Clio 4 Spor Yay Tavsiye/Bilgilendirme

RynR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
iyi aksamlar
clio 4 için 5 CM spor yay düşünüyorum. forumu biraz araştırdım ancak yeterli bilgi edinemedim. bilindiği üzere clio'lar bayağı rahatsız edici sertlikte süspansiyona sahip;

1.Spor yay taktırdığımızda biraz olsa yumuşar mı ? yoksa daha mı sert olur ?
2.Uzun Süreli Kullanim da Ön takımla ilgili problemler oluşabileceği yazılmış; Tümsek ve çukur'da yavaş geçilse dahi problem yaşanir mi ? (yazın spor, kışın normal kullanmayi düşünüyorum)
3.Araştirdiğimda 150-300 TL Arasi uygun fiyat olarak karşıma çıkan yay'lar oldu. Bunlar ne kadar güvenlidir. yaylar araç'ta insan hayatını tehlikeye atabilecek bir parçamıdır. yani uzun yolda normal hız yapıldığında kendiliğinden arıza çıkarabilecek bir parçamıdır bizi savurur atarmı ?
4.yaylar'la birlikte servise gidip, ücret'li olarak yaylar'ı taktıran arkadaşlar var mı ?
5.Önerebileceğiniz Bir Marka yada Link varmı ? Eibach çok övülmüş Ancak Fiyatları 500- 750 TL Aralığında. ona yakın bir kalitede biraz daha uygun başka bir marka atın alıp , memnun kalan varsa görüşünü bildirirse çok memnun olurum.
5.Yayların araca yararı olduğunu düşünmüyorum . Bunların harici Şu sebeb'den dolayı taktırmanızı tavsiye etmem diyen arkadaşlar varmı.Hepimiz gibi Araça zarar vericek bir parçayı takmak istemem, Sizler gibi Araca Titiz bakıyorum. Konuyla ilgili hiç bilgi sahibi olmadığım için danışmak istedim. cevaplariniz için şimdiden teşekkürler ederim..

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam her yer cukur her yer tumsek.. bildigin mayin tarlasi yollarimiz.. araba zaten sert bir araba bunu kenara koyalim.. 5 cm kisalacak araba ve eger sadece yay takacaksaniz orijinal amortisorlerinizin calisma alani iyice daralacak ve cok daha konforsuz olacaklardir.. amortisor uzun kalacagindan surekli tepe noktasina kadar kuculecek uzerinde yuksek basinc olusacaktir.. zamanla yag kacirabilir ve bozulabilir... Uygun yay uygun amortisorlerle kullanilmali diye dusunuyorum... Bunun icin en iyi sistem coilover denilen sistem diye biliyorum... Cok detayini bilmemekle beraber coiloverlarda sertlik ayari mevcut oluyor ve istediginiz gibi ayarlayabiliyorsunuz... Ancak coiloverlarin en yumusak ayarinin bile sert oldugunu soyluyorlar orjinaline gore... Mumkunse yay ya da coilover taktiran bir arkadasla test edip kendi degerlendirmenizi yaparsaniz daha tatmin edici olacaktir...

Ha soyle birsey de var clio icin konusmuyorum ozellikle hondaci arkadaşlar arabalarini basarak cok matah birsey yaptiklarini saniyorlar(ferrari gibi falan hissettiriyor herhal).. o kendi kendine tribe girip yarismaya calismalari yok mu beni benden aliyor :) hani su agir agir giden, siz sollamaya cikinca da gazi dibine kadar kokleyip sizi ve kendini tehlikeye atan, ustune bununla gurur duyup o fezaya varmis egocuklarini tatmin etmeye calisan arkadasi diyorum.. evet evet bildiniz siz o arkadaşi...en ufak tumsege geldiklerinde hizlarini 2 km/s e kadar dusururmek zorunda kaliyorlar.. az evvel yarismaya can atan arkadasi tam o esnada gaza bile dokunmadan tumsekte solluyorum bildigin 20-30 km hizimla.. arkadan bakakaliyorlar :) illede yapacaksaniz sadece goruntusu icin yapin derim.. zira zaten yol tutuşu cok iyi esp hamlelerini tam zamaninda ve hic urkutmeden devreye sokabilen bir arac clio.. o ucrete 10 inc ekranli bir android teyp alir multimedyanin dibine vururdum ben.. ne diye %80 dur kalk trafiginde hareket ettigimiz sehirde arabayi daha da konforsuz yapmaya ugrasayimki... Aksine kendimi aracin icinde eglendirecek, oyalayacak seylere ayirirdim butcemi.. hic sevmememe ragmen, ses sistemi bas kolonu vs. tarzi harcamalar bile yay'a göre daha mantikli geliyor bana clio icin..

Son düzenleme:

amarulas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Clio lar gerçekten sert araçlar ve sert olması otobanda 160 km hızlarda yağ gibi akıyor be dedirtiyor ayrıca virajlarada güvenli giriyor yanı bundan önce i20 kullandım 120 den sonra şeritte bağımsızlığını ilan ediyordu canı nereye isterse oraya gidiyorduk clionun gözünü seveyim i20 ye 5 cm lık yay taktım daha söyle söyleyim asfalt dümdüz duruyor bildiğin dümdüz duruyor fakt arabanın içinde herşey yer değiştiriyo biz dahil zıplaya zıplaya gidiyoruz kaldıki otobanlarımızda yollarda hafif çukurlar var be siz yay taktığınızda araç o çukurlardan geçerken sönümleme neredeyse sıfıra yakın olduğundan çıkışta havalanıcak vealtına normalden daha fazla rüzgar alıcak allahkorusun havaya kaldırır fırlatır valla bence hiç ellemeyin öyle kalsın zaten sert süspansiyonlar görevini yapıyor mühendisler bu aracın yüksekliğini ona göre hesaplayıp ona göre süspansiyon koyuyorlar bence konfor veya viraj performansı için hiç takmayın dersinizki illa görüntü olsun diye taıcam ozaman AIR süspansiyon alın basın arabayı sürüngen gibi gezin :D görüntü isterseniz görüntünün kralı olur

alpine_2934

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar merhaba
anlattıklarınızın çoğuna katılıyorum.bende 2014 icon var.ve bir hevesle Eibach pro kit taktırdım.evet söylendiği gibi hafif dalgalı yollarda (özellikle 15 temmuz köprüsünde) zıplaya zıplaya gidiyordum:)) yani yolun durumuna göre birazcık zıplattığı oluyor,3cm olduğu için konforu bozmuyor.ama diğer yönden yol tutuşu anlamında orjinal yaylarına göre daha iyi yol tutuşu var,virajlara daha hızlı güvenli ve rahat giriyordum.görüntüsünü söylemeye gerek yok süper bir görünüm katıyor.
koskoca dünya markası olan neredeyse her araca uygun yelpazeyi sunan bu firmanın yaylarını mahallede toplanmış üç beş kişide üretmiyor herhalde.son teknoloji ile üretilen araçlarla aynı paralelde son derece bilgili ve işin uzmanları olan çalışanları tarafından üretiliyor.
eğer aracı tek kullanıyor ve ekstra olarak benim gibi lip veya bodykit falan takmadıysan sorunsuz kullanırsın.
benim en büyük hatam şu görüntü hevesine tersten başladım.
önce lip difüzör marşpiyel takıp sonra yeterli olmadığı için yay taktım ve sonrada çukurlarda kafayı yere sürtmeye başladım özellikle dik rampalardan yola bağlanırken.
bir ay kullandım ve mecbur çıkartmak zorunda kaldım.kalite çok önemli yay alacaksan sorunsuz kullanım istiyorsan hakkını verip Eibach alacaksın hiç düşünmeden rahat rahat bineceksin arabana.gerisini çöpe at.ucuz mala para vermekten kork,paran yoksa biraz daha bekle biriktir müsait olunca karşılığını alabileceğin ürünü al
tavsiyem budur,düşünürsen yaylarım duruyor

RynR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Verdiğiniz bilgiler içi çok teşekkürler. yay olayını bir süre askıya almam için birsürü sebeb sunulmuş :). ben görüntü amaçli takmak istiyordum. ilerleyen zamanlarda belki olabilir. cevaplariniz kafamdaki soru işaretlerinin çoğunu giderdi. iyi forumlar herkeze.