Clio 4 / Egzoz Emisyon Kontrol Ettirin / Zenginlik Sondası

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, herkese iyi gunler.
Aracım 2013 model 1.5 DCI 90 HP aracımda 2 aydır egzoz emisyon kontrol ettirin uyarısı veriyor. Arızayı 2 kere sildirdim bu dönemde yakıt aldığım yeri değiştirdim. 3 depo bitirdim. Arıza sürekli tekrar yanıyor. En son bilgisayarda Zenginlik Sondası 1.def ve zenginlik ısı sondası diye arızayı kendimde gördüm. Denemek için motordan egzoza bağlanan sensörü söküp temizledik ve geri taktık. Aracı sakin kullanınca sıkıntı olmuyor. Ama ne zaman gaza çok yüklendim egzoz emisyon kontrol tekrar yanıyor. Bu parça değiştirsem mı karar veremiyorum. Bilgisayarda gözüken dışında arıza olma ihtimali var mıdır. Daha önce başına gelen varsa yada konu ile ilgili bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. DPF de sorun yok bilgisayardan kontrol edildi.

wawseng

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
clio 4 1.5 90bg icon model aracıma 6yıldır biniyorum 1 kere yaptı bunu,klima açık,bagaj çakılı,araçta 4 iri yarı kişi ve dik yokuşta vites 4 de 3000 4000 devir zorladım 10 15dk boyunca ve egzoz emisyon hatası verdi,aracı rolantide dinlendirdik,aracı bilgisayara bağlayıp hatayı sildirdik bidahada yapmadı çok şükür,bende bidaha okadar zorlamadım tabi :)
usta olur arada sırada olur öyler şeyler,bu motorlar zorlamaya gelmez demişti

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
clio 4 1.5 90bg icon model aracıma 6yıldır biniyorum 1 kere yaptı bunu,klima açık,bagaj çakılı,araçta 4 iri yarı kişi ve dik yokuşta vites 4 de 3000 4000 devir zorladım 10 15dk boyunca ve egzoz emisyon hatası verdi,aracı rolantide dinlendirdik,aracı bilgisayara bağlayıp hatayı sildirdik bidahada yapmadı çok şükür,bende bidaha okadar zorlamadım tabi :)
usta olur arada sırada olur öyler şeyler,bu motorlar zorlamaya gelmez demişti

Benimki de eğimli bir yolda gaza yüklenince yaptı ilk şimdi sildirsem de gaza çok yüklendiğimde tekrar yakıyor. Hep aynı hatayı veriyor.

Benim aklımı servis karıştırdı, normalde direk parçayı değişecektim ama servisteki usta bilgisayarda hatayı gördüğü halde araç 1 gün bizde kalacak hatayı tespit edeceğiz dedi. Bende bunda dolayı kararsız kaldım. Acaba servistekiler yine işin üç kağıdına kaçıp o parçaya 3 katı para isteyip sonra ben yaptırmazsam diye aracı bütün gün tutup 350 TL arıza tespit ücreti istemek için mi yapıyorlar diye düşünüyorum. Çünkü genel müdürlük ile görüştüm arıza tespit ücreti yok ama arıza tespiti için geçen süre için işçilik isteyebilirler dedi

wawseng

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geçmiş olsun,umarım en sağlıklı bi yöntemle biran önce çözüme kavuşursunuz

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konuyu tekrar canlandırmak istedim. Konu ile ilgili bilgisi olan veya etrafında güvendiği usta olan kimse yok mu acaba yardımcı olabilecek