Değişen polen filtresi ve geçmeyen koku.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. Geçenlerde periyodik bakım yapıldı ve polen filtresi de değişti ancak halen az da olsa kötü bir koku geliyor. Acaba filtre yerine tam oturmadı mı veya yuvası mı iyi temizlenmedi diye merak ediyorum ve kontrol etmek istiyorum ancak bu arabada (Megane III) tam yerini bulamadım. Usta değişirken de ben motorla ilgileniyordum aksi gibi. Torpido gözünün yanında altta biryerde olması lazım ama :soru. Polen filtresinin yerini ve değişimini gösteren resimli filan bir tarif var mı bildiğiniz bir yerde Megane III için? Hatta şöyle tam bir bakım kataloğunu bulabilsek pdf formatında filan.

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Şikayetinizi yaptırdığınız yere giderek söyleyin onlar bir sorun var ise çözeceklerdir.:eyv

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aşağıda verdiğim linkte Megane III polen filtre değişimi anlatılmış. Ancak başka bir forumdan öğrendiğime göre yerli üretimlerde filtrenin vidası yok (10.fotoğraftaki vidalar) kapağın tırnakları varmış. İşin ilginç yanı benim filtre değişirken torpidoyu sökmemişlerdi :soru. Kontrol etmem şart oldu.

http://pdfsr.com/pdf/megane-iii-filtr

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O vidalar takılmazsa yerine tam oturmaz ve dışarıdan koku alır bence.

toggykaya

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
araba klimalarında kötü kokuyu önlemek için klima sprey temizleyiciler var.. uzun bi hortumla içindeki kimyasalı peteklerin içine sıkıyorsun yarım saat sonra koku moku hiçbişi kalmıyor eski aracımda yaptım. sorunumu çözmüştü.. çok pahalı da deği 20-30 civarında

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet sanırım koku havalandırma kanalları ve klima peteğindeki bakterilerden oluyor. Bugün Würth araç içi tazeleme spreyi diye bir ürün sipariş ettim. Aracın içini hava kanalları, petekler vs. dahil dezenfekte ediyormuş. Üstelik gümüş iyonları sayesinde uzun süre bakteri üremesini de engelliyormuş. Kullanımı da kolay görünüyor. Bakalım, uyguladıktan sonra sonucu sizlerle paylaşırım.

TC Barış Alkan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet sanırım koku havalandırma kanalları ve klima peteğindeki bakterilerden oluyor. Bugün Würth araç içi tazeleme spreyi diye bir ürün sipariş ettim. Aracın içini hava kanalları, petekler vs. dahil dezenfekte ediyormuş. Üstelik gümüş iyonları sayesinde uzun süre bakteri üremesini de engelliyormuş. Kullanımı da kolay görünüyor. Bakalım, uyguladıktan sonra sonucu sizlerle paylaşırım.

sonucu bekliyorum hocam :)

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet nihayet bugün fırsat yaratıp uygulayabildim. Önce polen filtresini kontrol ettim temiz ve kapağı da kapalıydı. Fakat kardeşim bu Renault tasarımcıları neden bu kadar zor bir yere koyar bu filtreyi anlamak imkansız :mad:. Basit bir filtreye ulaşmak için komple torpido gözünü sökmek zorundasın. Çok saçma!

Yukarıda videoda da anlatıldığı gibi kullanım çok pratik.

Yapmanız gerekenler;
1- Isı ayarını minimuma indiriyorsunuz,
2- Klimayı kapalı duruma getiriyorsunuz,
3- Havalandırma ayarını araç içi devri-daim olarak ayarlıyorsunuz,
4- Fanı en güçlüye ayarlıyorsunuz,
5- Kutuyu iyice çalkalayıp arabanın merkezi bir yerine koyup düğmesine basıyorsunuz.
6- Tüm pencere ve kapıları kapatıp bekliyorsunuz. Kutunun üstünde yaklaşık 10dk bekleyin diyor ben garanti olsun diye 20dk bekledim.
7- Sonra arabanın içini iyice havalandırıyorsunuz. Bu kadar.

Bunu tercih etmemin başlıca nedeni sadece petek ve kanallar değil arabanın içinin gözle görülmeyen her noktasına kadar dezenfekte etmesi. Hatta benim araba HB olduğu için bagaj bile dezenfekte oldu. İçine de güzel bir koku verdi. Kokusu ne kadar kalır bilmem.

Sonuç olarak tavsiye eder misin derseniz, evet ederim. Ancak fiyat biraz pahalı. Yanında hediye olarak motor yağı temizleyicisi gönderdiler, kargo dahil 50 TL tuttu.

Fotoğraflar çektim. Hazırlayınca eklerim.

Herkese iyi forumlar.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
94l1VO.jpgkkRzNA.png

Bunlar da polen filtresinin fethinden kareler.

La0zEJ.jpg5dzlMq.jpg

Ve filtre ufukta görünüyor! Ardından mutlu son..

8gov1Q.jpgLa0zQG.jpg

Hazır sökmüşken torpido arkası bölgeyi detaylı temizledim ve torpido ampulü ve yuvayı da parlattım.

GYXA0Z.jpg62GVWk.jpg

Bu da hediyesiyle temizlenmiş motor. Gerçi motorum daima temizdir. Fırsat buldukça silerek temizlerim. Yıkatmaya karşıyım. Ancak bazı bölgelere yine de WD-40 kullandım.

GYXADr.jpg

:masallah:)

Ekli dosyalar

• 94l1VO.jpg
    94l1VO.jpg
    161.9 KB · Görüntüleme: 0
  • La0zEJ.jpg
    La0zEJ.jpg
    36.3 KB · Görüntüleme: 0
  • 8gov1Q.jpg
    8gov1Q.jpg
    45.7 KB · Görüntüleme: 0