Clio 4 kayış ve bilye

Venomz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba,

Dün motordan gelen tıkırtı sonrası kaputu açınca, içteki, dinamonun altında ve üzerinde 12 258 yazan kayışın yarısının koptuğunu gördüm. Kopan kısım sağa sola vurarak sese sebep oluyormuş. Kopan kısmı kesip servise kadar idare ettim. Yetkili servis, 2 kayış ve bilye için 500 TL istedi. Özel servisim ise bilye değişmek yerine onarımı önerdi. yaklaşık 150 tl gibi bir maliyet çıkıyormuş.

Ne önerirsiniz? Kayışı anladım ama bilye hangi sebeplerle etkilenerek arıza yapar? 3 senelik araç için normal midir? Teşekkürler

Resim :

Son düzenleme:

hakanunal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracınızın km'si az ise (20-30.000 km civarında) gergi bilya değişmesenizde olur.Bozulan gergi bilyasında onarım olmaz.Özel servis büyük ihtimalle temizleyip ve yağlayıp yerine takacaktır.V kayışı Dayco markanın ürünü var ise almanızı tavsiye ederim.V kayış o hale nasıl gelmiş enteresan !

hakanunal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevabınız için teşekkür ederim. Km 30.000i yok ni geçti. Demekki dediğiniz gibi yapacak servis. Aracı bir süredir 4 bin devirde civarlarında kullanıyorum. Bunun bir etkisi olmuş olabilir mi?

Aslında araç km yapsın yada yapmasın 5 yılı geçirmemek kaydıyla v kayış ve triger kayış setini yenilemek gerekiyor.Aracınız 30.000 km'yi yeni geçmiş v kayış bu kilometrede bu hale gelmemiş olması gerekir.V kayışın bu hale gelmesi sizin kullanımınızla ilgili bir sonuç değil.Bana göre üretimsel hata sonucu bu hale gelmiş.

81081

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eğer rulman bozuksa kayışı tek degistirmek anlamsız

Venomz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Onarımdan kasıtları kayışı değiştirmekmiş. ben yanış anlamışım, çünkü yetkili servisten parça istediklerinde iki kayış + bilyenin set olarak 500 TL'ye satıldığını, tek tek veremeyeceklerini söylemişler. Sadece kayış değişimi ile halloldu sorunum. Bilya da temizlendi.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu v kayisi seti serviste anlamsizca pahali.400 tl civari 1 kayis gergi ve bilye icin cok yuksek.ayni parcalarda disarda yari paraya yaparlar.