CLIO 4 Fren Balatası Hakkında

br9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkaşlar,

Ön fren balatarımı değiştirmeyi düşünüyorum. Sanayide ustaya değiştirtmek yerine kendim BOSCH Fren Balatasını kendim alıp ustaya götürsem takılır mı? uyumluluk durumu söz konusumudur acaba?

Ek olarak aracım 70.100km'de ön fren disklerinin değişmesi gerekli midir?

Teşekkürler.

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkaşlar,

Ön fren balatarımı değiştirmeyi düşünüyorum. Sanayide ustaya değiştirtmek yerine kendim BOSCH Fren Balatasını kendim alıp ustaya götürsem takılır mı? uyumluluk durumu söz konusumudur acaba?

Ek olarak aracım 70.100km'de ön fren disklerinin değişmesi gerekli midir?

Teşekkürler.

Hocam Clio 4 için dersen uygun malzemeyi verirler diye düşünüyorum. Ama yine de usta önerebilir. Bana kale marka önermişti. Araç 60.000 km de iken değiştirdim. Balata ve diskler semer gibi bombeli olmuşlardı.

br9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam Clio 4 için dersen uygun malzemeyi verirler diye düşünüyorum. Ama yine de usta önerebilir. Bana kale marka önermişti. Araç 60.000 km de iken değiştirdim. Balata ve diskler semer gibi bombeli olmuşlardı.

Hocam selamlar,

Diskim bitmiş benim maalesef balata ile disk değişmesi lazım. Parçayı ben kendim orijinal almak istiyorum.

Fakat bosch marka disk ile balata kullanmak istesem takılmaz mı bunlar? bunu anlayamadım sadece tam olarak.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam selamlar,

Diskim bitmiş benim maalesef balata ile disk değişmesi lazım. Parçayı ben kendim orijinal almak istiyorum.

Fakat bosch marka disk ile balata kullanmak istesem takılmaz mı bunlar? bunu anlayamadım sadece tam olarak.

Benin aracın kontrollerini yaparken arka sol fren merkezinin yağ kacirdigini gorduk (kaliper ve pistonlar) renault serviste bu parcaya 2.000 TL üzeri fiyat çekildi. Disaridan usta tavsiyesi ile aldigim trw fren merkezini takarken özellikle baktım aractan cikan orijinal merkez trw markaydi. Yani diyeceğim o ki trw kaliper ve pistonlarda orijinal ciktiysa yüksek ihtimalle aynı durum disk ve balata için de geçerli olabilir. Arastirip bu markadan fiyat almanizda fayda var derim.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam selamlar,

Olur hocam niye olmasın. Parça satan dükkanda bosch marka varsa alırsın ustana taktırırsın :)

Storming0

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Orjinal balata çabuk mu bitiyor bana mı öyle geliyor. Senesini zor çıkarıyor. Çok yumuşak galiba diske zarar vermesin diye belki. İki ay önce serviste değişti şu anda el freni ve pedal mesafesi bariz arttı.

turkozsercan89

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben aracı aldığımda frenlerde sorun yoktu ancak , inanılmaz ötüyordu. Resmen ıslık çalıyordu.

Üstündekiler kale idi , kendi ustam tekrar kale taktı. Sorun çözüldü. Yağışlı havalarda ve sonrasında az da olsa ötüyor yinede. Kronik sanırım.

Diskler içinde , 80 90 km ve üzerinde fren yaptığınızda direksiyonda ve araçta titreme varsa değiştirmenizi öneririm.

Diskler genelde bosh , balatalarda kale kullanıyor.

Servisi arayıp ögrenebilirsiniz hangi marka kullandıklarnı , ona göre temin edip , güvendiğiniz yerde montaj yaptırabilirsiniz.

Arka kampalarıda kontrol ettirmeyi unutmayın.

Bende , usta söküp zımparalayıp temizleyip biraz sıkıp geri takmıştı.

Alt takımıda kontrol ettirmekte fayda var. ( Lakırtı olduğu için sağ ve sol tarafı komple değiştirmiştim ben )