Clio4 1.5 dci yakit tuketimi

gelawej88

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Saygıdeğer Renault Fun club üyeleri,

Öncelikle aranıza yeni katıldım herkese saygılar, sevgiler. Benim 2017 model 17,450 km Clio 4 aracım var. 1.5 DCİ icon ve şöyle bir sorunum var.

Araba'nın kilometre de kaç litre yaktığını gösteren yer önceden 100 kilometre de 4.1 Litre yazıyorken, şimdiler de ise 100 kilometre de 5.1 litre olarak çıkıyor. Ne yapmam lazım ? yakın zamanda da servis bakımını yaptırdım.

Acil güzel yardımlarınızı bekliyorum

Merhaba, hoş geldin.
Bu bahsettiğin durum bir sorun değil ki.
Eskiden aracın daha iyi yollarda, daha düz yolda, daha az trafikte kullandın diye ortalama olarak 100 km'de 4,1 LT harcadığını hesaplamış. Sonraki dönemde de yokuşlara, çok trafiğe, klimaya maruz kaldığı için doğal olarak fazla tüketim yapmış. Bu da senin yeni ortalamanı 100 km'de 5,1 LT harcandığını hesaplamış. Bende de şu an 6,0 LT görünüyor. Yola göre değişen bir ortalama tüketim hesabıdır bu. Sabit bir değer değildir. 3,5 LT yi de gördüm. dimdik yokuşlarda 12,0 LT'yi de gördüm :)

adanus

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, hoş geldin.
Bu bahsettiğin durum bir sorun değil ki.
Eskiden aracın daha iyi yollarda, daha düz yolda, daha az trafikte kullandın diye ortalama olarak 100 km'de 4,1 LT harcadığını hesaplamış. Sonraki dönemde de yokuşlara, çok trafiğe, klimaya maruz kaldığı için doğal olarak fazla tüketim yapmış. Bu da senin yeni ortalamanı 100 km'de 5,1 LT harcandığını hesaplamış. Bende de şu an 6,0 LT görünüyor. Yola göre değişen bir ortalama tüketim hesabıdır bu. Sabit bir değer değildir. 3,5 LT yi de gördüm. dimdik yokuşlarda 12,0 LT'yi de gördüm :)

Hocam naptin, benim clio yuklu ben o kadar gormedim 😂😂

adanus

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Saygıdeğer Renault Fun club üyeleri,

Öncelikle aranıza yeni katıldım herkese saygılar, sevgiler. Benim 2017 model 17,450 km Clio 4 aracım var. 1.5 DCİ icon ve şöyle bir sorunum var.

Araba'nın kilometre de kaç litre yaktığını gösteren yer önceden 100 kilometre de 4.1 Litre yazıyorken, şimdiler de ise 100 kilometre de 5.1 litre olarak çıkıyor. Ne yapmam lazım ? yakın zamanda da servis bakımını yaptırdım.

Acil güzel yardımlarınızı bekliyorum

Oncelikle aydin hocam bu bir sorun degil, sorun da teskil etmiyor. Yakin zaman servisinden dolayi azicik yakit tuketimin artabilir. 100-200 km yap degisir o oranlar ve havalar soguk maglumunuz yarim litre fark ettirir sicak havaya gore. Gonlunuzu ferah tutun

gelawej88

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam naptin, benim clio yuklu ben o kadar gormedim

Dimdik yokuşta basarken 12 litre neyki, anlık olarak 14-15 litre bile yakar. Ortalamada 12 litreyi bile görmek mümkün ama yakın zamanda yakıt tüketim değerlerinin sıfırlanmış olması lazım. :)

Anlık olarak hiç 12 litreyi görmedin mi hocam?

adanus

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dimdik yokuşta basarken 12 litre neyki, anlık olarak 14-15 litre bile yakar. Ortalamada 12 litreyi bile görmek mümkün ama yakın zamanda yakıt tüketim değerlerinin sıfırlanmış olması lazım. :)

Anlık olarak hiç 12 litreyi görmedin mi hocam?
Vallahi hic dikkat etmedim bizim buralarda hic yokus olmaz usta ondan :D

clio6161

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
clio4 1.5 dci 75hp Şehir iç-dış karışık ortalama hız 39,1 tüketim 4,4lt/100km

funnerman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bence bu tür verileri verirken daha detaylı bilgi şart

ben 1000km yaptğımın, ortlama 3.7lt yaktığımında fotosunu paylaşabilirim

şehiriçinde abanıp, soğuk motorla klima açık 8.9lt yaktığınıda foto paylaşabilirim!

özetle nerde ne koşullarda yaktık arkadaşlar? 90 sabit hızda babamın 2.0cdti 160hp otomatik insigniasıda 4.4lt yakıyor.

benim için real ve genel olanı önemli.

şehiriçinde mantık çerveçevesinde ortlama trafikte sürdüğümde ortlamam sayacı öncesinde sıfırladım ise 6.5lt civarı, altını gördüğünü söylüyorsanız şehir içi olsada trafiksiz ortamdasınız demektir.

90 sabtde 3.6-3.8 arası

120de 4.8-5.0 civarı

130da 5.6 civarı yakıyorum

araç 1.5 dci 90 edc

bu değeler hemen hemen bünyemizde bulunan 30 küsür 1.5 dci clio 4 dde aynı kimse kalkıp ooo yok öyle birşey vs çekmesin kimseninki okunmuş yada özel yapım clio 4 değil :)

Benim aracım 75 Hp dCi ve sizin belli hızlarda tükettiğiniz değerden klima açık olarak 1300 takıma tırmanıp geri dönerek ortalama 3.6 yaktırdım Mersinden meşhur Pozantı yokislarina çıkıp gelinen yoldan 100 km sabit gidip gelindi. Edc olunca 0.5 lt fazla yakıyor Clio dizeller, bilginize.