Clio 4 Esc/Asr kontrol ettirin uyarısı cözümü

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün durduk yere aracım Esc/Abs Kontrol Ettirin uyarısı verdi.daha önce de anlık verip kısa sürede kendi gitmişti bu sefer kendi silinmedi.Ben de elimdeki elm327 ariza tespit cihazina bagladim hic bir ariza kaydi gorunmedi ama ekrandaki uyari duruyordu.
Bu arada bisey daha dikkatimi çekti, eller serbestte kapılar kilitlenince gelen bip bip sesi de çıkmıyor ama kapılar kilitlenip flasorler yanıyordu.Direksiyonun sol alt yanindaki sigorta kutusunu açtım.sigortalari sökmeden tek tek multimetreyle kontrol ettim hepsi sağlamdı.multimetreyle kontrol için beep diye öten ayara getirip iki ucu sigorta üstünde görünen küçük iki metal kısma değdiriyoruz ötüyorsa sigorta sağlamdır ötmezse sigorta kopmuştur.
Neyse sadede geleyim ,sonra tüm sigortaları teker teker søküp tekrar yerine taktım hem de bu arada sigortaları gözle kontrol ettim.aman ha hepsini aynı anda sökeyim demeyim sonra karistirirsiniz. bir tane söküp bakın yerine takın sonra yanındakini, şeklinde sırayla gidin.ve sonuç, ariza uyarısı silindi.start stop devre dışı yazdı, o da debriyaja basınca düzeldi.siz siz olun böyle bir uyari çıkarsa yok aküymus yok abs sektörüymüş birsürü para dökmeden önce bunu bedavadan bir deneyin ise yarayabilir.ha bu arada sen sadece ariza ışığını söndürdun arızan devam ediyordur, demeyin çünkü ariza ışığı yanarken bile asr esc çalışıyordu denedim.

Son düzenleme:

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
güzel bilgi teşekkürler. "kolaydan zora doğru gidilir" lafı boşuna söylenmiyor:eyv

bir fıkra:
makine mühendisi, elektrik mühendisi, bilgisayar mühendisi araçta gidiyorlar. araç arıza yapar durur

makine mühendisi: kaputu açar birkaç yere çekiçle vurur, birkaç vidayı sıkıştırır fakat araba çalışmaz

elektrik mühendisi: “Bu işi bende der. kabloları denetler, tüm elektrik aksamına bakar fakat araba yine çalışmaz

ikisi birden bilgisayar mühendisine bakar

bilgisayar mühendisi:“Şimdi hep birlikte arabadan inelim, sonra geri binelim marşa basalım...” der:)

metehanaslan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün durduk yere aracım Esc/Abs Kontrol Ettirin uyarısı verdi.daha önce de anlık verip kısa sürede kendi gitmiÅŸti bu sefer kendi silinmedi.Ben de elimdeki elm327 ariza tespit cihazina bagladim hic bir ariza kaydi gorunmedi ama ekrandaki uyari duruyordu.
Bu arada bisey daha dikkatimi çekti, eller serbestte kapılar kilitlenince gelen bip bip sesi de çıkmıyor ama kapılar kilitlenip flasorler yanıyordu.Direksiyonun sol alt yanindaki sigorta kutusunu açtım.sigortalari sökmeden tek tek multimetreyle kontrol ettim hepsi saÄŸlamdı.multimetreyle kontrol için beep diye öten ayara getirip iki ucu sigorta üstünde görünen küçük iki metal kısma deÄŸdirmiyoruz ötüyorsa sigorta saÄŸlamdır ötmezse sigorta kopmuÅŸtur.
Neyse sadede geleyim ,sonra tüm sigortaları teker teker søküp tekrar yerine taktım hem de bu arada sigortaları gözle kontrol ettim.aman ha hepsini ayna anda ÅŸok.eyin sonra karistirirsiniz bir tane söküp bakın yerine takın sonra yanındakini ÅŸeklinde sırayla gidin.ve sonuç ariza uyarısı silindi.start stop devre dışı yazdı o da debriyaja basınca düzeldi.siz siz olun böyle bir uyari çıkarsa yok aküymus yok abs sektörüymüÅŸ birsürü para dökmeden önce bunu bedavadan bir deneyin ise yarayabilir.ha bu arada sen sadece ariza ışığını sondurdun arıdan devam ediyordur demeyin çünkü ariza ışığı yanarken bile asr esc çalışıyordu denedim.

Güzel bir paylaşım, teşekkürler tavsiye için :)