Clio 4 icon turbo 0.9 90bg stop&start yakit durumu

Khalasar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben bu yakıtı düşüremeyecegim heralde. Bugün 30 km kadar yol yaptım milim milim giden trafikteydim. Hız ortalaması 8.6 km/sa yakıt ortalaması 12.4 litre. Ara ara klimalar açıktı. Bir aralar 15 litreydi ortalama. Dönüş yolunda düştü biraz. :) Bende mi sıkıntı var araçta mı anlamadım. Ben nasıl çözeceğim bu benzinli turboda az yaktirma olayını. Eco açık deneyeceğim bir süre de.

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

alicem123

Ali Öztürk, Megane 3 1.5 DCİ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
reno nun stopstart sistemi gibi mi :) 2 silindir kapama olayi

Start stopu gibi değil,araba 120 km altında sabit veya ufaktan gaza basarak gidildiğinde 4 silindirin 2 sini kapatıyor öyle devam ediyor. 120 km üstünde 4 silindir olarak devam ediyor :) Örnek olarak göstereyim seyir halinde anlık tüketimim ekranda yazan 2 silindir modu gibi bir ibare çıkıyor.

cd1f0d59359ed360585a0c198330a9aa.jpg

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Start stopu gibi değil,araba 120 km altında sabit veya ufaktan gaza basarak gidildiğinde 4 silindirin 2 sini kapatıyor öyle devam ediyor. 120 km üstünde 4 silindir olarak devam ediyor :) Örnek olarak göstereyim seyir halinde anlık tüketimim ekranda yazan 2 silindir modu gibi bir ibare çıkıyor.

cd1f0d59359ed360585a0c198330a9aa.jpg

eyvallah hocam ben biliyorum da. forumda bir arkadas vardi ss ile ilgili sorularin altina israrla, tamameb stop etmiyor iki pistob u kapatiyor bu nedenle yaglama devam ediyor gibi birsey yaziyordu da, ona istinaden espri olsun diye yazdim

bu ara da a daha poseti duruyor sanirim :)

alicem123

Ali Öztürk, Megane 3 1.5 DCİ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eyvallah hocam ben biliyorum da. forumda bir arkadas vardi ss ile ilgili sorularin altina israrla, tamameb stop etmiyor iki pistob u kapatiyor bu nedenle yaglama devam ediyor gibi birsey yaziyordu da, ona istinaden espri olsun diye yazdim

bu ara da a daha poseti duruyor sanirim :)

bu arada o cevabı ben vermiştim yanlış anlaşılma olmuş :) Start&Stop sistemi açıkken trakteyiz ve SS devreye girdiği anda motor stop eder. Motor stop ettikten sonra yağlama yapılmaz fakat, optimum kıvama gelen yağ, ne turbodan ne de motordan bu kısa süre içerisinde süzülmez. Gaz pedalına bastığınızda ise motor çalışır ve turbo tekrar dönmeye başlar, çünkü motor rolanti devri ile çalışmaya başlamış ve artık egzoz manifoldundan çıkan egzoz gazı, turboyu döndürmeye başlamıştır.

Evet poşeti duruyor çünkü bunların göstergeleri çok hassas direk bez ile çiziliyor :) Düzeltme : 2 silindir moduna 1.500 dd / 4500 dd arasında aktif hale geliyor muş

Son düzenleme:

Hakulas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar. Geçtiğimiz hafta Clio 4 0.9 icon 2012 model 49000 km de araç alarak aranıza katıldım. İlk sorum şu;

ECO mod açık şehir içinde 13.2 lt ortalama yakıt tüketimi gösteriyor ekran, bu durum normal midir acaba?

pigeon4

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar. Geçtiğimiz hafta Clio 4 0.9 icon 2012 model 49000 km de araç alarak aranıza katıldım. İlk sorum şu;

ECO mod açık şehir içinde 13.2 lt ortalama yakıt tüketimi gösteriyor ekran, bu durum normal midir acaba?

eco mod bence şehir içinde kullanılması çok mantıklı değil...ben şahsen şehir dışında nadiren kullanırım..ÇÜNKÜ
bana şöyle geldiki eco mod gazın tepki vermesini yavaşlatıyor bu yüzden şehir içindeki dur kalklar daha yavaş oluyor bizde yükleniyoruz gaza ve daha fazla yakıyor..ben de şehir dışında hız sabitleme kullandığım zaman açarım eco yu zaten yine şehir dışında da araç sollarken sıkıntı oluyor eco modda o yüzden nadiren en az çift şeritli yollarda kullanırım ;)