanmaya başladım, sonra geçiremedim. Kaputu açtm kapak kenardn sızdrmş. Biraz debriyaj ı pompaldm düzeldi. Arıza ne olabilir? Böyle bişey yaşayan var mı?

fren ve debriyaj hidrolik sistemi ortak kullanıyor. hidrolik eksikse bu belirtiler olabilir. eksildikten sonra tamamlasanız da hava yapmış olabilir. debriyaj üst merkezinde de sorun olabilir. bu saydıklarımın kontrolü için şanzıman inmesi gerekmez. ama şanzıman içindeki debriyaj bilyesi dediğimiz parçada arıza varsa bu sökmeden bilinmez.

önerim, eğer şanzıman sökülecek olursa ve debriyaj balatası da çok iyi değilse balata setini de değiştirin, hoşçakalın.

RainMaker

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler yokuş aşağı inerken olması ilginç, daha önce böyle bişi yaşayan oldu mu acaba, bakımdan sonra 1000 kmden fazla yaptım arıza yapmadı. Kapağı açtık akıtmş uzun Bi yokuş iniş yaptım tekrarladı, hatta yavaş yavaş debriyaj ın seviyesi indi. Hava mı yaptı acaba?

tarik44

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba , bende yaklaşık 2 saat önce benzer bir problemle karşılaştım. 2015 model 1.5 dci touch 96000 km aracımda 4. vitesten 5'e geçeceğim esnada bastığım debriyaj altta olduğu yerde kaldı. Sağa çekip baktığımda debriyaj boşa düşmüştü herhangi bir pompalamaya tepki vermedi düzelmedi. Aynı zamanda aracın altına baktığımda bir yerden akıtma yaptığını gördüm. Tamirciye çektirdik ama sorun ne henüz bilmiyorum. Yarın sabah bakacaklar. Sizce ne olabilir?

RainMaker

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tmm lütfen sonucu buraya yazar mısınız?
Bn çok baktım akıtma filan da yok. Son arızadan itibaren 500 km gttm. Sıkıntı yapmadı.

tarik44

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, sabah usta baktığında debriyaj hidrolik hortumunun çatladığını söyledi çıkardı baktık gerçektende bir bölümünde erime ve ardından çatlama olmuş. Ustanın dediğine göre tam o noktada akünün asit tahliye kısmı varmış ve o asit borunun çatlamasına sebep olmuş. 550 ₺ ye boruyu aldım (servisten) birde o akünün tahliye kısmına ufak bir boru taktı şimdilik sıkıntı yok gibi inşallah böyle devam eder. Debriyaj düzeldi akıntı yapmıyor alttan.
Akıntı olup olmadığı da alt muhafazayı sökünce anlaşılıyor. Eğer akıtma az ise muhafazada birikip kalabilir.
Benim şansıma usta bunu farketti . Yoksa şanzımanı baskı balatayı indirmek durumunda kalırdık dedi.