Debriraj Gıcırtı Sorunu

floartist

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar 3 hafta once aracimi teslim aldim.Gecenlerde dur kalk bir trafige girdim bu debriyajdaki sorunu o zaman anladim,debriyajdan ayagimi yavas yavas cekerken debriyaj yagsizmis gibi hissediyorum sanki debriyaj geri gelirken takila takila geliyor.Sizdede bu sorun var mi ve ne yapmami onerirsiniz.

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gicirdamaya sivi gres yag sıkarak çözüm bulabilirsiniz. Debriyaj pedalının en arkasında yay var. O yayı bolca yağlayın..

arslan.nalsra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şu hususları cevaplarsanız daha anlaşılır olabilir:

1. Debriyaj pedalı sadece kalkışlarda mı takılır gibi oluyor?
2. Vites büyütürken mi, küçültürken mi oluyor mu?
3. Vites boşta, motor çalışırken pedala basınca oluyormu?
4. Vites boşta, motor çalışmazken pedala basınca oluyor mu?
5. Pedal takılma olayı sadece yokuş kalkışlarında veya yokuş tırmanışlarında mı oluyor, düz yolda da oluyormu?
6. Her zaman mı oluyor. Her zaman olmuyorsa, ne zamanlar, hangi koşullarda olduğuna dair bir fikriniz var mı?

floartist

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Her zaman böyle hocam motor soguk sicak farketmiyor debriyaja hizli basip cektigimde hic bir sıkıntı yok ama yavasca cektigimde boyle bir olay oluyor.

Son düzenleme:

ozalpkilic

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bendede aynısı var normal motorla veya şanzımanla biyerle alakalı değil tamamen pedaldan artık duymazdan geliceksiniz ne kadar düzeltseniz nihai sonuç aynı olacaktır :)

FatihR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Aynısı bende de var her zaman yapıyor(2013 fluence). Bir zaman sonra alışıyorsunuz.

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracımda da var 2013 clio4 birçok araçta olduğuna göre herhangi bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ama her seferinde o ses dikkat çekiyor😀

arslan.nalsra

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Anlatımlarınızdan, debriyajınızdaki takılmaların sebebinin pedalın kendisi olduğu anlaşılmakta. Clio 4 araçlarda eski nesil araçlarda olduğu gibi telli sistem kullanılsaydı, takılmanın pedal ile şanzıman arasında meydana gelebilecek birden fazla sebebi olabilirdi. Fakat Clio 4 ve Capturlarda 465039054r numaralı pedal takımı kullanılmakta, ileti telle değil, hidrolik yardımıyla yapılmaktadır. Bu durumda takılma, gıcırtı veya diğer mekanik arızalar pedal takımında meydana gelmektedir. Debriyaj pedal takımının üstten ve yandan fotoğraflarını aşağıya koyuyorum. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi debriyaj pedalı aslında bir kaldıraçtır. Baskı kolu, yay, civata-somun ve presli saç plakaların biraraya gelmesiyle oluşmuştur. Somunların kontrolü, sac plakaların birbirine temas durumu, yayın durumu, parçaların gres yağı durumu kontrol edilmelidir. Parçanın servis fiyatı 160 Tl., piyasa fiyatı 95 Tl. civarında. Bana göre bu parça onarım yoluna gidilmeksizin, garantiden değiştirilmelidir.

db85jX.jpg
[/URL][/IMG]

jnX5zm.jpg
[/URL][/IMG]

Son düzenleme:

floartist

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese ilgisinden dolayi tesekkur ederim,simdilik bu durum o kadar canimi sıkmıyor garantiden bu sorunun yapilmasini istesem aracin orada kalmasini isteyecekler en iyisi ilk servis bakiminda bu sorunu yaptirmak olacaktir.