DDT4ALL uygulama kurulumu, kullanımı ve fluence/megane gizli özelliklerin açılması

Kalenderadam

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı günler arkadaşlar;
Bu özelliği ve aynı zamanda bilgiyi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. İnanın görünce çok şaşırdım ve aynı zamanda bir hayli sevindim diye bilirim. Hem bugra youtube kanalında ve de bura da paylaştığınız bilgiler gerçekten çok değerli ve önemli. Kelimeler kifayetsiz kalsa da size çok teşekkür ederim saygılar.

makinecimr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar ekran yanıstmayı bende etkinleştirdim R-linkde menüde açıldı ama telefonu bağladığımda hiçbir tepki olmuyor telefon sürekli olarak şarj alıyor kesiliyor acaba bu neden oluyor bilginiz var mıdır çözüm biliyorsanız paylaşır mısınız?

meganesedan4_34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ddt4all.jpg
Arkadaşlar selamlar n11'den aşağıdaki linkte yer alan ürünü aldım.

https://urun.n11.com/tespit-ve-test...c-ariza-tespit-cihazi-obd2-v15-usb-P137270628

DDT4ALL programını da kurdum fakat ELM327'yi görmüyor program. Driver ve USB sürücüsünü gelen talimat ve internetteki yönlendirmelerdeki şekilde yapmaya çalıştım fakat aşağıdaki hatayı alıyorum. Ne yapmam gerek bir fikri olan var mı ?

wHlISRsLt9EhAAAAABJRU5ErkJggg==

Si2xANjDPNiAglZB6njtVddekJBuQDcyjDQhIApJ2obIB2YBsoBU2ICDJEFthiPO4mlOdtQuRDdRrAwKSgCQgyQZkA7KBVtiAgCRDbIUhaqVZ70pT pQ 59EGWg8kVFBOOpANyAZkA92wgUneyK6aZ6LXvqsWovTSgDQgDUgD0sA4DQhI4zSk 9KANCANSAMz0YCANBM1qxBpQBqQBqSBcRr4f6ex3qFxPjUWAAAAAElFTkSuQmCC
Si2xANjDPNiAglZB6njtVddekJBuQDcyjDQhIApJ2obIB2YBsoBU2ICDJEFthiPO4mlOdtQuRDdRrAwKSgCQgyQZkA7KBVtiAgCRDbIUhaqVZ70pT pQ 59EGWg8kVFBOOpANyAZkA92wgUneyK6aZ6LXvqsWovTSgDQgDUgD0sA4DQhI4zSk 9KANCANSAMz0YCANBM1qxBpQBqQBqSBcRr4f6ex3qFxPjUWAAAAAElFTkSuQmCC

Son düzenleme:

jetanka

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese selam, benim sorunumu da sanırım ddt4all kurulumunda birçok kişi yaşıyor :
1- com3 ve com4 portlar açılmıyor, 34 hata kodu veriyor ve bağlantı kurulmuyor.
2- Çeşitli versiyonlarla yapılan denemeler sonucu tesadüfen programın açıldığı oluyor ama bu sefer de işlem yapılacak ekranın sağ tarafında kırmızı renkli "NO DATA" yazısı çıkıyor ve hiç bir değişiklik işlemi yapılamıyor.
Bu sorunu aşanlardan yardım ve destek rica ediyorum.

Anilben

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uzun aradan sonra tekrar merhabalar.
Tekrar ailemin yanına geldim babamın aracın daha önce r link deki android auto özelliğini ktif etmiştim önceki sayfalarda bulabillir merak eden arkadaşlar.
Şimdi r link geri vitese çekince kamera açılıyor onu aktif etmek niyetim var obd2 cihazını bağlayıp denemedim henuz deneyen varsa aydınlatırsa sevinirim. ntfc uyumlu kameralar ile yapılıyormuş sanırım r link kablolarından hangisinden video sinyalini vermemiz gerekiyor
ve driving eco2 açsak verileri gösteriyormu süs mü deneyenler paylaşırsa sevinirim.

Anilben

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar üstte yazdığım ve sorduğum herşeyi çözdüm
internette dolaşıyorum buğra beyinde dediği gibi başkalarının yazdığı programla(dtt4all) para kazanmayi biliyorlar paylaşım, teşekkür yok herkes aç gözlü kime sorsam yerimiz şurda yerimiz burda..
Muhtemelen android autoyu yukarıda paylastıgım dökümanlardan önce açabilen ustada yoktu..ihtiyacı olan olursa http://www.renaultfanclub.com/showthread.php?t=100979&page=9&p=1099112&viewfull=1#post1099112

Neyse kısa keseyim

Android autoyu aktif ettiğimiz şekilde dtt4all a girip

Şu Sıralamayı izliyoruz,
(Aşamalari hep kayıt altında yada foto çekerek yaparsanız hatalı şeylerde geri dönüş şansınız olur)

Araç olaraK X95Ph2 Megane/Scenic III Ph2

Navigation >Nfd v5.4 (farklıda olabilir uygun olanı bulun)>ECU Configuration :Radio,Audio... ordan açılan menude

Rear Viev Camera sekmesinu buluyoruz
1...Display message: Fittet derseniz bagaj açıkken ekranda bagaj açık yazar
2...Disable RVC: Açarsanız(Fitted) bagaj açıkken kamera görüntü vermez üsttekinide açtıysanız siyah ekranda bagaj açık yazar
3. Rear-Viev -Camera : Fitted r-link sisteminde kamera actık falan övünen gelin yapalim diyenlerden kurtacak olan budur fitted yapin kamera açılsın
4.rvc Dynamic Guidelines:Fitted Bu direksiyona göre arkada aracın gidecegi dinamik yardim cizgisi
5.rvc fixed guidelines: Fitted bu arabanun düz pozisyonundaki yardım cizgileri
6.Guidelines setting : Fitted bu üstte açtıgınız 2 yardım cizgisini (4.ve5.) dtt4all olmadan açıp kapatmaya yarıyan ayar menüsünü açıyor.
altta foto ekledim

R-link e Kamera bağlamaya gelirsek R-link NTSC 4 soketli 6v kamera ile uyumluama NTSC 12v ntsc kamera ilede çalışıyormuş. Kamera Temin edersem takacagım paylaşım yaparım
Bağlantı şeklini türkiyede anlatan paylaşım sever bir insan bulamadım herkes cebinin derdinde almancası olan arkadaşlar alttaki linkden okuyabilir benim yok ama sagolsun arkadas baglantıyıda paylaşmış altta foto ekledim.
https://www.megane-board.de/threads/howto-r-link-rueckfahrkamera-megane-3-bj-2016-geht-doch.32254/
pdf almanca ama rlink için detaylı anlatım var kamera bağlantısı https://dosya.co/of1u3sanqi5p/Rückfahrkamera_R-Link_nachrüsten.pdf.html

uygun kamerayı aliexpressden aldım almışken lastik basınc sensörüde aldım 4 tanesi burda 1 tane parası etmedi kupon falan derken android auto ve geri görüş kamerasının açılması ve montajı ile alakalı video çekip paylaşmayı düşünüyorum gerekirse ama alttaki videoda arkadaşlar acıklamış
Driving Eco2 Açmak isterseniz
Bizim araçda işledi durdugunuz da o seyahatte ki ortalamaz hızınız yakıtınız sürüş tektikleri vs veriyor bazı araçlarda açılıyor fakat çalışmıyormuş tercih sizin
Onuda Ecu Configuration HMI TPMS ... Sekmesindeki ayarları azcık kurcalarsanız eco mode gibi birşey olmasi lazım onu açarak deneyebilirsiniz eco challange i acmayin o gereksiz

Bu işlemleri yaptınız, birçok kişinin yapmayı unuttuğu şey R-link e RESET atmak. Android auto aktivasyonu yada R-Link ile alakali diğer değişimler 5 kez home tuşuna basarak RESET atmayı unutmayın.
Reset attıktan sonra menü tuşuna basın araç iconu gelmiş olması lazım onun içinde geri görüş kamerasını acıp kapatma eco modu uyarılarını açıp kapatma seçenekleri çıkacaktır.

Bu linkler bildigimiz standart geri kamerası bağlamak gibi 12v u geri vitesten alıyor ama 1. vites yada d ye gectiginde r link bir süre daha kamerayı açık tutuyor süre bu sürede ekran kararıyor geriden kameraya elektrik gemediginden, fakat klasik en kolay yol

diğeri için 6 volt destekli bir kameraya ihtiyacınız var ntsc/Pall gücü r link üzerinden alıyor diğer multimedya sistemlerinden farkı 6v destekli kamera
yada uyumlu 12 v kamerayı elektirigi ecu 6v kamera elektiriginden tetik alan bir devre kullanıyorlar

resim-2020-12-22-151811.png
1.Link geri görüşten elektrik alarak 12v destekli kamera bağlıyor 18den sinyal 21 den şasi alıyor kamera için
https://www.youtube.com/watch?v=NPOBbTjopUc
2.Bu arkadas direk gücü rlinkden 6v destekli kamera ile alıyor başlangıca takılmayın dtt4all ile yapıcaksınız o kısmı 18 19 kamera 20 21 kamera gücü
https://www.youtube.com/watch?v=nszg0GtMLaA&t=17s

Son düzenleme:

ewci86

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese Merhaba,

Tüm değerli paylaşımlarınız için çok çok teşekkürler. RFC ve youtube Buğra kanalı sayesinde aracıma (Megane 3 2011 expression) keyif alarak bir çok özellik ekledim.
Son olarak Buğranın videosu sayesinde faz 1 teyp yerinde usbli/bluetootlu teyp dönüşümü yaptım ve mikrofon ekledim. Uğraşırken de çok keyif aldım. Montajı tamamladıktan sonra teyp bluetooth usb hepsi sorunsuz çalışıyordu ancak direksiyondan teyp kumandasının tam randımanlı çalışmadığını fark ettim. Örneğin, ses açma/kapama , önceki/sonraki şarkı ya da radyo istasyonu düzgün olarak çalışıyordu. Gelen telefon aramasını mute tuşu ile cevaplayıp sonlandırabiliyordum fakat kumanda üzerinden aramayı beklemeye alma/ telefon ahizesinde geçme menülerinde kumanda tekerinden geziyorum fakat bastığımda seçim gerçekleşmiyordu.Teyp üzerinden oluyordu. Ek olarak kumanda üzerindeki tuşlardan telefonu menüsünü seçip arama yapılmıyordu,numara girilmiyordu, usb içerisindeki klasörler arası gezinti yapıp seçim yapılamıyordu. sadece readyo/blueooth/usb mod geçişleri sağlanıyordu.
Bu konu için ufak bir araştırma sonucu bu şekilde baz teypten güncel teybe geçişlerde kumandanın bu şekilde çalıştığını öğrendim ve bir çözümde yazılmamıştı. danıştığım bir kaç usta da radyo kumandasının da güncel versiyon kumanda ile değişerek sorunun ortadan kalkacağını bildirdiler. Fakat mevcut kumanda ile güncel kumanda karşılaştırıldığında tüm tuşlar birebir aynı olup sadece üzerindeki yazı baskıları farkı olduğundan çok mantıklı gelmedi. Sonrasında megane3 service manualde elektrik kablolamalarını karşılaştırdığımda kumanda kablolarında birebir aynı olduğun gördüm (Teyp ekranı direksiyon arası bağlantılar). Sonra bu iş olsa olsa ddt4all ile çözülebilir diyerek menüleri araştırdığımda alttaki resimdeki ekran ile çözülebileceğini gördüm denedim oldu. Çok uzun ve ayrıntılı yazarak biraz zamanınızı aldım ama benim gibi "bir özellik varsa mutlaka aktif olmalı" takıntısı olanlar da çözüme ulaşabilsin diye paylaşmak istedim. Ben video falan yapsam kimseye ulaşmaz ama RFC her Renault ve teknololi kullanıcısının ilk bakacağı yer olduğunu biliyorum. Uzun lafın kısası altaki ekrana gelerek "SWRC" seçeneğini "reserved" olarak seçip "write" basıp teyp'e hard reset yaptığınızda; Yukarıda olmuyordu diye yazdığım her özelliğin oduğunu göreceksiniz :) Saygılar

Not: altaki görüntü ddt4all edition mode ile alındığından sağ taraf boş. Araca bağlandığınızda dolu olacak.

B0GNlg.jpg

Tito067

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamun aleyküm
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım, Megane 2 2004 1.4 16Valf aracım var. Aracımın boğaz kelebeği değiştirilmiş, büyük ihtimal adaptasyon da yapılmamış, benzin ve lpg de devir düşük seyrediyor, motor sarsıntılı çalışıyor, aracımda herhangi bir hata kodu yok...
Ddt4all programını indirdim/yükledim database dosyalarını attım sistemde yüklü olduğu dosya içerisine.
Programı açıp enjeksiyon beyni kısmından Enjeksiyon haritasını sıfırlamak istiyorum, komut verdiğimde;
Sending ELM request: 11 FF
ELM response: 51 00
Değiştirilmiş olan boğaz kelebeği için Boğaz kelebeği adaptasyon komutlarını verdiğimde;
Sending ELM request: 11 80
ELM response: 51 00
Bu kodlar çıkıyor, komut başarılı mı?
Sorun hala aynı devam etmekte...
Arızayı başka bir yerde mi aramalıyız?

96HRnK.jpg
[/URL][/IMG]

Son düzenleme:

asimarmaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ddt4all no data hatasi

Ddt4all programını yükledim devamında bağlantıyı bluetooth ile sağladım. Ecu ları seçtim ama no data uyarısı alıyorum. Yardımcı olabilirmisiniz.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ddt4all programını yükledim devamında bağlantıyı bluetooth ile sağladım. Ecu ları seçtim ama no data uyarısı alıyorum. Yardımcı olabilirmisiniz.

Son güncellemeyi yaptiktan sonra data bende de hata verdi fakat uzun zamandır bakmamıştım tekrar kontrol eder bilgi paylaşırım.

Hızlı yanıt alabilmek icin alıntı yaparak cevaplayın

iMessage : tanseler@me.com
 iPhone'umdan gönderildi.