Clio 4 EDC Şanzıman Ses Sorunu

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sevgili kardeşim,
Öncelikle yazdığın cevap için teşekkür ederim.
O kadar emin yazmışsın ki bilgimden tereddüt edip emin olmak için birkaç kişiye ustaya daha sordum.

Şanzımanın akslara direk bağlı olmadığını difransiyel dediğimiz parçanın bu iki eleman arasında olduğunu ve boşa attığımda difransiyelin ayırma işlemi neticesinde şanzımanın dönmediğini düşünüyorum.

Aracı servise götürdüm. Serviste bu sesin şanzımandan geldiğini fakat normal bir ses olduğunu teknisyenler ve servis müdürü iddia ediyor. Bunu kanıtlamak için 1000 km de sıfır sayılabilecek bir araca binip test ettirdiler . Aynı ses o araçta da vardı ancak benimki kadar yüksek uğultu sesi gelmiyordu . Rahatsızlık verecek seviyede değildi.
Bu sesin şanzımandan geldiğini de servis açıkça kabul ediyor . Ancak garanti bitmeden bu ses için işlem yaptırmak istediğimi bildiklerinden normal diyorlar. ( ben konya servisine gittim, aynı sesten denizli servisinde komple şanzıman değiştiğini de duydum)
Ben yıllarca wolkvagen marka dsg otomatik araç kullandım . Bu iki şanzımanın çalışma şekli neredeyse aynı . Bir kere bile böyle uğultu sesi duymadım.

Bu sesi hala araştırıyorum ve servisi bunun bir arıza olduğuna ikna edecek delil arıyorum. Youtube da edc uğultu sesi diye ararsanız bir fluence için çekilmiş bir video var. Videoda şanzımanı söktüklerinde şanzıman içerisindeki difransiyel rulmanının dağıldığı ve bu sese neden olduğu açıkça görülüyor .

Araç içinde bir video çekip buradan linkini paylaşacağım. Tecrübelerinizden faydalanmak isterim .
Selamlar

Tabi ki servisin bunu belli verilere göre size soylemesi normal. Yani olaya her iki tataftan bkacak olursak onvelikle servis her ses sorunu ile gelen sanzimani acmak istemez haliyle hem iş yuku hem zaman kaybi. Kullanivi tarafindan sesin kaynagi ne olursa olsun haklı olarak cozumunu ister. Seevisin size bunu bu şekilde izah etmesinin ilk sebebi daha önce tecrübe edilmis olaylar ile benzerlikler. Bir diğer sebep ise öyle olmadığını dusunmek istiyorum elbette fakat servislerin durumu da ortada baslarindan savmak ugrasmamak. Elbette ki her sesi de normal diyerek geçiştirmezsiniz. Eğer elimizde etkin ve işin ehli ustalar olsaydi kimse servislere kusmez aksine oahali olmasina karsin yine servise giderdi. Ama ısı bilmeyen tamamen ezber üzerine hareket eden tabiri caiz ise sok tak iş yapan kisiye yetkili servia catisi altinda olması sebebi ile usta deniyor. Halbuki usta aeizayi tamir eden kisidir aeizali parcayi degistiren değil.

Sizin dueumunuz tam bir ikilem malesef. Sunun için ikilem; diyelim ki aracinizda gerçekten arıza var, servisten normal cevabini aldınız ama sorun var bu sebeple fatbeika veya müşteri hizm. İletisime gecip durumu izah ettiniz ve size %150 aracı serviae goturun ( aynı servia veya başka servis gatketmez ama bulundugunuz bolgede tek servis varsa işler onun uzerinden yuruyecek ) diyecek ve servisten aldığımız geri donuse göre hareket edecegiz diyecekler. Bu durumda ne olacak? Aynı servise gittiyseniz durum belli zaten eminim aracın kontagi dahi cebrilmeden sorun yok raporu iletilecek merkeze ve sizi de istenmeyen müşteri olarak gorecekler. Merkzden burdan aldigi bilgiden yola cikarak ( burada merkez servisin sozune guvenip dönüş yapar size aorun var yok kendisi net olark bilemez malesef ) size dönüş yapar ve araçta soeun gorulenedi der.

Bu senarya size garanti kapsaminda değişim veya tamirin yolunu da acabilir ama malesef ve malesef kibirasi Türkiye ve adim gibi eminim ki ilk senaryo ile bas basa kalacaksiniz. Ben sanzimandaki kararsizlik sebebi ile hatta servisle can ciger oldugum halde işlem yaptiramadim benim için defalarca fabrika ile gorustuler araya gordiler ama sonuç sıfır. Hala aynı sanzimani kullanıyorum hala 1-2 karasiz. He su avr sanzimanda en ugak bir hata kisir da olmadı hunun dışında. Ama küçük sinek mide bulandirir hesabı.

Ben size kolay geclain ve geçmiş olsun dyorum umarım kısa zamanda zahmetsizce cozebilirsiniz sorununuzu.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

rufenza

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tabi ki servisin bunu belli verilere göre size soylemesi normal. Yani olaya her iki tataftan bkacak olursak onvelikle servis her ses sorunu ile gelen sanzimani acmak istemez haliyle hem iş yuku hem zaman kaybi. Kullanivi tarafindan sesin kaynagi ne olursa olsun haklı olarak cozumunu ister. Seevisin size bunu bu şekilde izah etmesinin ilk sebebi daha önce tecrübe edilmis olaylar ile benzerlikler. Bir diğer sebep ise öyle olmadığını dusunmek istiyorum elbette fakat servislerin durumu da ortada baslarindan savmak ugrasmamak. Elbette ki her sesi de normal diyerek geçiştirmezsiniz. Eğer elimizde etkin ve işin ehli ustalar olsaydi kimse servislere kusmez aksine oahali olmasina karsin yine servise giderdi. Ama ısı bilmeyen tamamen ezber üzerine hareket eden tabiri caiz ise sok tak iş yapan kisiye yetkili servia catisi altinda olması sebebi ile usta deniyor. Halbuki usta aeizayi tamir eden kisidir aeizali parcayi degistiren değil.

Sizin dueumunuz tam bir ikilem malesef. Sunun için ikilem; diyelim ki aracinizda gerçekten arıza var, servisten normal cevabini aldınız ama sorun var bu sebeple fatbeika veya müşteri hizm. İletisime gecip durumu izah ettiniz ve size %150 aracı serviae goturun ( aynı servia veya başka servis gatketmez ama bulundugunuz bolgede tek servis varsa işler onun uzerinden yuruyecek ) diyecek ve servisten aldığımız geri donuse göre hareket edecegiz diyecekler. Bu durumda ne olacak? Aynı servise gittiyseniz durum belli zaten eminim aracın kontagi dahi cebrilmeden sorun yok raporu iletilecek merkeze ve sizi de istenmeyen müşteri olarak gorecekler. Merkzden burdan aldigi bilgiden yola cikarak ( burada merkez servisin sozune guvenip dönüş yapar size aorun var yok kendisi net olark bilemez malesef ) size dönüş yapar ve araçta soeun gorulenedi der.

Bu senarya size garanti kapsaminda değişim veya tamirin yolunu da acabilir ama malesef ve malesef kibirasi Türkiye ve adim gibi eminim ki ilk senaryo ile bas basa kalacaksiniz. Ben sanzimandaki kararsizlik sebebi ile hatta servisle can ciger oldugum halde işlem yaptiramadim benim için defalarca fabrika ile gorustuler araya gordiler ama sonuç sıfır. Hala aynı sanzimani kullanıyorum hala 1-2 karasiz. He su avr sanzimanda en ugak bir hata kisir da olmadı hunun dışında. Ama küçük sinek mide bulandirir hesabı.

Ben size kolay geclain ve geçmiş olsun dyorum umarım kısa zamanda zahmetsizce cozebilirsiniz sorununuzu.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu video benim aracımda çektiğim video . Ses çektiğim telefondan dolayı çok net duyulmayabilir ama kulaklıkla dinlendiğinde özellikle 2:30 saniyeden sonra açıkça duyuluyor. Vitesi boşa atınca kesildiği de net şekilde farkediliyor

bu video da aynı sorundan dolayı şanzımanı sökülüp rulmanları değiştirilen başka bir araçtan .

Servis bu sesin normal olduğunu ve her araçta olduğunu iddia ediyor ancak ikinci videoda görüldüğü üzere ses normal değil. Servise ısrarla bu videoki gibi rulman dağıldıysa daha büyük bir soruna yol açabileceğini şimdi kontrol edilirse sadece rulman değişimi ile daha ekonomik şekilde sorunun çözülebileceğini söylüyorum . Yoksa dağılan rulman sonucunda dişlilerde de sorun yaşanacağını düşünüyorum.

lütfen aramızda 1.2 edc turbo araç sahipleri varsa kendi araçlarında bu sesi dinleyip durumu burada paylaşsınlar.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Mustafa bey bariz uğultu sesi duyuluyor . Kenan ustanın videosu altına da yorum yazmışsınız cevabı oldu mu yada aracı ona gösterdiniz mi belki sizin araçta da rulman bozulmuştur

rufenza

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mustafa bey bariz uğultu sesi duyuluyor . Kenan ustanın videosu altına da yorum yazmışsınız cevabı oldu mu yada aracı ona gösterdiniz mi belki sizin araçta da rulman bozulmuştur

Ben de rulman dağıldığını düşündüm kenan ustanın videoyu görünce ve daha büyük sorunlara yol açmadan servisin rulmanı değiştirmesini istedim . Sesin sıfır araçlarda da olduğunu söylüyor servis normal olduğunu iddia ediyor.
Kenan ustanın yeri gebzede ben konyadayım ama memlekete sakaryaya gittiğimde ilk işim kenan ustanın dükkana gideceğim.

Aynı araca sahip diğer arkasaşlar da aynı şekilde sesi dinleyip sonucu yazarlarsa sevinirim.

Ben ayrıntılı şekilde daha önce sorun yaşayan olup olmadığını, sesin normal olup olmadığını araştırıp önce mais e sonıç alamazsam fransaya kadar mail atacağım.

Bu arkadaşta da aynı şikayetten şanzıman komple değişmiş
https://www.sikayetvar.com/renault/renault-aracimdan-ugultu-sesi-geliyor

amarulas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba benim aracımdada 1,5 edc 48 bin km deyken 2016 model yardımcı olucakmı bilmiyorum buna benzer bir uğultu sesi vardı şanzıman soğukken yapıyordu genelde ve 50-60 km hızlarda özellikle gazı bıraktığımda daha iyi duyuluyordu dizel sesi malum ama gaza sağlam bastığımda sesi ya duymuyorduk yada yapmıyordu boşa atınca ses kısılıyordu ama kesilmiyordu servise gittim haliyle sorunumu anlattım edc kalibrasyonu ve yazılım güncellemesi yaptılar sorunun kavrama plakasından olduğunu söylediler anlamadım pek bişey ama sonuç ses yok artık yalan olmasın 2 bin km filan olmuştur hatta titreme vs sorunlarıda gitti

abogaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese Merhaba,

Yaklaşık 2 hafta önce 2017 Model Clio 1.5 DCI EDC Touch 90 BG sahibi oldum.Aracımdan genel anlamda çok memnunum.Aracın çekişi, vites geçişleri vs. gayet başarılı.Fakat tek bir sorunum var ki o da biraz kafamı karıştırıyor.Sorunum tam olarak şöyle; "Araç yüksek viteslerden düşüğe otomatik olarak geçerken sanki BOŞ VİTESTE ARAÇ KENDİ KENDİNE GAZ VERİYORMUŞ GİBİ arabanın devri 1 sn civarında artıyor.sonra vites küçültüp devir normale geliyor."

Aranızda böyle bir problem yaşayan oldu mu acaba? İlk kez EDC kullandığım için deneyimli kullanıcılara sormak istedim.Sizce bu durum normal midir yoksa servise göstereyim mi? Aracın 1 yıl daha garantisi görünüyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.