Clio yağ secimi kafa karısıklığı

drtroy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 2005 model 1.4 16v CLİO HB (LPG Li) olan aracımın yağ değişimini 4000 km önce yaptım.
Bu değişim öncesi yağ araştırdım ve MOBİL-1 0-40 full sentetik yağ koydurdum. Yağ eksiltme yada ek sorun yaşamadım ama bu arada çeşitli şeyler oldu kafam karıştı.
Önce 2008 polosu olan arkaşımada bu yağı tavsiye ettim. Arkadaşım yağı alıp özel bir servise gitti fakat 0-40 yağı kabul etmemişler. İlla 10-40 olacak bu motorların FİNCAN(??) ları ses yapıyor gibi birşey söylemişler. 10-40 yarı sentetik yağ koymuşlar.

Neyse bu durumu pek önemsemedim sanayide başka bir iş için ustama gittim orada bu konuyu sordum. O da bana sizin arabayada 10-40' yarı sentetik dışında yağ koymuyoruz. Üretici bunu tavsiye ediyor falan deyince şüphem arttı. Aracıma daha önce yetkili servis 5-30 ve 5-40 tam sentetik yağ kullanmış. Ben ne yapmalıyım? Bu motorlar gerçekten hangi yağ ile daha verimli çalışıyor?
Mobil 0-40 yağ motoruma zarar verir mi?
Yorumlarınızı merakla bekliyorum.
Saygılarımla

ArMy

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
5-40 koymanız yeterli olur. 0-40 da baya ince kaçmış.Şehir olarak aşırı soğuk bir yerde değilseniz ilk marş için 5-40 ideal.

İnce yağ koyuyorsun neden ses yapsın ki araç o kısmı bende anlamadım.Kendileri de yağ satıyorlarsa o nedenle öyle bi muhabbet çevirmiş olabilirler.

Üreticinin tavsiye ettiği koyulsaydı o zaman koysunlar elf'i asıl motor sesini o zaman duy sen :D

16-UğUR-55

Uğur Kaymak,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

escape

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
castrol + borpawer

TAYF

Tayfun DİLMEN, T.C. Vatandaşı
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben 1 hafta öncesinde ekimde aldığım clio sport 1.6 16v arabamın bakımını yaptırdım ilk bakımı olduğu için ne var ne yok herşeyi değiştirttim , yağ seçimi içinde mobil in sitesinden bakarak mobil new life 0w-40 tam sentetik yağ alıp koydurdum ustama arabanın gidişi akışı çok değişti eskiden sanki arabayı arkadan tutan bişey varmış gibi hissediyordum şuan yağ gibi akıyor , yaptırdığım bakımdan ve motor yağından çok memnun kaldım :eyv

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracın kitabında hangi derece 10/40 20/50 her ne yazıyorsa onu koyun. Çünkü yağ pompası dişliden ibarettir. Pompa yapılırken de motorun üst kısımlarına ulaştırılacak olan yağın özellikleri göz önünde bulundurulur. Normalden az veya daha kalın yağ kullanmanız, yani vizkozitesi farklı bir yağ kullanmanız ileriye dönük aşınmaya neden olur.

drtroy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar,

Renault'un açıkçası tam olarak neyi önerdiğini bilmiyorum. Clio 2005 model 1.4 16V araç. Motor kodu K4J diye geçiyor.
Ben Mobil'in sitesinden bakmıştım Mobil 0-40 çıkmıştı. Yağ çok övdüklerinden bende bu yağı tercih ettim ama baya karışık mesele anladığım kadarı ile.

*Korkmazbey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kafa karıştıracak bişey yok aracın çekişinde falan bi problem var mı? çalışmasında problem var mı? önemli olan bunlar...

drtroy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç yağ eksiltmedi, çekiş yada çalışmada sorun yok. Benim aklıma gelen uzun vadede bir sorun teşkil eder mi yada bir sonraki yağ değişiminde özellikle tavsiye edilen bir yağ var mı sorusu.