Clio Symbol Kızdırma Bujisi Sorunu

SerhanÇELİK

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
34-İstanbul
senin adına sevindim. Benim arıza devam ediyor. Kafasına göre iki gün yapıyo bir gün yapmıyo. İşlerden fırsat bulursam servisine götürcem bakalım servis nediyecek.

Benim Araç Kafayı Yedi Bu Gğn Aynı Sorun Tekrarladı Bakalım Ne Olucak Yarın Sabahtan Servise Yolum Düştü Yine

clio09

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim sorunum farklı. kontağı açınca lambalar yanıyor ama kızdırma bujisinin lambası yanmıyor. o yanmadığı için araba marş basıyor ama ateşlemiyor. normalde tüm lambalarla beraber yanıp sönerdi. diğerleri yanıyor ama ilk kontağı çevirdiğimde kızdırma lambası yanmıyor. yarım saat sonra yanıyor ve araç çalışıyor. sorunu bulamadık.

HatMusEge

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir kaç gün önce otobanda en sol şeritteydim.Bir baktım kızdırma bujisi göstergesi yandı araç kastı kendini yavaşladı gibi oldu.Neyse zar zor en sağ şerite yanaştım.Biraz bekledim sorun düzeldi.Bu böyle devam etmeyecek diye dün aracı yetkili servise götürdüm.Akşam üzeride aldım.Sorunu düzeltmişler.Şuan hatırlamıyorum ama biryer gevşemiş onu sıktık felan dediler.Düşünüyorum ama nereyi sıktıklarını hatırlamıyorum:)

Gaz pedalımı dediler yoksa bujilerden biryer mi gevşedi sıktılar bilemiyorum:) Ama sorun şuan düzeldi.Bakalım tekrar yapacakmı. Hatta para felan da istemediler.Artık garanti süresi dolmadı o yüzden mi istemediler yoksa önemsiz bir sorundu sadece atıyorum vida sıktıkları için mi istemediler bilmiyorum:)

Bu konuda aydınlatıcı bilgi verebilecek varmı acaba?

Son düzenleme:

SerhanÇELİK

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
34-İstanbul
benim sorunum farklı. kontağı açınca lambalar yanıyor ama kızdırma bujisinin lambası yanmıyor. o yanmadığı için araba marş basıyor ama ateşlemiyor. normalde tüm lambalarla beraber yanıp sönerdi. diğerleri yanıyor ama ilk kontağı çevirdiğimde kızdırma lambası yanmıyor. yarım saat sonra yanıyor ve araç çalışıyor. sorunu bulamadık.
Marş Yapmadan Bir Kaç Defa Panelde Işıklar Yanacak Şekilde Kontağı Bir Kaç Kez Açıp Kapatın Faydalı Olacaktır
Bir kaç gün önce otobanda en sol şeritteydim.Bir baktım kızdırma bujisi göstergesi yandı araç kastı kendini yavaşladı gibi oldu.Neyse zar zor en sağ şerite yanaştım.Biraz bekledim sorun düzeldi.Bu böyle devam etmeyecek diye dün aracı yetkili servise götürdüm.Akşam üzeride aldım.Sorunu düzeltmişler.Şuan hatırlamıyorum ama biryer gevşemiş onu sıktık felan dediler.Düşünüyorum ama nereyi sıktıklarını hatırlamıyorum:)

Gaz pedalımı dediler yoksa bujilerden biryer mi gevşedi sıktılar bilemiyorum:) Ama sorun şuan düzeldi.Bakalım tekrar yapacakmı. Hatta para felan da istemediler.Artık garanti süresi dolmadı o yüzden mi istemediler yoksa önemsiz bir sorundu sadece atıyorum vida sıktıkları için mi istemediler bilmiyorum:)

Bu konuda aydınlatıcı bilgi verebilecek varmı acaba?

O Konuda İllaki Bilgisi Olanlar Vardır

clio09

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bilgisayarda
ana role kontrol devresi
1 nolu silindir yanma odası
ısı sıcaklık kaptörü devresi

bu 3 hata çıktı.
sigorta kutusuna wd 40 sıktılar komple. oksit varmış. bakalım yolda bırakıncaya kadar sürmeye devam.

HatMusEge

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar kızdırma bujisi göstergesinin yanma problemi çözüldü.Ancak o sorunla beraber sanki ortaya çıkan araçta kasma olayı yani sanki çekişten düştü.(Yada psikolojik bilemiyorum) sorunu var.Bu sorun neden yapıyordur.Bujileri felan mı değiştirsem.Araç 69 000 de.2010 model.Yada başka tavsiyesi olan varmı bu konuda?

Bujilerle ilgili sıkıntıysa orjinal parça olmak kaydıyla neye mal olur bu durum?

temha_lore

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar aynı sorun bendede var! forumda sıkça açılan diğer başlıklardaki kızdırma lambası sorunundan biraz farklı.

aracım clio 1.5DCI 2003 model

aracı tamirciye daha doğrusu pompacıya götürmeden önce bu sorun yoktu. gitme sorunumda araç rolantide çalışırken silkeleme yapıyodu arada. sonra pompacıya gidip enjektörleri ölçtürdüm. iki tanesinin basıncı azdı diğer ikisine göre. enjektörlerin içindeki tetikleyici denen parçalardan yaptığı söylendi ve değişti. bir iki gün sonra kızdırma ışığı hararet ışığı yanmaya başladı( ilk kontağı çevirdiğimizde) bu iki ışık sönmeden mümkün değil araba çalışmıyor. bilgisayara bağlayıp hatayı silmek gerekiyor. hata silindikten sonra araç ilk marşta çalışıyor. tekrar pompacıya götürdüm bu sefer kızdırma bujilerini değiştirdiler trigerin (veya başka bir kayışta olabilir pek bilgim yok) dişleri iki diş kayıkmış onu düzeltmişler adını hatırlamadığım bir parça ters bağlanmış onu düzeltmişler. sonuçta arıza geçti dediler.

fakat yaklaşık 1 hafta dolmadan aynı arızayla bu gün karşılaştım. Allahtan bu gün 3. denemede araç çalıştı. önceden belki 20-25 defa deniyorum. artık kontağı çevirmeye korkuyorum. bu arıza hakkında bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

ayrıca Serhan Çelik kardeşim sen bir çözüm bulabildinmi?

Merhaba belki konu eski ölü ama bende 2009 model bir clio var ve rolentide sanki arama stop edecekmiş gibi kendini kasıyor ama şimdilik etmiyor çok şükür.sizdede buna benzer bir problem yazmışsınız acaba o sorununuz bahsettiğiniz işlemden sonra düzelmişmiydi.bana mazot pompa müşürü arızalı değişecek diyorlar 500 tl ye patlıyor.bilgi verebilirseniz sevinirim.

Egokmen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar kolay gelsin ben 2003 clio 2 aldım bakım yaptırdım aldığımda ve enjektör temizleyici koydum sorasında aracı yıkadım birkaçgün sonra ve kızdırma ışığı yandı ve sönmedi. Tamircide bujilerin sağlam olduğunu söyledi hatayı sildi 1 hafta demeden tekrar yandı ve yakıt tüketimide fena arttı konunun çözümü nedir bilen varmı artık aracı satmayı bile düşünür hale geldim. Şimdiden teşekkürler.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar kolay gelsin ben 2003 clio 2 aldım bakım yaptırdım aldığımda ve enjektör temizleyici koydum sorasında aracı yıkadım birkaçgün sonra ve kızdırma ışığı yandı ve sönmedi. Tamircide bujilerin sağlam olduğunu söyledi hatayı sildi 1 hafta demeden tekrar yandı ve yakıt tüketimide fena arttı konunun çözümü nedir bilen varmı artık aracı satmayı bile düşünür hale geldim. Şimdiden teşekkürler.
Enjektör lere baktırın . Egzoz dan duman atıyor mu