Clio 4 joy 1.2 16v 75 bg Faz1 Debriyaj Ne Zaman Değişmeli?

KdrDmrhn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar.
2015 model Clio 4 joy 1.2 16v 75 bg Faz1 aracım 122.000 km'ye geldi.

Bu araçlar ortalama kaç km'de debriyaj baskı balata değişimine ihtiyaç duyuyor?

Yetkili serviste ya da dışarıda ortalama ne kadar maaliyet çıkıyor?

Çok sık debriyaj kullandığım zamanlar debriyaj boşalıyor, arabayı durdurup bir iki dakika bekleyip debriyaji pompalayınca normale dönüyor bu sorun debriyaj seti değişince ortadan kalkar mı?

Bunlara ek olarak bugün araç muayenesinde takıldım. Sol ön Rotil Tabla başı boşluk var dendi, bunun da ortlalama maliyeti ne olur?

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eğer 2015 yılından beri hiç baskı balata değişmemişse ben değiştirmenizden yanayım. Çünkü debriyaj boşalması gibi sorunlar ya da kalkarken titreme çekişten düşme gibi sorunlar baskı balatanız eskidiği için yeterli kavramayı yapamadığından gerçekleşir. Sıkışık trafikte ise koku ve titreme yapmaya başlayabilir. Yetkili servislerde özel servislere göre iki katı fiyat çıkarıyorlar iyi bir özel servis bulabilirseniz dışarda değişim yapılması maliyet açısından daha uygun olacaktır. Ben kendi aracımda 60 bin de bir baskı balata değişimi yapıyorum. Sürüş konforu ve güvenliği açısından böyle olması gerektiği düşüncesindeyim.

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Debriyaj ömrü tamamen sürücüye bağlı 30-40 binde bitirenler de var 150 bini görenler de var. Sıkışık trafikte daha çabuk bitmesi normal. Söylediğiniz belirtilere göre artık değişim zamanı gelmiş. Değişimden sonra yaşadığınız sıkıntıların olmaması lazım.

En basit testi. En freni çekili vaziyette gaza basmadan yavaş yavaş ayağınızı debriyajdan çekin. Araç ileri doğru hareketlenmeye çalışıp stop mu ediyor yoksa debriyaj kaçırıyor mu görün.

KdrDmrhn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mesajlarınız için teşekkür ederim.

Debriyaj balatasını değiştirttim.

122 binde ilk kez değişti.

Ustaya sordum biraz daha giderdi dedi ama içindeki yaylar şıngır şıngır sallanmaya başlamıştı, bu yüzden araç titreme yapmaya başlardı sen de titreme yüzünden yine gelirdin dedi.