Clio4 4.yıl bakımı

quartal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, bende de 2014 model 0.9 cc bir clio var. Aracı 42.000 km'de 2. el almıştım ve ilk sahibi periyodik bakımlarını yaptırdığını en son geçen şubat(2017) ayında 40.000'de rutin bakımdan geçtini söyledi. Önümüzdeki yıl(2018) şubat ayında aracı tekrar servise göstermeli miyim yoksa 60.000 km'yi mi beklemeliyim?

No; Yılda ortalama 10.000 km kullanıyorum. 2018 Şubat'ta araç henüz 50.000 km'de olacaktır.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
:bravo

Arkadaşlar biraz geç yanıt veriyorum kusura bakmayın. Aracımı İnanlar servise bakıma götürdüm, Zeki bey çok ilgilendi sağolsun. Araçta 4.yıl bakımı ve lastik değişimi yapıldı. Bakım ücreti 1.600 TL üzerinden %25 indirimle 1200 TL ye yapıldı. Bakımda yapılanlar; Yağ, yağ filtresi, karter tapa conta, hava filtresi, polen filtresi, buji, aksesuar kayış kiti, aksesuar kayışı (triger) değişimi yapıldı. Frenlerin tamamı sökülüp temizlendi, (Fren aksam temizleyicisi 500ml, 14,50 TL) abs kontrolleri yapıldı. Bunun dışında araç lastikleri artık dört yılı doldurmuştu ve Zeki beyle kontrol ettiğimizde lastiklerin çatlamaya başladığını gördük. Bridgestone'nun Renault'a özel kampanyası vardı, tanesi yaklaşık 175 TL'den dört lastiği de yeniledik, 700 TL'de o tuttu (Lastik değişimi, balan ayarı, vs ücrete dahil). Araç komple kontrol edildi, bir gün serviste kaldı, başka bir sorun tespit edilemedi. Toplam 1.914,50 TL'ye yapılmış oldu bakımları.
Özel serviste daha ucuza mal olurdu diyecek olan arkadaşların görüşüne saygı duyarım ancak Usta kolay bulunmuyor piyasada. saatte 100 km hızla gittiğim aracın sağlam ve ehil ellerde bakımının yapıldığına emin olmamın maliyeti benim açımdan tartışılamaz. Ayrıca bu kalitede lastikleri bu fiyata dışarıdaki usta takamazdı, bakımdan kazansan lastikten zarar ederdin. Kredi kartının kampanyasıyla da peşin fiyatına 6 taksit oldu (inanlar 2 taksit, işbankası +4 taksit verdi). Umarım bu bilgiler aracının dördüncü yıl bakımı yaptıracak olan kişiler için faydalı olur. Ben arayıpta bulamamıştım.

elpida

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracınızın sağlıklı ve uzun ömürlü olması için yıl veya km hangisi önce dolarsa bakıma götürmenizi tavsiye ederim. Yani 60.000 km olmasa bile bir sene sonra bakıma götürmeniz gerekmektedir. Çünkü motor yağıında bir kullanım ömrü vardır, araç hiç kullanılmasa bile bir sene sonra motor yağı vasfını yavaş yavaş yitirmeye başlayacaktır.

elpida

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, Clio 4 1.2 EDC aracımın periyodik bakım için 4. yılına giren ve yaklaşık 31.000 Km de olan aracım için

*Orjinal Renault Servisi Zamanlar (Antalya) yı aradım ve yaklaşık 1.500 TL bedel biçtiler. (Triger kayışı, Alternatör kayışı dahil)
*Sanayide bir ustaya sorduk 900 TL yi bulur dedi.
*Autoking Antalya servisini aradım ve ortalama 750 TL civarında (kayış ve balatalar değişirse) tutabileceğini söylediler. Autoking de yaptırmak mantıklı geldi, yapılan işe ve değişen parçalara garanti veriyorlar ve Bosch marka yedek parça uyguluyorlar.

Sizce de mantıklı mı? Alternatif önerisi olan var mı?

Benim mantığım daha önce yazdığım gibi yetkili serviste yaptırmak yönünde, iyi bir usta bulduysanız özel servistede yaptırabilirsiniz ama risk almaya değmez diye düşünüyorum. Autoking "kayış ve balatalar değişirse" demiş. Kayışın değişmemesi gibi bir opsiyon yok, o kayış de-ği-şe-cek. Anlatmak istediğim bu işte, özel servis ve ustalar mümkün olduğunca ucuza getirmek için güvenlik sınırlarını zorlayabiliyorlar. Oysa ki yetkili servis üreticinin önerdiği şekilde değişimi yapıyor. Eskiden yağı değiştiren usta yağ filtresi daha iş görür diyerek filtreyi değiştirmiyordu. 20-30 TL az verdim diyordun ama altı ay sonra filtre tıkandığında başına daha büyük iş açabiliyordu. Şimdi size kayış iyi, değiştirmeyelim dese on ay sonra ne olacağını kim bilebilir?