Clio4 Klima fanı hakkında

ilkerdeniz35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhablar uzun süredir forumu takip ediyorum.

Cilo4 icon 2014 model aracımda. Başımda iki sorun bulunuyor. Malum havalar soğuk aracın ısınmasını beklemeden klimayı sıcak modda açayım dedim geçen gün sanki sıcak hava vermediğini gördüm. Daha sonra denemek içim AC ışığı SÖNÜKKEN aracı en soğuğa alıp denedim. Takiplerim doğrultusunda herhangin bir fan fan devreye girmedi. Hava soğuk olduğundan dolayı mı girmiyor bilemedim. Böyle birşey var mıdır? Soğuk havada fan çalışmaz mı klima için?

Birde motor sıcakken yani mavi hararet göstergesi yanmıyorken, özellikle sopuk havalarda yokuş aşağı araç viteste iniyorum(yaklaşık 5 km) ve araç soğuyor mavi ışık tekar yanıyor bu normal bir durum mu? Çalışan araç soğumaz diye biliyorum.

Şimdiden herkese teşekkür ederim...

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
çalışan araba soğumaz. en azından motor suyu buz gibi olana kadar soğumaz. o arabada iyi bi sıkıntı var. fan çalışmıyorsa arıza fanda mı fan kontrol ünitesinde mi bilmiyorum. hocam bence direk bi servise/elektrikçiye gösterin. özellikle motorun soğuma olayına kafam yatmadı.

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam aracı vitese takıp yokuş aşağı gaz vermeden iniyorsanız soğuması normal. Pistonlara sadece hava veriliyor yakıt gitmiyor ve ateşleme olmuyor. Aracı aynı yokuşta vitesi boşa alıp indirin soğumaz çünkü rölantide tutmak için yakıt yakacak.

Otomatik klimalarda ısıtma modunda hava ayak altı kısımlardan geliyor, soğutmada ön ızgaradan. Manuel olarak havayı ön ızgaraya yönlendirip deneyebilirsiniz.

ilkerdeniz35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soğuması bana da normal gibi geldi ama sormak istedim. Sanki aracı ilk aldığımda böyle bir sorunum yoktu diye hatırlıyorum. Bu arada klima için manuel olarak deneme yaptım zaten otomatikte klimayı kendi açıp kapattığı için manuel modda denedim fakat yinede bi değişiklik olmadı. Soruşturdum biraz klima gazı az işe ondan yapabilirmiş. İnşallah öyledir. Teşekkür ederim..

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
Hocam aracı vitese takıp yokuş aşağı gaz vermeden iniyorsanız soğuması normal. Pistonlara sadece hava veriliyor yakıt gitmiyor ve ateşleme olmuyor. Aracı aynı yokuşta vitesi boşa alıp indirin soğumaz çünkü rölantide tutmak için yakıt yakacak.

Otomatik klimalarda ısıtma modunda hava ayak altı kısımlardan geliyor, soğutmada ön ızgaradan. Manuel olarak havayı ön ızgaraya yönlendirip deneyebilirsiniz.
evet gaz vermediğimiz zaman motor içine yakıt gitmez. ancak ateşleme olur. ateşleme devam eder sadece yakıt gitmez. hocam motor istop etmiş gibi soğumaz hiçbir aracımda başıma gelmedi.

Duayen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba;
Aynı durum bende de oluyor. Yakıt gitmediği için buji ateşleme yapsa da (benzinli araçlar için söylüyorum) silindirler de benzin olmadığı için yanan birşey de olmayacak ve ısı düşecektir. Bu durumda sadece motor parçalarının hareketinden kaynaklı bir ısı söz konusu. Dizel araçlar da malum ateşleme de olmuyor. Aracın hızı yüksekse motor stop etmiş bir araçtan çok daha hızlı soğuğacaktır.

ilkerdeniz35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tam olarak öyle zaten yakıt tüketimi 0 konumunda. Yakıt olmadan yanma olmaz, yanma olmadan sıcaklık olmaz benimde mantığım bu şekilde ama daha önceden böyle bişey var mıydı hatırlamıyorum.

Duayen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tam olarak öyle zaten yakıt tüketimi 0 konumunda. Yakıt olmadan yanma olmaz, yanma olmadan sıcaklık olmaz benimde mantığım bu şekilde ama daha önceden böyle bişey var mıydı hatırlamıyorum.

Benim aracımda hep öyleydi.

pyhton

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selam bende 2013 1.2 clio joy kullanıyorum birkaç ay önce aldım, kaloriferin ısıtmadığını görünce sanayiye gittim peteklerin temizliği yapıldı, biraz ısıtır gibi oldu ertesi gün yine aynı gittim ustaya bir daha temizledi düşük devirde yarım saat gezdim sol taraf orta sağ taraf soğuk gibi üflüyor du usta bana bu durum renault larda kronik dedi bu normal mi 1. sorum sonra bir başka ustaya gittim termostat tan olabilir dedi onu değiştirdik termostat gitmiş kalorifer çalışıyor ama sağ taraf yine zayıf üflüyor ne yapmalıyım teşekkürler

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
selam bende 2013 1.2 clio joy kullanıyorum birkaç ay önce aldım, kaloriferin ısıtmadığını görünce sanayiye gittim peteklerin temizliği yapıldı, biraz ısıtır gibi oldu ertesi gün yine aynı gittim ustaya bir daha temizledi düşük devirde yarım saat gezdim sol taraf orta sağ taraf soğuk gibi üflüyor du usta bana bu durum renault larda kronik dedi bu normal mi 1. sorum sonra bir başka ustaya gittim termostat tan olabilir dedi onu değiştirdik termostat gitmiş kalorifer çalışıyor ama sağ taraf yine zayıf üflüyor ne yapmalıyım teşekkürler
Kalorifer kazanindaki yönlendirme kapakları tam açılmıyor olabilir