Clio DPF Temizleme işlemi...

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Paylaşım için teşekkürler, benzer şey başıma geldiğinde ilkte motorun arızalandığını düşündüm, bir süre sonra kendiliğinden düzelmişti.
Paylaşımınızla birlikte en azından bu durumun neden kaynaklandığını öğrenmiş oldum ;)

Faydalı olduğuna sevindim...

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugun ilk defa dpf temizligini farkettim
.yolda arac hantallasti.uzun dur kalkli trafik vardi.park icin durdugum yerde yanimda buyuk duvardan ses yansiyinca fark ettim .ses fazla ve vuruntulu gibi rolanti 900 civariydi.biraz bekledim sonra bitmeden stop ettim.bp ni yakiti shelle gore bariz daha kotu geldi bana .

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Bugun ilk defa dpf temizligini farkettim
.yolda arac hantallasti.uzun dur kalkli trafik vardi.park icin durdugum yerde yanimda buyuk duvardan ses yansiyinca fark ettim .ses fazla ve vuruntulu gibi rolanti 900 civariydi.biraz bekledim sonra bitmeden stop ettim.bp ni yakiti shelle gore bariz daha kotu geldi bana .

Yakıt kalitesi DPF temizleme evrelerini bariz bir şekilde kısaltıyor. Opet kesinlikle önermiyorum... Shell de çok iyi gelmiyor. Total daha iyi...

zazaaser

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
guzel paylasim. tesekkurler.
gostergede filitre dolunca uyari goruluyormau ?

ne zaman yapiyor 1.5 dci motor bu temizligi ?

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konud ısı olsa da konuyla alakali bir bilgi paylaşmak istiyorum. Bildiginiz gibi ddt4all ile araclar izerindeki belli basli beyinlere ulasim imkanimiz degistirme imkanimiz var. Bunlardan biri de dpf. Oncelikle dpf in kritik seviyeye gelmesi için 40 gram kurum veya partikul birikmesi gerekiyor. Bu miktar olustugunda araç ayrıca uyari veriyor. Bu miktari olusturmak oldukca zor. Aracın çok zor kosullarda asiri düşük devir ve yavaş kullanilmis olması ayriza uzun yillar böyle kullanilmasi gerekiyor bu değere gelmek için. Kendi aracimdan ornek verecek olursam; kullandigim araç fluence dizel otomatik. Aracım suan 140.000 de. Dpf üzerinde yer alan kurum miktari ( ddt4all ile baktım ) 0.40 mg. 1 gram bile değil. Benim aracım 2014 model yani 5 yasinda. Ayrıca gün içinde 9 km ise gidis 9 km işten gelis seklinde haftanin 7 günü kullaniliyor. Yaz aylarinda sorun olmasa da kisin ozellikle ise veya eve gelirken motor tam olarak isinmiyor bile. Yani diyecegim o ki benim aracım bile bu kullanım kosullarina rağmen daha 1 gram bile biriktirmemis ki bu da sık sık rejenerasyon yaptigini ( araç bunu kendi basina hallediyor olmali ben bu islemi bir kere bile yapmadim ) düşünüyorum. Dolayisi ile bu filtreyi tikamak goruldugu kadar kolay değil. Ayrıca yine araç belli bir km araliksiz kullanildigi vakit egzoz gazlari belli sicakliga ulastigi vakit bu islemi yine kendi ekranda herhangi bir uyari vermeden arka planda yapıyor. Açıkçası dpf için aman aman endişelenebilecek bir durum oldugunu dusunmuyorum ve tahminimce yine kendi aracimdan yola cikarak yaklaşık 1.400.000 km de dolmasi muhtemel görünüyor. Bu da parcanin oldukca uzun omurlu oldugunu gosteriyor.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
beyler renault DPF leri piyasadaki en ama uçuk seviyede fark ile en az arıza çıkaranlardan biri ve mükkemmel çalışıyor.

sadece bilinmesi adına yazıyorum sizler renault'un önerdiği yağı kullandığınız sürece neredeyse arıza sıfır ihtimal
dikkat edin forumumuzdada dahil dpfleri arızalanmış kişilerin %90ı RN normu tutmayan yağ kullanmışlar ona dikkat.

doğru yağı seçin ve yola devam,bırakın makina yapsın bildiğini gayet iyi yapıyor zaten..