Conta mı yanık yoksa radyatör mü tıkalı

Fahrettin.Atıcı

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhabalar herkese,
aracım lpg/benzinli, klima/karbüratörlü. havaların ısınmasıyla aracım azıcık sıkıştırmada hararet yapmaktadır. radyatörü kontrol ettiğimde radyatörün sağ tarafı yani hortum girişi olmayan tarafı bazen soğuk oluyor. genleşme kabında da sürekli kireç toplanıyor ve su beyazımsı bulanık ama köpürme yok. birkaç ustaya götürdüm direkt conta yanığı dediler. fakat genleşme kabında yağ yok, yağda köpürme-bozulma vs yok. kışın kalorifer ısıtmayınca kalorifer peteğini makineye bağlatıp açtırmıştım ve dünyanın kireç tortusu çıkmıştı, daha sonrasında da ön cam orta dibinde çok az buğu oluyor devamlı olarak. geçenlerde yine hararet yaptığında termostatı kontrol ettim her tarafı kireç tortusu kaplamıştı. ben de termostatı söktüm ve 15 günde bir soğutma suyunu değiştirmeye başladım.15 günde bir suyu değiştirdiğim için su eksiltip eksiltmediğini fark edemiyorum tahminimce su eksiltiyorsa bile çok azdır sanırım. fakat su hala bulanık ve hararet devam ediyor. termostat takılı olmadığı halde radyatörün hava yaparak hararet yapması kafamı karıştırıyor. sebebi ustaların dediği gibi conta yanığı mı aşırı kireç mi? çünkü zati muhterem eski sahibi antifrizden bir haber olsa gerek hiç koymamış sanırım.
şimdiden görüş ve önerilerniz içn teşekkür ederim.

nurettin_kapln

Kayıtlı Üye
60-Tokat
geç cevap veriyorum ancak tüm hortumları ve radyatörü değiştirip biraz antifiriz koyup binip gezin. 3 günde bir suyu değiştirin su temiz dökülene kadar dediğim şekilde gezin. sonrasında motor içi de temizlenecektir.
sorununuzu çözdüyseniz cevap bekliyorum merak etiim