Clio 4 Direksiyonu Çevirirken Gelen Ses

mrtcndrn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar herkese salamlar 2020 Clio 4 Joy aracım var, araç 9000 Km'de. Aracımın direksiyonundan radyo kapalı iken yada start-stop aktif durumda araç içi gürültüsü az iken ve park esnasında direksiyonu çevirince sinyal kolları civarından sürtme sesi geliyor, ancak bunu dikkatli şekilde dinlemek lazım. Direksiyonun arkasında sürten bir şey var mı diye baktım yok. Bu ses kullanım açısından sorun yaratmasa da biraz can sıkıcı oluyor. Sizin araçlarınızda da böyle bir ses var mı yada buna benzer bir sorun yaşayan oldu mu. Teşekkürler.

Not: Ses sanki plastiğin plastiğe sürtünme sesi gibi, İlk aldığımda yoktu, bir süre sonra direksiyon yükseklik ve derinlik ayarını değiştirdikten sonra yapmaya başladı.

alpkaankrdmn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar herkese salamlar 2020 Clio 4 Joy aracım var, araç 9000 Km'de. Aracımın direksiyonundan radyo kapalı iken yada start-stop aktif durumda araç içi gürültüsü az iken ve park esnasında direksiyonu çevirince sinyal kolları civarından sürtme sesi geliyor, ancak bunu dikkatli şekilde dinlemek lazım. Direksiyonun arkasında sürten bir şey var mı diye baktım yok. Bu ses kullanım açısından sorun yaratmasa da biraz can sıkıcı oluyor. Sizin araçlarınızda da böyle bir ses var mı yada buna benzer bir sorun yaşayan oldu mu. Teşekkürler.

Not: Ses sanki plastiğin plastiğe sürtünme sesi gibi, İlk aldığımda yoktu, bir süre sonra direksiyon yükseklik ve derinlik ayarını değiştirdikten sonra yapmaya başladı.
Bazen park sırasında bendede oluyor... Hava soğuduğundan dolayı Dönme sistemindeki aksamın yağı büyük ihtimal katılaşmaya başladığı için oluyor... Yağın akışkanlığı kışı daha az yazın daha çok olduğu için... araçtan gelen sesler kışın daha çok olur... Würt ün silikon spreyi var... ses gelen yerlere bunu sıkarsanız çoğu sesi kesecektir.

mrtcndrn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aslında bu ses trim sesi değil sadece direksiyonu çevirdiğimde gelen bir ses anlatması da çok güç :) direksiyon içerde biyerde sanki birşeye sürtüyor gibi bir ses bir kürdanı düşünün onu plastik bir yere hafifçe sürttüğünüzde çıkan ses benzer bir ses direksiyonu çevirdikçe geliyor :)

Hoya

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bunu ben de yaşıyorum. Aracım 5 yaşındayken bu ses gelmeye başladı. Servise gittiğimde anlattım, direksiyonun yağlanması gereken bir yeri olabilir mi diye sordum. Eskidi artık bunlar, normaldir dediler. Plastik kabloların birbirine temas edip sürtünmesi gibi bir ses çıkıyor direksiyonu çevirirken. Özellikle park etme manevralarında radyo kısıkken fark ediyorum. Bir çözüm bulamadım.

Cliotouch19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2019 model Aracimda da ayni sorunlar var. Servise aldım takozlari yagladilar geçti fakat bir hafta SONRA yine başladı.

mrtcndrn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynen üstadım tam olarak o ses :) ben 6-7 aylık iken bu sorunu yaşadım. direksiyon yüksekliğini ve derinliğini değiştirdikten sonra başladı bende de büyük ihtimalle sizin bahsettiğiniz gibi bir sorun ancak servis hiç umursamıyor. bende artık araçtan gelen bu seslere alışıyorum sanırım..
Bunu ben de yaşıyorum. Aracım 5 yaşındayken bu ses gelmeye başladı. Servise gittiğimde anlattım, direksiyonun yağlanması gereken bir yeri olabilir mi diye sordum. Eskidi artık bunlar, normaldir dediler. Plastik kabloların birbirine temas edip sürtünmesi gibi bir ses çıkıyor direksiyonu çevirirken. Özellikle park etme manevralarında radyo kısıkken fark ediyorum. Bir çözüm bulamadım.

mrtcndrn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konu hakkında güncelleme yapmak istedim; aracımı 2 gün önce servise bahsettiğim şikayetten götürmüştüm neticesinde döner kontaktör sorunu olduğundan bahsettiler, sonrasında bir gün serviste kalan araç için parça geldi ancak yeni gelen parçanın da daha sesli çalıştığını mevcut parçanın yağlandığını söylediler. Mevcut parçadaki sesde hiçbir değişiklik yoktu, sordum bu böyle sorun olmaz diğer araçlarda daha çok gibi bir cevap aldım. böyle bir ses sorunu sizin direksiyonlarınızda da az da olsa mevut mu merak ediyorum ? ayrıca yaşayan arkadaşlar varsa da bu döner kontaktörden geliyor neredeyse tüm Renault modellerinde var bu durum :(