Clio 4 direksiyon yön sorunu

theknife

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar merhaba,clio 4 edc 1.5 dizel aracim var 2016 model. Yaklasik bir senedir direksiyonda yon sorunu yasiyorum. Gecen sene kisliklardan yazliklara gecerken oldu, direksiyonu duz tuttugumda hafif saga dogru kayiyor arac. Hafif sola yatik tuttugumda duz gidiyor. Olsun ne olcak diyeceksiniz ama uzun yolda arabayi yolda tutmak icin guc harciyorum ve bir kac saat sonra sag kolumda inanilmaz bir agri olusuyor. Bunun icin bir video cektim su an yukleniyor, yukleme bittiginde linki paylasacagim.
Sorun icin yapilanlari anlatiyorum, bunlar denendi ve cozum olmadi.

*Yeni yazlik lastik alindi.
*Yazlık lastiklere yeni jantlar alindi
*Kis sezonunda yeni kislik lastik alindi(bazen lastik uretiminde hata oluyor denildigi icin)
*Kislik lastikler icin yeni jant alindi
*On takim degisti amortisor+takoz+takoz baslari
*Direksiyon kutusu degisti.
* Defalarca rot ayarina girdi cikti bu asamalarda lastikler sag sol on arka degisti ( rot ayari yapan usta onerdi bunu).
*Yetkili servis ve ozel servisler bu sorunu cozemdi.

Ancak sorun devam ediyor. Hatta direksiyon kutusu degisti degiseli tam sag yaptigimda sag teker tarafindan gicirdama sesi gelmeye basladi. Ben ustalarin yonlendirmesi ile 6000 lirasan fazla masraf yaptim ama cozum yok. Arabadan soguttu artik satma noktasina geldim. Yardimci olabilecek biri varsa onerilerini bekliyorum.

Video linki asagidadir

https://youtu.be/AhBcCFKPl_M

.

Son düzenleme:

theknife

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar kimseden yanit gelmedi ,fikri olan yok mu? Son olarak direksiyon yon ogretme diye yazilimsal bisey varmis, o da yapildi ama sonuc ayni

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Aklıma gelen çözümlerin hepsini hatta fazlasını yaptırmışsın ve sorun çözülememiş çok ilginç, rot ayarından sonra direksiyona öğretme yapılmadığı zaman bu tarz sıkıntılar çıkıyor, amortisör tek taraflı bozulmuşa bu sıkıntıyı yaratabiliyor ama sen hepsini yaptırmışsın, İstanbul'daysan Kartal Maltepe de Güven Altan yetkili servisi var, o servisin cotechi çözerse çözer bu meseleyi...

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
öncelikle direksiyon açı sensörü kalibrasyonu bozuksa bu sorun yaşanabilir benim başıma gelmişti. tekerlekler tam düz konumdayken direksiyon açı sensörü 0 noktasında değilse, direksiyonu toplama eğilimi gösterir.(servis BÖyle açıklamıştı) açı sensörüne 0 noktası yeniden öğretilerek sorun çözümlenir.

rot balans yaparken aynı anda(rot ayar ile eş zamanlı) direksiyon açı sensörünü de kalibre yapabilen bir rotçu bulup kontrol ettirin. sorun bunda değilse ve lastikler sağlıklıysa yapılabilecek herşey denendiyse, biraz uç bir öneri gibi gelebilir ancak şasi ustasına giderek şasi ölçümü yaptırın.

theknife

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bursada ayanoglu rot balans var youtube dan gordum, direksiyona su terazisi gibi birsey takarak sifir noktasini bulup bilgisayar yardimiyla rot balans yapiyor. Ben tekirdagdayim ve bir is is icin eskisehire gidicem, ayin 20 sinde buraya ugrayip gosterecegim bakalim sorun cozulecek mi

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bursada ayanoglu rot balans var youtube dan gordum, direksiyona su terazisi gibi birsey takarak sifir noktasini bulup bilgisayar yardimiyla rot balans yapiyor. Ben tekirdagdayim ve bir is is icin eskisehire gidicem, ayin 20 sinde buraya ugrayip gosterecegim bakalim sorun cozulecek mi

Hocam aynı sorun bende de vardı. İstanbul İzmir otoyolunda direksiyonu sola doğru tutmaktan yoruluyordum artık. Dediğim gibi normal bakım yapıldı ve bu sorun çözüldü çok şükür. Ama ben serviste bu sorunu söylemedim bile kendi kendine geçti. Çorlu sanayide Renault Tech var. İstersen bir fren hidroliğini kontrol ettir. Kalem gibi bir şeyle bakıp ne kadar bozuk olduğunu söylüyorlar. Benim araca baktılar dedi fren hidroliği çok kötü değiştirelim. Ben buna da bağladım aslında düzelme nedenini acaba dedim tekerlerin dönme hızını mı etkiliyordu o hidrolik sıvısı???

theknife

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam renault tech de yapildi cogu islem, islemlerin cogu orada yapildi , ancak sorunu gideremedik