Clio 4 sis farı montajı

thrust

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Slm arkadaşlar,

1 hafta önce Clio 4 ST Joy aldım. Araçta sis farı yok. Sadece görsellik adına sis farını alıp takmak istiyorum. Yani yanmasının benim için bir önemi yok.

1.si montajı nasıl yaparım. Bununla ilgili baya araştırma yaptım ama resimli anlatım veya video bulamadım. Kablo vs çekmeyeceğim için kolay olacağını düşünüyorum.

2.si malum sitelerde vs arattım ancak Clio 4 sis farı satan yer çok az. Bir kaç sitede gördüğüm kadarıyla Fluence la Clio 4 lerin sis farları aynı. Doğrumu düşünüyorum acaba?

Teşekkürler

thrust

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kimsenin konuyla ilgili bilgisi yok herhalde.
Biraz yabancı sitelerde araştırma yapıp 2 adet Ford Fiesta sis farı siparişi verdim. (çifti 40 TL) Ucuz olduğu için Fiestayı tercih ettim. Biraz araştırınca Peugeot, Ford, Renault hepsinin aynı olduğunu gördüm. Gelelim montajına;
Tamponun altına eğilince her 2 sisinde altında kolay açılan 2 adet kapak olduğunu gördüm. Bunları açıp alttan önce bulunan kapakları arkadan ittirerek yerinden kolayca çıkardım. Daha sonra sis farlarını yuvalarına yerleştirerek arkadan vidaladım. Sis farında 4 ayak bulunmakta olup 2 ayak araçtaki erkek uçlara oturtulup kalan 2 ayakta vidayla sabitleniyor.
Daha sonra çıkan kapakların ortasındaki yuvarlak kısımları düzgünce keserek çıkardım. Kesme izlerini kaybetmek için kalından inceye doru zımparalayarak altını düzledim. Daha sonra kapağın etrafındaki pürüzlü yüzeyi düzleştirmek için önce kalın daha sonra kademe ile azaltarak daha ince zımparayla (su zımparası) zımparaladım. Kapakların üstüne plastik astarı atıp 1 gün bekledim. Daha sonra gri renkli sprey boyayla 3 kat boyadım. Katlar acele etmeden ince ince atıldığında akma riski ortadan kalkıyor. Her kat arasında da yarım saat kuruma süresi bırakılmalıdır. Plastik yüzeylerin boyanması ile ilgili nette çok konu var. Araştırılarak teknikler öğrenilebilir.
Kapaklar da 1 gün kuruduktan sonra yuvalarına yerleştirildi. Bu arada ben kromajdan fazla hoşlanmadığım için bununla uğraştım. Sprey boya 12 TL, plastik astar daha önceden elimde olduğu için para vermedim. Sislerle birlikte toplam maliyet 60 TL tutmamıştır. Sis farına çok ihtiyacım olmadığı için sadece görsel amaçlı taktım. İsteyen herhangi bir elektrikçide kablo bağlatabilir.

Kolay gelsin.

gAvPMN.jpg

OZ8rV3.jpg

WZ8Xa8.jpg

Son düzenleme:

gokhan3505

Gökhan Gümüş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
madem taktınız bi de yansaymış ii olurmuş. güle güle kullanın.

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eline sağlık güzel faydalı bir konu olmuş

PauLord61

Mehmet İNCE,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı olsun ellerinize sağlık [emoji106]🏻

Sent from my iPhone using Tapatalk

tuncerbilek

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese mrb, clio 4 joy aracıma sis farı takmak istiyorum.takmakta sıkıntı yok ta,elektrik tesisatı hazır çekili mi yoksa bir elektrikçiye tesisat mı çektirmem lazım.bir video da izlemiştim ford fiesta ya takmışlar ve tesisatı hazır çekiliydi.acaba bizim clio 4 te de hazır çekili mi?