Clio IV Torpido Aydınlatması Yapıldı (lkr_yldz)

lkr_yldz

İlker YILDIZ
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlarım merhaba. Renault'un eksiklerini tamamlamaya devam ediyoruz :D 2013 model bir araçta nasıl olmaz diye hala şaşırmış olduğum torpido aydınlatma ışığını yeni Clio IV'e kendim uyguladım. umarım beğenirsiniz.

öncelikle resimde görünen anahtardan 1 adet alıyoruz. bu anahtarı seçmemin nedeni ben 2 renk ışık koymak istedim. istersem beyaz renk ışık yanacak istersem aracım gibi kırmızı renk
:D

daha sonra torpidoyu söküyoruz. bu işlemin resimi maalesef yok tek başıma yaptığım için hiç aklıma gelmedi :) torpidoyu sökmek çok basit torpido altına baktığınızda torpido gözünü tutan 2 adet pim göreceksiniz birini sağa diğerinide sola çekince torpido gözü olduğu gibi elinizde kalıyor ve dışarı alabiliyorsunuz.

daha sonra aldığımız anahtarın geçebileceği genişlikte dikdörtgen şeklinde torpidonun tavan kısmına bir delik açıyoruz ve anahtarımızı yerleştirip sıcak silikon ile destekliyoruz.

torpido güzünün içene bir adet beyaz renk 10 cm şerit led ve bir adet 10 cm kırmızı şerit led yerleştiriyoruz. yerleştirdiğimiz ledlerin kablolarını anahtara getirmek için küçük bir delik açıyoruz.

ledlerin (+) uçlarını anahtarımızın dış kısımda kalan uçlara tek tek bağlıyoruz.
daha sonra direksiyon kutusu altındaki sigorta tablasından tavan lambasını besleyen sigortadan elektrik alıyoruz. maalesef bu kısmında fotosu şu an yok ama daha sonra ekleyeceğim.
sigorta kutusundan aldığımız elektriği aydınlatmamız sürekli açık kalıp aküyü bitirmesin diye koyduğumuz 2. anahtara bağlıyoruz.

bu anahtarı bütün oto elektrikçilerden özellikle alarm bağlayan elektrikçilerden 3-5 liraya temin edebilirsiniz.
daha sonra aynı anahtarın diğer kısmından çıkan elektriği 1. anahtarımızın boşta kalan ortadaki kısmına giriyoruz.

ve yerleştirdiğimiz ledlerin (-) uçlarını birbirlerine bağlıyoruz ve aracı torpido kısmının üst
tarafında bulunan mavi kablo ile bağladığım yerden şase alıyoruz

ve sonuç
artık torpidomuz ışıl ışıl
:halay

ayrıca aracımızı servise götürürken anahtarımızı off konumuna alırsak servis herhangi bir elektrik devresi ile oynadığımızı anlayamaz ve aracımızın garantisi ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamayız. yani bu şekilde ışığımızı kapalı konuma alabiliriz.

Tüm hakları saklı değildir. tamamen kendi el emeğimle yaptığım bir çalışmadır. isteyen herkes alıp uygulayabilir. takıldığınız yer olursa bana ulaşıp sorabilirsiniz.

İLKER YILDIZ

Moderatörün son düzenlenenleri:

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Elinize, emeğinize sağlık, reno tasarımları merkezi RFC..:eyv

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Emeklerinize sağlık çok güzel olmuş lakin işin içinde Garanti olduğu sürece aracıma tornavida dahi vurmam..

Paylaşım için Teşekkürler.

GhettoParty

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eline emeğine sağlık

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hayırlı olsun gayet başarılı:eyv

mhurat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlker Hocam Eline Koluna Sağlık Çok Başarılı Olmuş Ben Beğendim Gerçekten Güle Güle Tadını Çıkarın :)

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
emeğinize sağlık, çok güzel olmuş. anlaşılır şekilde fotoğraflı tek tek açıklamışsınız:eyv son olarak garanti konusuna değinmeniz yerinde, değişim yapmak isteyenin aklında bulunur.

Sami Demirpaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Harika olmus. Garanti hic umrumda degil gule gule kullanin..

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 4 Beta ile gönderildi

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Emeklerine sağlık çok hoş uygulama olmuş:eyv

lkr_yldz

İlker YILDIZ
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elinize, emeğinize sağlık, reno tasarımları merkezi RFC..:eyv
çok teşekkürler. yakın zamanda yeni bir uygulama daha geliyor :eyv

Emeklerinize sağlık çok güzel olmuş lakin işin içinde Garanti olduğu sürece aracıma tornavida dahi vurmam..

Paylaşım için Teşekkürler.
garanti benim içinde önemli ama araçtan zevk almak dahada önemli o yüzden pek umursamıyorum artık

Eline emeğine sağlık
teşekkürler

hayırlı olsun gayet başarılı:eyv
saolasın teşekkürler

İlker Hocam Eline Koluna Sağlık Çok Başarılı Olmuş Ben Beğendim Gerçekten Güle Güle Tadını Çıkarın :)
beğenmenize sevindim çok teşekkürler

emeğinize sağlık, çok güzel olmuş. anlaşılır şekilde fotoğraflı tek tek açıklamışsınız:eyv son olarak garanti konusuna değinmeniz yerinde, değişim yapmak isteyenin aklında bulunur.
forum paylaştıkça güzel değil mi :bravo

Harika olmus. Garanti hic umrumda degil gule gule kullanin..

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 4 Beta ile gönderildi
aynı fikirdeyiz :)

Emeklerine sağlık çok hoş uygulama olmuş:eyv
çok teşekkürler saol