Clio 4 Islık sesini tamamen kesme ve arka hoparlör montajı resimli anlatım

trk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. Çok severek aldığım ve severek uzun süre kullanmayı düşündüğüm aracım için iki sıkıntım vardı. İkisini çözdüm. Aracım 2013 Clio 4 Joy 25.000 km oldu.

Islık sesi 90 km hızdan sonra aracın içinde bildiğimiz çalıyor. Çoğumuz müzdaribiz. Çözümü ise basit ve ucuz.
Arka hoparlör montajı konforu arttırıyor, yol sesini kesiyor ve kalite hissini arttırıyor. Ayrıca müzik zevki inanılmaz artıyor. Clio 4 ler için olmazsa olmaz.

Öncelikle Dayson Extra Siyah Mastik alıyoruz. Ben kargo dahil 13 tl gibi bir rakama internetten sipariş ettim. Oto yalıtımı için kullanılan bir malzemedir.

dayson-poliuretan-mastik-siyah-280-ml.jpg

Daha sonra bir kaportacıya gidiyoruz. Kelebek cam çerçevesi düz tornavida yardımıyla çok kolay çıkıyor ve silikon tabancası ile fotoğraftaki gibi uyguluyoruz.

vX2RWD.jpg

Çıtayı iyice yapıştırdıktan sonra 135 KM hıza kadar denedim. En ufak ıslık sesi kalmadı. Dolayısıyla rüzgar sesi de azalıyor.

Gelelim arka kapı hoparlör mevzusuna. Aslında arka kapıya kadar kablo çekilmiş. Uygulama basit. Ama arka kapının plastiğini çıkartınca hoparlör yerleştireceğimiz yer siyah bir kapak ile kapalı. Matkap yardımı ile çıkartmamız gerekiyor. Ondan sonra hoparlörü direk monte edeceğimiz için matkapla delik açmak gerekiyor. Çünkü orjinal plastik hoparlör yuvası içinde hazır değil. Gidip almakta gereksiz masraf olur. Bunun dışında uygulama basit. Kapıyı açtığımız zaman kapı direğinde bir soket görüyorsunuz. Onu çıkarıp bakarsanız bu şekilde olduğunu görürsünüz:

ZMBJPz.jpg

Görüldüğü gibi 2 tane pin var. Biri artı biri eksi buradan doğrudan kapıya bir kablo çekip hoparlöre taktığınız gibi ses geliyor.

Evet renault, eco tuşu gibi tesisatı çekmiş sadece hoparlörü bağlamamış.

Şu hoparlör 60 lira civarına bulunabiliyor ve arka kapı için gayet yeterli oluyor. Teybin çıkışı kötü olduğu için 22. ses seviyesinden sonra bozuyor. 22'ye kadar gayet iyi bilginiz olsun. Ayrıca konforu direk arttırıyor ve yol sesini önemli oranda azaltıyor. Jamesson tweetterli hoparlörler.

VPn6Jq.jpg

Özelellikle joy kullanıcıları için hoparlör montajını mutlaka tavsiye ederim. Bu kutunun içinden kablolar da piniyle çıkıyor. Ben 25 tl verip elektirikçide bağlattırdım.

Bu arada ilgisini çekenler olursa jant kapağı boyama: :)

ZMBJbZ.jpg
bendede joy var jant kapagını boyamak istiyorum siyaha. kendim yapabilecegemi zannetmiyorum. sanayiide yaptırayım diyorum. kaportacıyamı gitmem gerekiyor bilgi verimisiniz birde fiyatı ortalama ne tutar yazarsanız sevinirim. diger bir sorum boya arabayı yıkadıkça tanzikli su veya diğer fiziki şartlardan dolayı kalkıp dökülük kötü bir görüntü oluştururmu ? genel olarak bilgilendirseniz sevinirim

yusuf121

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Boyadıktan sonra paylaşabilrseniz bizide aydınlatmış olursunz fikirlerinizle teşekkürler. :)

Skayn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bendede joy var jant kapagını boyamak istiyorum siyaha. kendim yapabilecegemi zannetmiyorum. sanayiide yaptırayım diyorum. kaportacıyamı gitmem gerekiyor bilgi verimisiniz birde fiyatı ortalama ne tutar yazarsanız sevinirim. diger bir sorum boya arabayı yıkadıkça tanzikli su veya diğer fiziki şartlardan dolayı kalkıp dökülük kötü bir görüntü oluştururmu ? genel olarak bilgilendirseniz sevinirim

Hocam kendiniz yapabilirsiniz zor değil. Boyanmamasını istediğiniz yerleri ince işçilik ve kağıt bant yardımı ile kapatıyorsunuz. Daha sonra siyah akrilik sprey boya ile boyuyorsunuz. Güneş altında kuruduktan sonra sprey vernik ile üzerinden geçiyorsunuz. Ertesi gün bantları çıkartıyorsunuz. Uygulama yeni yapıldı araç iki defa yıkandı şimdilik atma vs yok. İleride atma olursa da seneye tekrarlarım, zaten spreyler artıyor.

Masrafı kağıt bant 2,5 tl
siyah sprey boya 10 tl
sprey vernik 10 tl
bombeli jant kapağkları (eğer yoksa) 50 tl

kaportacı işçilik için ne kadar ister bilmiyorum bantlama kısmı en az 1 saati alıyor.

yusuf121

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
knkhj.png
[/URL]resim gönder[/IMG]
paintten yaptım ortası kırmızı değilde öyle kalabilir güzel duruyomu duruyosa boyicam :)

Skayn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Van Gogh

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Ellerinize sağlık. Rüzgar sesinden ben de muzdaripim. Her iki camında kelebek camına sürdünüz sanırım silikonu. Çünkü ağırlıklı olarak benim araçta sağdan ses gelsede soldan da ses geliyor. Arka kapının plastiğini nasıl söktünüz, hoparlörü satın alıp montajını biz yapabilir miyiz sizce?

Skayn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, teşekkür ederim.

Her iki cama da uygulamanız gerekiyor. Çıtalara biraz bastırırsanız oynadığını göreceksiniz. İki tarafta da sorun var.

Arka kapı plastiği için 3 vidayı söktükten sonra hafifçe çıt çıt ederseniz beyaz tırnakları çıkıyor. Eğer elbeceriniz, matkabınız ve ayıracak bir kaç saatiniz varsa yapabilirsiniz. Eğer el beceriniz yoksa bir elektirikçiye 20-30 lira vermek daha mantıklı olur. Çünkü birden fazla plastik tırnağı kırarsanız kapı yolda ses yapabilir. Açtıktan sonra montaj gayet basit resimdeki pinden hoparlöre kablo çekip bağlayacaksınız. Hoparlörü ben söylediğim modelden kendim satın alıp bağlattım.

Merhaba,

Ellerinize sağlık. Rüzgar sesinden ben de muzdaripim. Her iki camında kelebek camına sürdünüz sanırım silikonu. Çünkü ağırlıklı olarak benim araçta sağdan ses gelsede soldan da ses geliyor. Arka kapının plastiğini nasıl söktünüz, hoparlörü satın alıp montajını biz yapabilir miyiz sizce?

27u8700

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende dün aracımın arka kapılarına pioneer 1644r taktım gayet güzel ses veriyor

27u8700

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kapıyı tutan 3 vida ardından cam indirme kolunun sekman ı nı söküp tornavida ile kastırarak çıkarta bilirsiniz kolay oluyor