Clio 4 Yokuştan Kalkarken EDC Şanzımandan Gelen Ses

gelawej88

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2017 otomatik dizel aracımda son günlerde farkettiğim bir ses var. İlk defa otomatik araç kullanıyorum.
Dik yokuşta, ilk kalkışta biraz gaza basarken vites kutusunun olduğu bölgelerden "Vıııvvv" diye yarım saniyelik sanki sürtme sesi gibi bir ses geliyor. (Sanırım şanzımandan geliyor) Araç hareketlendiği anda kesilmiş oluyor.
Acaba bir sorun mu var?

ashil1905vural

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Clio 4 edc lerin hepsinde var sanzimandan geliyor.volant ve baski balata ile ilgili cok dik yokusta kalkarken manuele alip cikarsan o sesi duymazsin

gelawej88

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Clio 4 edc lerin hepsinde var sanzimandan geliyor.volant ve baski balata ile ilgili cok dik yokusta kalkarken manuele alip cikarsan o sesi duymazsin

Cevabın için teşekkür ederim. Ama içim hala rahat değil. Acaba diğer arkadaşlar da sizinle bu konuda hemfikir midir?
Öyleyse sorun yok :)

ati_63

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bizde de var ses rampaya göre de artıp azalıyor alıştık artık :)

gelawej88

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bizde de var ses rampaya göre de artıp azalıyor alıştık artık :)

Bir de dün farkettiğim birşey oldu. İlk defa otomotik araç kullanıyorum ve çok fazla araç deneyimim olmadı.
Dimdik bir yokuşta hızlanmak için gaza abandım. O esnada aracın önü adeta sallandı. Bana patinaj gibi gelmedi ama patinaj mıdır o? Yada başka ne olabilir?

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir de dün farkettiğim birşey oldu. İlk defa otomotik araç kullanıyorum ve çok fazla araç deneyimim olmadı.
Dimdik bir yokuşta hızlanmak için gaza abandım. O esnada aracın önü adeta sallandı. Bana patinaj gibi gelmedi ama patinaj mıdır o? Yada başka ne olabilir?

Arac patinaja dustugu zaman asr isigi yanmasi lazim ekranda. Bu ozellik yoksa bahsettiginiz yokus dik ise aracin kalkkarken patinaja dusmesi normal. Fakat bazi durumlarda kasayi sallayacak kadar sert patinaj cekebilir bu daha cok islak zeminde sarsinti seklinde duyulur ic mekanda. Cok fazla 100.000 km civaridir edc kullaniyorum ve ister dik ister duz yol olsun “ilk kalkis” esnasinda sanzimandan dogrudan gelen bir ses duymadim. 1-2 gecisleri sirasinda ses olabilir ama kalkista hic duymadim acikcasi.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

gelawej88

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arac patinaja dustugu zaman asr isigi yanmasi lazim ekranda. Bu ozellik yoksa bahsettiginiz yokus dik ise aracin kalkkarken patinaja dusmesi normal. Fakat bazi durumlarda kasayi sallayacak kadar sert patinaj cekebilir bu daha cok islak zeminde sarsinti seklinde duyulur ic mekanda. Cok fazla 100.000 km civaridir edc kullaniyorum ve ister dik ister duz yol olsun “ilk kalkis” esnasinda sanzimandan dogrudan gelen bir ses duymadim. 1-2 gecisleri sirasinda ses olabilir ama kalkista hic duymadim acikcasi.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tüm Clio 4 lerde ASR var diye biliyorum. Yanılıyor muyum?
İlk kalkışta fazla gazla kalkarken sanki, kayış kayması veya balata sürtmesi gibi bir ses geliyor. Siz sakin kalkış mı yapıyorsunuz acaba?

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul
Dik yokuşta park halinden mi kalkış yapıyorsunuz ?

gelawej88

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dik yokuşta park halinden mi kalkış yapıyorsunuz ?

Diyelim ki evden çıktım aracı çalıştırdım, D ye aldım ve frenden ayağımı çekip gaza bastığım anda gaza biraz fazla basarsam bu ses çıkıyor. Zaten fazla gaza basmazsam yokuş dik olmadığı için çıkamayabilir.

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul
Diyelim ki evden çıktım aracı çalıştırdım, D ye aldım ve frenden ayağımı çekip gaza bastığım anda gaza biraz fazla basarsam bu ses çıkıyor. Zaten fazla gaza basmazsam yokuş dik olmadığı için çıkamayabilir.

Şöyle bir durum var. Aracı yokuş bir yere park ediyorsunuz mesela ; ( yukarı ,aşağı fark etmez )

Park esnasında frene basıp aracı boşa alın ,sonra el frenini çekip freni bırakın araç tamamen el freninde olacak ,sonrasında aracı park moduna alın.

Bunu yaptığınızda yük ilk önce frene binmiş olacak. Bu şekilde yapmadığınızda araç şanzımana biniyor ve belirtilen sürtünme zorlanmadan dolayı ses çıkıyor.

Videonun 4.dk sında bunu göstermiş arkadaş.

Birde bu yöntem ile park edip deneyin ve sesi kontrol edin.