Clio IV Hoparlör Değişimi / Ön - Arka

CLIO-IV

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Clio 4 Joy versiyon ön ve arka hoparlörleri değiştirdim. 4 kapıya da 16 cm pioneer hoparlör takıldı. Arkalar çok güçlü ses verirken, önler neredeyse arkadakilerin yarısı kadar ses verebiliyor. (hoparlörler aynı)

Birkaç yerde daha benzer durum yaşayanlar olmuş. Sebebi ne olabilir? Kablolama vs. artı eksi tekrar tekrar kontrol edildi, değişen birşey yok... (arka kapı soketleri çıkarılıp tekrar test edildi yine önler zayıf)

Joy versiyondaki teypte ön-arka ayarı yok, teyp kaynaklı olabilir mi?

Pioneer TS-F1634R 200 Watt / 25 RMS 2 Yollu Hoparlör

img20200115103514-1579076448.jpg

d3dbfcf1e1e696b4e422c0eb2fa332e8.jpg

achterspeaker.JPG

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
anlamadığım şey montajcınız nasıl 16cm hoparlörü arkaya yerleştirmeyi başardığı?
metal kapıda takması bir dert hadi taktı diyelim kapı kartonuda kurtarmıyorki onunda kesilmesi lazım.

eminmisiniz 16cm olduğuna arkaların? yazım hatasıysa oda ayrı bir soru işareti çünkü diyelim önü 16cm arkayı 13cm yaptınız bu seferde bu seri pioneerin 13lüğü yok bunlar sadece 16cm olarak üretildi?

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
birde ön arka ayarı olmadığına eminmisiniz ? hayatımda bu ayarı olmayan 4 çıkışlı teyp hiç görmedim, şahsen şu an joy faz 2 kullanıyorum onda var ama joy 1 hiç kullanmadım

CLIO-IV

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arka kapılarda kasnak kullanılarak 16 cm hoparlör hiçbir delme kesme olmadan yuvaya oturabiliyor. gayet sağlıklı şekilde... (ts-1634r hoparlörlerin mıknatıs kısmı orj. 13 cm hoparlörün ki ile neredeyse birebir aynı genişlikte..) çokta güçlü güzel ses veriyor diyebilirim. aynısını ön kapı hoparlörleri içinde söylemek isterdim ama arkaların yarısı kadar ses verebiliyorlar..

araç faz 1 clio4, üzerindeki classic teyp ayarlarında sağ sol balans, ses ayarları vs. olmasına rağmen ön-arka ayarı (fader) bulunmuyor..

ayrıca ön kapıdaki hoparlörlere gelen kablo arkadakilere kıyasla çok ince..

muhtemel teyp yazılımı ile ön hoparlörlere gelen gücü sınırlamışlar.. (renault harikası) zaten arkada orjinalinde hoparlör olmadığından onlarda bir sıkıntı yok.

teyp değişmeden 4 hoparlör ekleseniz dahi önler %50 arkalar %100 perfmnsla çalışabiliyor. (hoparlör rms değeri orjinale en yakın olan seçildi, malum teyp çıkışları güçsüz, besleyebilsin diye)

anlaşılan o ki 4 hoparlör + yeni güçlü çıkışlara sahip bir teyp almadan mevcut sistem iyileştirilemiyor. (amfi vs. istemiyorum, araç içinde azda olsa düzgün ses olsun yeter)

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
durum böyle ise :

1) fader olmamasının ana sebebi zaten araçta orijinalde faderlık durumun olmayışı unutmayın araba orijinalde arka hoparlörsüz ee haliye ön arka ayarı olmaması normal bence sebeb budur.

2) teybin ön arka farklı güçlerde olduğundansa açıkcası bence yaşadığınız durum araç içi akustik bir durum, şöyle düşünün:

ön taraf :

a) Ayağınız ,halı vs engel
b) ön göğüs engel (hoparlörün ne kadar uzak olduğuna takılmayın mikrofon ile analiz yaparsanız göğüsün ne derece uçuk bir olumsuzluk olduğunu görürsünüz)
c) ön cam devasa bir yansıma bu üst frekansları attırabilirken alt frekansları düşürebilirki genelindede bu şekilde olur zaten

arka taraf:

a) siz tek başınaysanız olduğu gibi açık ayak vs yok (muazzam bir fark olur)
b) engel olacak devasa bir göğüs,vites topuzu,el freni vs yerine minicik bir egsoz tüneli
c) cam vs gibi yansıma,faz bozmaya sebeb olacak bir durum yok.

anlamanın çok basit bir yolu var eğer çok şüpheliseniz,teybin arkasından soketdeki ön çıkışları ve arka çıkışları ters düz yapın önler arka hoparlörleri, arkalar önleri beslesin zerre fark olacağını düşünmüyorum

CLIO-IV

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konu üzerinden baya zaman geçmiş güncellenmemiş...

Orjinal teyp ile bugüne dek müzik değil uğultu dinliyormuşuz resmen. Teyp değişimi ile sonunda 4 kapıdanda oldukça kaliteli, tertemiz ses alabildik. Aradaki fark ciddi anlamda uçurum...