Clio 4 icon 1.2 16 valf 75 bg lpg için uyumlu mu ? Yardim lütfen..

Elazizli2344

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracim 2012 model 2013 trafiğe çikişli 1.2 16 valf 75 bg clio 4 icon modeli.. Aracimi daha 1 haftadir aldim uzun yolda 27 krş şehir içi ise 37 krş yakti.. Açikçasi bu yakit tüketimi benim bütçeme göre çok fazla.. Kimileri araca lpg taktirmamin araca özellikle motora zarar vereceğini söylüyor ama çoğu kişi ise hatta servis dahil taktiranlar dahil hiçbir sikinti olmadiğini gönül rahatliği ile taktirmamiz gerektiğini söylüyor.. Sizler de allah rizasi için bilgisi olanlar yardim ederse bu konuda bu ikilemden kurtulup karar vermem gerekiyor. Yoksa daha 1 haftadir aldiğim ve gercekten çok hoşuma giden bu araci satmak zorunda kalacağim.. Yapacağiniz katkilar için şimdiden teşekkür ederim...

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul

erkan2559

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benimde clio 4 0.9 aracım var ve bende lpg takmayı düşünüyorum. aslında sizin gibi çok kararsız kaldım yok sübap lara zararı var yok motoru bitirir gibi bir sürü şey var. sizin motor lpg ye daha uyumlu diye biliyorum.bide simit tank olsa daha güzel dururdu.çok pahalı bir sistem takmanıza gerek yok atiker ideal sizin araca.ama bu lpg ile ilgili yardımcı olacak teknik bilgili arkdaşlar veya takıp kullananlar varsa yorumlarını beklerim.hiç olmazsa sizin gibi benim gibi takıp takmama konusunda kararsız kalanları aydınlatmış olurlar.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
1.2 16 v 75 hp motor lpg ile uyumlu ve sıkıntısız çalışıyor lakin fazla kilometre yapmıyorsan taktırma derim, uzun vadede motorun ömrünü kısaltırsın...

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı motor Clio 2 de vardı.En son lavato ile kullandım.Performans olarak gayet iyi yani benzinliye çok yakın hatta daha ucuz olduğu için daha devirli kullanabiliyorsunuz.Klimayı gönül rahatlığıyla açabiliyorsunuz.

LPG den sonra dizelden ekonomik oluyor.Benzin güzel ama pahalı.Simit depo takıldımı bagaj sorunu da kalmıyor.Stepneyi uzun yol dahil evde bırakıyordum.Tamir kiti ve pompa yeterli.LPG yi de aygaz aldın mı korkma filtre bile kirlenmiyor.

Montaj yapan kişi önemli.Bütün işin sırrı burada işinde iyiyse ne güvenlik ne motor sorunu yaşarsın ama iyi değilse çok gider gelirsin.

Öndeki araçlardan gaz kokusu geldi mi kendi aracından mı diye şüphelenebiliyorsun ,kapalı otoparklara giremiyorsun.

Daha güçlü motorlarla daha iyi olur.Ben taktırıp kullanmıştım memnundum oldukça ekonomikti.En iyisi dizel.

Elazizli2344

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.2 16 v 75 hp motor lpg ile uyumlu ve sıkıntısız çalışıyor lakin fazla kilometre yapmıyorsan taktırma derim, uzun vadede motorun ömrünü kısaltırsın...
Yorumunuz için çok teşekkür ederim; uzun vadeden kastınız nedir acaba ? kaç km mesela ? şuan aracım 21binde kaç bindir uzun vade ?
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim ..

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eski aracımı 3-4 yıldan fazla lpg ile kullandım, hiç problem yaşamadım. 100 km civarı satarken eksperitzde motorla ilgili hiç problem çıkmadı. yılda 20000 km den 3-4 bin kar edersiniz. 2 senede motor komple gitse sandık motor alsanız yine kar

Kergit

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam motor çok mükemmel uyumlu lpg ile. Taktır hiç pişman olmazsın hatta taktırmadığın günlere üzülürsün.
Motor ömrünü kısaltma olayı doğru olabilir ama 600 bin km yapacak motor varsın 300 binde bitsin. Sen zaten araba parasını katlayacak rakamları kar edeceksin.
0.9 motorlu arkadaşa lpg önermem çünkü eco motorlarda magnezyum subap bulunur ve lpg ile erime yapar

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam motor çok mükemmel uyumlu lpg ile. Taktır hiç pişman olmazsın hatta taktırmadığın günlere üzülürsün.
Motor ömrünü kısaltma olayı doğru olabilir ama 600 bin km yapacak motor varsın 300 binde bitsin. Sen zaten araba parasını katlayacak rakamları kar edeceksin.
0.9 motorlu arkadaşa lpg önermem çünkü eco motorlarda magnezyum subap bulunur ve lpg ile erime yapar

magnezyum kullanımı ile ilgili hiç bir şey bulamadım;

http://www.sbintl.com/tech_library/articles/understanding_valve_design_and_alloys.pdf
https://www.highpowermedia.com/blog/3306/exhaust-valve-materials

chevrolet ve opelde aksine eco motorlar lpg ile daha uyumlu, atmosferik motor suubaplarında uzama oluyor.
renault ile ilgili de 0.9 lpg çok gördüm/duydum ama subap uzaması olana hiç denk gelmedim

Kergit

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
magnezyum kullanımı ile ilgili hiç bir şey bulamadım;

http://www.sbintl.com/tech_library/articles/understanding_valve_design_and_alloys.pdf
https://www.highpowermedia.com/blog/3306/exhaust-valve-materials

chevrolet ve opelde aksine eco motorlar lpg ile daha uyumlu, atmosferik motor suubaplarında uzama oluyor.
renault ile ilgili de 0.9 lpg çok gördüm/duydum ama subap uzaması olana hiç denk gelmedim
Hocam benim dediğim eco motorların tümü için yapılan bir genelleme idi. Onuda lpg dönüşümü yapan bir ustanın uyarısında duymuştum.
0.9 lpgli tabiki piyasada çok var. Ama en yüksek kaç km de gördün?
Kesin arıza yapar demek tabiki yanlış olur ama yüksek kmlerde denenmemiş bir motor olduğu için sürpriz yumurta durumu var