Clio hb 1.4 8v VS Clio hb 1.4 16v Karşılaştırması

deathstar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamun Aleyküm abiler.Bu konu üzerine çok araştırma yaptım başlıktada belli olan konu hakkında.Gördüm ki kulaktan duyma bilgilerle yorum yapıp insanları yanlış bilgilendiriyorlar.Ben doğru biliyorum demiyorum tabiki de sadece günlük hayatta ustalardan ve internette yapmış olduğum araştırma sonucu şuna vardım.Tabiki 2001 model clio hb hakkında bu yazdıklarım belirtmek isterim.

8v clio 1.4 motor parçaları (buji vs.) daha ucuz.Yani bi motor bakımı daha ucuza halledebiliyorsunuz.Şehir içi alt devirlerde çok canlı.Ve taksicilerin en sevdiği motorlardan.Belirtmek isterim ki taksici bir motoru seviyorsa o motor muhakkak sağlamdır.Çok yakar diye birşeyde yok ayrıca.Tam tersi hatta.Fakat 16v göre daha serilikte altta kalıyor şehir içinde 16v 8v e göre yakıt konusunda biraz tuzluluk yapıyor.şehir dışında da 8v 16 ya göre tuzlu.Ayrıca 8v motorlar için en sorunsuz motorlardna diyorlar örnek verecek olursak çoğu önde gelen araba firmaları 8v motor üretmeye başladılar.Belki sistem daha basit diyedir onu bilemiyorum.Kısaca 8v kulaktan duyma bilgilerle kötüleyen arkadaşları gördüm ben çoğu yerde burası için demiyorum tabiki burada görmedim.Eklemek istediğiniz yahut yanlış biliyorsun dediğiniz bilgiler varsa paylaşalım abiler sevinirim.Çünkü bu konunun önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.Hayırlı günler diliyorumrenoreno

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
0-100, serilik ve son hız konularında 1.4 16v motorlu araçlar bariz üstün gelir,yakıt tüketimleri hemen hemen aynıdır.
Teknoloji yükseldikçe bakım maliyetlerinin artması da kaçınılmaz olur.

deathstar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
0-100, serilik ve son hız konularında 1.4 16v motorlu araçlar bariz üstün gelir,yakıt tüketimleri hemen hemen aynıdır.
Teknoloji yükseldikçe bakım maliyetlerinin artması da kaçınılmaz olur.

Kesinlikle katılıyorum hocam.Benimde araştırmalarım hep sizin dediğiniz yöndendi.Bence ekonomik araç ve maliyeti ucuz araç arayanlar 8v tercih etmeli.Spor ve seri kullanıma 16v biraz daha yatkındır.Ki 100 kusur tork var 8v araçta 75 beygir 900 kusurda ağırlık bu araç zaten seri oda ayrı bir konu 16 ondanda seri

*UfukASLAN

Ufuk ASLAN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet motor reflekteye girse 8v 16 v göre yarı yarıya maliyeti var.
Ben 16 V olanı kullanmaktayım .
16 V şehir içi ve şehir dışı olarak uygun olanı
Araça 4 kişi bindiği an itibari ile 8 v 16v göre çok geride kalmaktadır.
Yakıt konusun da belki 10 kuruş daha az yakar ama seri olma ,yokuş vb gibilerde 16 v çok avantajları var

ketoral

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
8v olanda alt devirler rahat çeviriyor, trigeri ve bakım maliyeti parçaları 16v motora göre yarı yarıya ucuz... 75 bg araba tabiki seri değil ama rahat gidiyor..

16v olan motor alt devirlerde biraz cansız 2 binli devirlere geline kendini buluyor..98 bg olmanın seriliği var seri araba..bakım maliyeti pahalı..ama sürüş seriliği ataklığı güzel..

admiral

Barış KARA,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hem 1.6 8v hemde 1.6 16v clio hb kullandım. Eski arabam 8v di. Su anda 16v kullanıyorum. 16v bakım maliyetleri yönünden daha tuzlu olsa da, yüksek devir cevirebilmesi ve ataklığı ile 8v den daha başarılı. Sonuçta yeni teknoloji. Yakıt bakımından bence çok bir fark bulunmuyor. 16v tavsiye ederim bende fikir sahibi olmak isteyen arkadaşlara

HTC One X+ cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

deathstar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende 8v kullanıcısı olarak size katılıyorum hocam 16v seri haklısınız araca 4 5 kişi bindiği zaman yokuş çekişlerinde falan tabiki üstündür.Zaten Mantıkken adam 16v motor yapıyor maliyeti daha pahalı oluyor e üstünlüğü tabiki olacak millet neden 16v seçsin ozaman dimi :)Ben 8v kullanıcısı olarak şehiriçi daha bi az yakıt yakıldığını gördüm ve araçta tek ben olduğum vakit yokuş yukarı falan dinlemiyor gidiyor fazla kişi olduğunda vites düşürmek isteyebilir oda benzin lpg ye göre değişiyor sanırım şahsen benim arabam benzinli çekişi ondan güzel olabilir şahsen başıma pek çekişten yana problem geldiğini hiç hatırlamıyorum ve motor bakımı hep sevindirdi beni bu benzin fiyatlarında birde pahalı parçalarla uğraştırmadı.Bu yüzden 16v 8v arasında kalanlar ne istediklerini önce bilmeli sonra seçim yapmalılar.Ama 16v herzaman aklımda kaldı 8v motoru nekadar sevsemde

deathstar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
8v olanda alt devirler rahat çeviriyor, trigeri ve bakım maliyeti parçaları 16v motora göre yarı yarıya ucuz... 75 bg araba tabiki seri değil ama rahat gidiyor..

16v olan motor alt devirlerde biraz cansız 2 binli devirlere geline kendini buluyor..98 bg olmanın seriliği var seri araba..bakım maliyeti pahalı..ama sürüş seriliği ataklığı güzel..

Hocam 75 beygir seri değil demişsiniz ama bence 116 nm yada 106nm tork yanlış hatırlamıyorsam bu değerler arasındaydı torku 2001 hb 930 kg araba için bence oldukça seri kullanış imkanı sağlıyor.Yanlışmı söylüyorum bilmiyorum ama bana öyle geldi.

deathstar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hem 1.6 8v hemde 1.6 16v clio hb kullandım. Eski arabam 8v di. Su anda 16v kullanıyorum. 16v bakım maliyetleri yönünden daha tuzlu olsa da, yüksek devir cevirebilmesi ve ataklığı ile 8v den daha başarılı. Sonuçta yeni teknoloji. Yakıt bakımından bence çok bir fark bulunmuyor. 16v tavsiye ederim bende fikir sahibi olmak isteyen arkadaşlara

HTC One X+ cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

1.6 8v kullanmadım ama güzel gidiyor olmalı.1.6 motorun güzelliği ile.Ama 1.6 8v yakıt konusunda üzer gibi sanki.motorda 1.6 olunca :)

Alper_404

Alper ATAMAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4 yıldır 1.4 8 v kullanıyorum arabanın ciğerine göre gideri var :) kendincede bi gücü var az da yakıyo daha ne olsun :)
ilerde kısmet olursa birde 16 v demenek isterim