Clio Joy 1.2 EDC 120 bg. Yağ Eksiltme ve Yakıt Sorunu

metehanaslan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle herkese merhaba. 22.000 Km'de ikinci el almış olduğum 2015 model clio 4 1.2 Turbo edc 120 bg. aracımla aranıza katılmış bulunmaktayım. Bilgi paylaşımı ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim :)

Aracımı bir süre kullandıktan sonra motorun sağından 2000 devirden sonra gelen tıkırtı (zincir sesi) duymaya başladım. Bunun için aracı aldığım yer olan Bursa Renault Mais servisine gittiğimde trigerden geldiğini söyleyip randevu verdiler. Aracı bıraktım 3 gün kaldıktan sonra arayıp yağ eksilttiği için bu sesi yaptığını trigerin değişmesine gerek olmadığını yağı tamamlayınca geçtiğini ve 1000 km sonra ölçüm yapıp kontrol edeceklerini belirttiler. Bakalım takip sonunda normalden fazlamı eksiltiyor yoksa normal mi eksiltiyor belli olur, gelişmeleri buradan yine aktarırım. Buna ek olarak servisten araca enjeksiyon yazılımı güncellemesi yaptıklarını söylediler servise gitmeden önce şehir içi ortalama 5.5 - 5.6 civarında yakan aracım aynı yollarda aynı şekilde kullanmama rağmen yazılımdan sonra 6.4 - 6.5 civarında yakmaya başladı. Servise sorduğumda yazılımla alakalı olmadığını ama kontrole gittiğim zaman bakacaklarını hatırlatmam gerektiğini söylediler.

Bu tarz bir durumu yaşayanlar ya da tavsiyesi olan var mıdır ? (Aracım garanti kapsamında)

Son düzenleme:

Berkay G.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorun hakkında bilgim yok ama size tek önerim Mais Bursa'ya götürmemeniz olur. Aşırı yoğunluktan mı artık nedense aracınız ile kesinlikle doğru düzgün ilgilenmiyorlar, robota bağlamışlar, sorununuzu bile dinlemeden ezbere konuşuyorlar. Aksatmadan tüm bakımları orada yapılmış aracın garantisi yeni bitmiş olmasına rağmen ufacık bir problemini dahi çözmüyorlar. Mümkünse genel müdürlüğe bağlı olmayan bir servise gösterin.

metehanaslan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Açıkçası mais ile ilgili kötü yorumlarla çok karşılaştım aracı oradan aldığım için maisi tercih ettim ve tereddütle aracımı bıraktım. Ancak gittiğimde gayet ilgilendiler ve ben bir talepte bulunmadığım halde triger sesine benziyor trigeri garanti kapsamında değiştirelim diye kendiler teklif etti ve bir sorun çıkarmadılar. Daha sonrasında yağ eksiltmeden kaynaklandığını farkettiklerinde değişim yapmaya gerek kalmadan sorunu çözdüler. Kısacası ben olumsuz bir durumla karşılaşmadım gayet ilgili ve süreç boyunca sürekli bilgilendirme yapan bir servis danışmanları vardı. Mais ile ilgili duyduğum kötü yorumlar sonrasında şaşırtıcı bir durum oldu belkide benim şansıma bu sefer böyle denk geldi :)

metehanaslan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İki defa 1000 KM kontrolü yapıldı şuan için yağ eksiltme söz konusu değil ses de kesildi. 2000 KM sonra tekrar kontrol edilecek. Yakıt tüketimi konusunda servis ısrarcı şekilde öyle bir ayar değişimi yapmadıklarını ondan olmayacağını söylüyor ancak faturaya baktığımda enjeksiyon ayarı yapılmış gözüküyor. 2000 KM kontrolüne gittiğimde biraz daha uğraşacağım bakalım