Clio 4 EDC DCI 90bg-Yokuş Aşağı İnişlerde Devir Yükselmesi

bozo1923

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Merhaba,

Başlıkta da yazdığım üzere düz yolda hareket halinde iken aşağı eğimli yada yokuş aşağı diye tabir edebileceğimiz yollara geçiş yapıldığında gaz pedalına basılmadığında devir artmaya,araç bağırmaya başlıyor.

-Böyle bir durumda gaz pedalına basılı giderseniz devir normal seviyesinde gidiyor ama rampa aşağı hızlanmak akıl dışı çoğu yolda.Malum İstanbul trafiği ve trafik kural-araç ve gereçleri zaten izin vermiyor.

-Frene bastığınızda ise hız düşüyor ama hızı belli bir seviyenin altına düşürene kadar yine araç bağırıyor.Çok can sıkıcı bir durum yani.

EDC kullanıp aynı problem sahibi olan arkadaşların ipucu çözümler,ne yapmam gerektiğine dair yorum ve cevap bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

gelawej88

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Merhaba,

Başlıkta da yazdığım üzere düz yolda hareket halinde iken aşağı eğimli yada yokuş aşağı diye tabir edebileceğimiz yollara geçiş yapıldığında gaz pedalına basılmadığında devir artmaya,araç bağırmaya başlıyor.

-Böyle bir durumda gaz pedalına basılı giderseniz devir normal seviyesinde gidiyor ama rampa aşağı hızlanmak akıl dışı çoğu yolda.Malum İstanbul trafiği ve trafik kural-araç ve gereçleri zaten izin vermiyor.

-Frene bastığınızda ise hız düşüyor ama hızı belli bir seviyenin altına düşürene kadar yine araç bağırıyor.Çok can sıkıcı bir durum yani.

EDC kullanıp aynı problem sahibi olan arkadaşların ipucu çözümler,ne yapmam gerektiğine dair yorum ve cevap bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Bu konuda daha önce ben de yazmıştım. İstersen buraya da bakabilirsin.

http://www.renaultfanclub.com/showthread.php?t=101971&p=1077309#post1077309

bozo1923

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu normal bir durum. Hatta olması gereken durum bence.

7 ileri DSG aracımda aynı idi.

amarulas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç kompresör ile frenliyor nasıl ki manuelde yokuş aşağı inerken viteste indiğimiz gibi tabi daha önceden siz boşta inenlerdenseniz garipte gelmiş olaiblir hocam bilmiyorum herneyse bizim aracımızda yokuş aşağı inerken bizi belli bir viteste sabit tutarak arabanın akmasını engelliyor aynı zamanda kendini koruma altına kalıyor bu tip durumlarda hız ve devir ayarlanmadığında vitesi sola çekipmanuel modundan bir üst vitese gecebilirsiniz rahatlar araba ben çok kullanırım bazen gerçekten fazla devir çevirtiriyo bende bir üst vitese alıyorum sonuçta oraya manuel mod koymuşlar aynı şeyi yokuş çıkarkende yaparım bazen5 veya 6 ya atıyor araba boğuluyor bi vites küçültüp yola devam ediyorum aynı zaman ECO modu açıkkende vites sabit kalma süresi artıyor

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul
Aynı durumun tersi Honda Accord kullanan arkadaşımda var. Oda kompresöre binmediğinden şikayetçi .

Benim araçta Captur ve aynı şanzıman mevcut .Arkadaşların bahsettiği gibi normal bir durum.

timucintur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam herkese,

1.5 dci edc aracım var benimde, eco mod kapalıyken yokuş aşağı vites yükseltmiyor ama eko mod açıkken yüksek vites ve düşük devirde ilerliyor.

RebelPhoenix

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı konuyu yaklaşık 10, 11 ay öncede ben açmıştım. Çok gıcık bir durum. Evimin çevresinde 15, 20 derecelik bir yokuş birde aşa yukarı 40, 45 derecelik bir yokuş daha var. Birinci bahsettiğim yol ana cadde. İş çıkışı eve dönüyorsun arkanda dünyanın aracı yola dönüyorsun gaza basıyorsun ki araç gitsin diye, vouw vuuvv bir kompresör arkadaki üzerine çıkacak gibi oluyor haliyle. Alıştım artık şehir içi bu tip yollarda manuele çekiyorum. Araç yine bunu yapmaya eğilimli olsa da çoğu zaman sıkıntısız devam ediyorum. Bir çözümü olsa ilk uygulayacağım işlemlerden biri olur araca. Garanti, yazılım vs hiç umrumda değil. Normal dense de oturduğum muhit, çevre kaynaklı maalesef baya tutulduğum bir konu bu.